Reklama

Niedziela Legnicka

Krzeszowska Noc Kościołów

[ TEMATY ]

Noce Kościołów

Przemysław Groński

20 czerwca 2015 r. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej włączyło się w inicjatywę dolnośląskiej Nocy Kościołów. Ma ona na celu krzewić kulturę chrześcijańską i ukazywać jej fundamentalne znaczenie dla cywilizacji europejskiej. W tę niezwykłą noc wnętrza świątyń wypełniły się zwiedzającymi, a zważywszy na późne godziny, ich liczba była zaskakująca.

Reklama

Wieczór rozpoczął się Eucharystią o 18,00, a po jej zakończeniu miała miejsce godzinna prelekcja pt. „Czego jeszcze nie wiesz o krzeszowskiej bazylice”. Krzeszowski przewodnik zarysował zgromadzonym historię budowy kościoła mariackiego, symboliczne nawiązania do świątyni gotyckiej i program ikonograficzny fasady i wnętrza w ujęciu mistycyzmu śląskiego i pism św. Bernarda z Clairvaux.

Zobacz zdjęcia: Krzeszowska Noc Kościołów

Po wykładzie była przerwa na ciepłą herbatę i gorący bigos. O 21,21 wnętrza świątyni mariackiej przepełniała muzyka barokowa. Za klawiaturą zasiadł Antoni Pokora, który tej nocy koncertował również w kościele p.w. św. Józefa. W tejże świątyni o 22,30 miała miejsce inscenizacja pt. „Bernard Rosa i Michał Willmann - historia prawdziwa”. W humorystyczny sposób i z lekkim przymrużeniem oka przedstawiono legendarne przywary mistrza Willmanna i ojca Jakuba, luźno nawiązując do anegdot krążących po opactwie. Subtelne żarty wywoływały rozbawienie u zgromadzonej publiczności. Druga sztuka teatralna pt. „Niezwykła historia Cudownej Ikony”, została wystawiona w podziemiach kościoła klasztornego. Przy świetle pochodni, rozjaśniającej ciemności cysterskich krypt, aktorzy ukazali losy wizerunku Matki Bożej Łaskawej, ponownie inspirując się startymi podaniami. Wielkie wrażenie na widzach zrobiła wizyta anioła u pustelnika, czy sugestywnie przedstawiony najazd husytów. W tym fragmencie gdzie wykorzystano światło, aby na kamiennych murach ukazać fresk Neunhertza o tej tematyce. Znakomicie dobrana muzyka, wykorzystująca akustykę podziemi, dopełniała całości i wywierała niezatarte doznania. Ta inscenizacja była akcentem kończącym krzeszowską noc kościołów.

Ponadto od godz. 20 do 24 była możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Przez cały czas była też możliwość zwiedzenia mauzoleum Piastów, muzeum opactwa, podziemi kościoła klasztornego czy strychu bazyliki.

2015-06-23 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja świdnicka przyłącza się do „Nocy Konfesjonałów”

[ TEMATY ]

Noce Kościołów

GRAZIAKO

Do skorzystania z możliwości wyspowiadania się przed Świętami Wielkanocnymi, w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę (3/4 kwietnia), zapraszają cztery parafie diecezji świdnickiej, w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc Konfesjonałów”.

CZYTAJ DALEJ

Piotrków Trybunalski: Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych

2021-07-25 19:32

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archidiecezja Łodzka

Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków

Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Z woli Ojca Świętego Franciszka, w ostatnią niedzielę lipca, obchodzony jest światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Z tej racji do sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej pielgrzymowały osoby starsze, jak również rodziny, które dziękowały za Babcie i Dziadków prosząc o błogosławieństwo dla wszystkich, którzy potrzebują umocnienia w podeszłym wieku czy chorobie, zwłaszcza dotkniętych cierpieniem związanym z Covid19.

Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą różańcową przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Piotrkowskiej, którą prowadziły osoby starsze świętujące swój dzień. O godz. 11.30 rozpoczęła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył o. Micheasz Okoński OFM, kustosz piotrkowskiego sanktuarium, który również wygłosił okolicznościowe kazanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję