Reklama

Kościół

Głodnych nakarmić

Przez miniony rok Caritas Polska pomogła 11 tys. potrzebujących w ramach programu Paczka dla Wenezueli. W 2023 r. organizacja planuje wsparcie na jeszcze większą skalę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wenezuela, niegdyś jedna z silniejszych gospodarek Ameryki Południowej, znajduje się w długotrwałym kryzysie. Ponad 90% mieszkańców żyje w skrajnym ubóstwie, doświadczając hiperinflacji, obecnie szacowanej na ok. 400%, braku dostępu do żywności i opieki medycznej, a także przerw w dostawach wody i prądu. Z ponad 7 mln osób, które opuściły Wenezuelę, blisko 2,5 mln znalazło schronienie w sąsiedniej Kolumbii. Niestety, kraj ten również zmaga się z problemami gospodarczymi. Tak duży napływ uchodźców grozi kryzysem humanitarnym. – Uchodźcy z Wenezueli mają ograniczony dostęp do pracy zarobkowej, opieki medycznej, bardzo trudne warunki mieszkaniowe. Dlatego Caritas Polska już od 2020 r. realizuje program Paczka dla Wenezueli – mówi Anna Lasocka, koordynator ds. projektów pomocy humanitarnej i rozwojowej Caritas Polska. – Przekazujemy pomoc żywnościową, artykuły higieniczne, rozpoczęliśmy dystrybucję voucherów.

Głód, bezrobocie i przemoc

Według FAO, agencji ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa, niedożywienie grozi 7 mln mieszkańców Kolumbii, w tym 1 mln Wenezuelczyków. W 2021 r. 56% uchodźców z Wenezueli miało trudności z uzyskaniem zatrudnienia i opieki zdrowotnej, a 64% odczuwało dyskryminację. Najbardziej zagrożone są kobiety i dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Kiedy tutaj dotarłam, nie ważyłam nawet 40 kg. Ale głównie chodziło o dzieci. Miałam moje dzieci i troje dzieci mojej siostry, która też wtedy była w Kolumbii. Było bardzo ciężko – mówi Mariana, która uciekła z Wenezueli z mężem i dwójką dzieci.

– Musieliśmy emigrować, bo z płacy minimalnej nie dało się przeżyć, nawet wyrabiając nadgodziny – opowiada Mayerlin, która od 3 lat mieszka z rodziną w Kolumbii. – Kiedy wychodziłam na ulicę, ludzie postrzegali mnie jako inną, czułam ciężar bycia ocenianą. Nic nie wiesz, niczego nie znasz, tęsknisz za rodziną. To było dla mnie najtrudniejsze.

Paczki i bony na zakupy

W 2020 r. Caritas Polska, we współpracy z lokalnymi partnerami – Jeronimo Martins Colombia oraz Caritas Kolumbia – rozpoczęła program Paczka dla Wenezueli. Każda paczka zawiera produkty o długim terminie przydatności do spożycia, takie jak ryż, cukier, kawa, olej, fasola czy czekolada. Łącznie to aż 23 kg żywności. Caritas, wraz z partnerami, skupi się także na promocji dobrych praktyk higienicznych i wsparciu w integracji uchodźców.

– Nasza pomoc jest skierowana przede wszystkim do osób starszych, chorych, rodzin wielodzietnych, samotnych matek. Planujemy dystrybucję ponad 3 tys. paczek z żywnością oraz 3 tys. voucherów żywnościowych. W sumie przekażemy pomoc o wartości 200 tys. euro – informuje Anna Lasocka. Kolejne 200 tys. euro przekaże Jeronimo Martins. Wsparcie dotrze do blisko 11 tys. osób. – Mogłoby się wydawać, że Wenezuela jest bardzo odległym krajem, a mimo to od początku Polacy są bardzo solidarni z Wenezuelczykami. Bez naszych darczyńców ten program by nie istniał – zauważa.

– Pomoc spadła mi z nieba. Mogłam dzięki temu przeżyć, kupić jedzenie tak jak dawniej; obecnie pracuje tylko mój mąż. Dzięki Bogu i osobom, których nawet nie znam, otrzymałam tę pomoc – dodaje Mariana.

Więcej informacji o Paczce dla Wenezueli można przeczytać na stronie: caritas.pl/wenezuela .

Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Caritas Polska.

2023-05-17 08:29

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na ratunek kobietom

W Jemenie rozgrywa się jeden z najpoważniejszych konfliktów humanitarnych na świecie. Jego źródłem jest m.in. tocząca się od blisko 8 lat wojna, która pochłonęła już ponad 230 tys. ofiar. Byłoby ich o ponad połowę mniej, gdyby nie ubóstwo i brak opieki medycznej.

Statystyki są alarmujące. Blisko 80% społeczeństwa w Jemenie potrzebuje pomocy humanitarnej, przy czym ponad 19 mln ludzi nie ma zapewnionego bezpieczeństwa żywnościowego. Ponadto szacuje się, że pomocy medycznej potrzebuje ok. 70% populacji, tymczasem z ponad 3,5 tys. ośrodków zdrowia funkcjonuje jedynie połowa – i to nie w pełni swoich możliwości. Działa też jedynie połowa jemeńskich szpitali, a tylko co piąty z nich zapewnia opiekę matce i dziecku. W efekcie co godzinę jedna jemeńska kobieta umiera podczas porodu. I to z przyczyn, którym można było zapobiec...
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Trzecia niedziela Wielkiego Postu

2025-03-21 12:00

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Adobe.Stock.pl

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Gdy Mojżesz pasł owce swego teścia imieniem Jetro, kapłana Madianitów, zaprowadził owce w głąb pustyni i doszedł do Góry Bożej Horeb. Wtedy ukazał mu się Anioł Pański w płomieniu ognia, ze środka krzewu. Mojżesz widział, jak krzew płonął ogniem, a nie spłonął od niego. Wtedy Mojżesz powiedział do siebie: «Podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku. Dlaczego krzew się nie spala?» Gdy zaś Pan ujrzał, że podchodzi, by się przyjrzeć, zawołał Bóg do niego ze środka krzewu: «Mojżeszu, Mojżeszu!» On zaś odpowiedział: «Oto jestem». Rzekł mu Bóg: «Nie zbliżaj się tu! Zdejmij sandały z nóg, gdyż miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą». Powiedział jeszcze Pan: «Jestem Bogiem ojca twego, Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba». Mojżesz zasłonił twarz, bał się bowiem zwrócić oczy na Boga. Pan mówił: «Dosyć napatrzyłem się na udrękę ludu mego w Egipcie i nasłuchałem się narzekań jego na ciemięzców, znam więc jego uciemiężenie. Zstąpiłem, aby go wyrwać z rąk Egiptu i wyprowadzić z tej ziemi do ziemi żyznej i przestronnej, do ziemi, która opływa w mleko i miód». Mojżesz zaś rzekł Bogu: «Oto pójdę do Izraelitów i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mnie do was. Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, cóż im mam powiedzieć?» Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: «Jestem, który jestem». I dodał: «Tak powiesz synom Izraela: Jestem posłał mnie do was». Mówił dalej Bóg do Mojżesza: «Tak powiesz Izraelitom: Pan, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia».
CZYTAJ DALEJ

Bo życie zawsze jest dobrem

2025-03-23 20:10

Marcin Nowak

    W sobotę 22 marca odbyła się 45. Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę, będąca czasem wspólnej modlitwy i refleksji dla wszystkich obrońców życia człowieka.

Hasłem pielgrzymki były słowa św. Jana Pawła II: „Życie zawsze jest dobrem”. Zostały one zaczerpnięte z encykliki Evangelium vitae. W pielgrzymce wzięły udział osoby, którym leży na sercu ochrona ludzkiego życia od poczęcia. Rozpoczęła ją uroczysta Msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu. Następnie pielgrzymi udali się do auli św. Jana Pawła II na spotkanie, które poprowadził Jan Pospieszalski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję