Reklama

Kultura

Jubileusz bielskiego jazzu

Rozpoczyna się letnia odsłona jubileuszowego Orlen Jazz Festival – XXV Bielska Zadymka Jazzowa. Główną gwiazdą muzycznego tygodnia będzie Esperanza Spalding, amerykańska wokalistka, kontrabasistka, kompozytorka i wielokrotna laureatka Grammy.

Niedziela Ogólnopolska 24/2023, str. 52

[ TEMATY ]

jazz

Materiały prasowe

Esperanza Spalding

Esperanza Spalding

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Orlen Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa to wydarzenie, które na stałe wrosło w muzyczny krajobraz Polski, a także Europy i całego jazzowego świata. Jest jedynym tego typu festiwalem, gdzie koncerty odbywały się regularnie w schronisku 1000 m n.p.m., a czasem w kopalni 320 m pod ziemią. Przez te prawie 25 lat na Zadymce wystąpiło blisko półtora tysiąca muzyków, praktycznie cały panteon gwiazd jazzu.

Zadymka tradycyjnie odbywała się zimą, ale pandemia COVID-19 sporo namieszała. Część muzycznych imprez przeniesiono na sezon letni. – Tak się to ludziom spodobało, że w tym roku z okazji 25-lecia postanowiliśmy zorganizować koncerty zimą i latem – mówi aktor i reżyser Jerzy Batycki, który jest dyrektorem festiwalu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zmiana pokoleń

Letnia odsłona Bielskiej Zadymki to niejedyna nowość. Z okazji 25-lecia festiwal ma być programowo odmłodzony i pokazywać zmianę pokoleniową, która ma miejsce w światowym jazzie. – Stąd też postacią numer jeden będzie osoba, która ma 38 lat i pięć nagród Grammy na swoim koncie. Esperanza Spalding jest światową gwiazdą, która poszukuje i wytycza nowe kierunki w rozwoju jazzu – podkreśla Jerzy Batycki.

Reklama

W Bielsku-Białej amerykańska artystka 14 czerwca zaprezentuje swój pierwszy projekt pt. „Off-Brand gOdds”, w którym będą jej towarzyszyli tancerze z grupy Antonio Brown Dance. Trzy dni później w Małej Arenie w Gliwicach odbędzie się festiwalowa gala z premierowym projektem „Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter”. Spalding wystąpi z Krisem Davisem, Terii Lyne Carrington, Tineke Postmą oraz orkiestrą symfoniczną Filharmonii Śląskiej. – Do tego kwartetu jazzowego z fortepianem i rozbudowaną perkusją trzeba dodać prawie 70-osobowy skład orkiestry symfonicznej oraz tancerzy, którzy będą brali udział w tym widowisku – wyjaśnia dyrektor festiwalu.

Kolejną gwiazdą będzie pochodzący z Libanu wybitny trębacz Ibrahim Maalouf. Wychowany i wykształcony na styku kultury europejskiej i arabskiej muzyk wykorzystuje w grze na trąbce orientalną skalę ćwierćtonową. Ibrahim jest znakomicie wykształconym trębaczem klasycznym, który w pewnym momencie dał się jednak porwać muzyce jazzowej. Jego muzyka, mimo klasycznych i jazzowych fundamentów, śmiało wchodzi w reakcję z gatunkami takimi jak pop, soul, elektro czy hip-hop.

#ZadymyRobimy

Warto też wspomnieć, że festiwal to środowisko ludzi, którzy mają otwarte serca. W zimowej odsłonie Zadymy 2023 odbył się koncert charytatywny pt. Zadymka for Africa, na którym wystąpiły m.in.: Urszula Dudziak, Anna Maria Jopek, Stanisław Soyka i Piotr Wojtasik. Zebrano ok. 80 tys. zł, które jako wkład polskiego środowiska jazzowego, zostały przeznaczone na budowę pierwszej w Republice Środkowoafrykańskiej szkoły muzycznej, założonej przez polskiego misjonarza – br. Benedykta Pączkę.

Poza tym w czerwcu wystąpią również m.in. kwartet Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, sekstet Piotra Wojtasika z Anną Marią Jopek, Chico Freeman i kwartet Antonia Farao, Apostolis Anthimos. W Bielskim Centrum Kultury zorganizowany zostanie tzw. rodzinny dzień pod hasłem #ZadymyRobimy. Będzie to wydarzenie poświęcone uhonorowaniu osób, które tworzyły festiwal w ciągu 25 lat.

Letnia odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 12-18 czerwca, nie tylko w Bielsku-Białej, ale także w Katowicach i Gliwicach (szczegóły na stronie: www.zadymka.pl). Od 2023 r. wydarzenie zmieniło nazwę na ORLEN Jazz Festiwal – Bielska Zadymka Jazzowa.

2023-06-05 13:21

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hot Jazz Spring Częstochowa

[ TEMATY ]

muzyka

jazz

evoo73 / Foter.com / CC BY

W dniach 31 maja - 2 czerwca 2013 r. w Częstochowie odbędzie się IX Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego.
CZYTAJ DALEJ

Bóg pomnaża dobro tych, którzy je czynią już teraz

2025-09-23 12:37

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Bóg pomnaża dobro tych, którzy je czynią już teraz, choćby w niewielkim zakresie. Karze zaś tych, którzy mają serce skąpe i niczego nie dają potrzebującym.

Jezus powiedział do faryzeuszów: «Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień ucztował wystawnie. U bramy jego pałacu leżał żebrak pokryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza. A także psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy cierpiąc męki w Otchłani, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: „Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i przyślij Łazarza, aby koniec swego palca umoczył w wodzie i ochłodził mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu”. Lecz Abraham odrzekł: „Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz w podobny sposób – niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A ponadto między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd nie przedostają się do nas”. Tamten rzekł: „Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich ostrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki”. Lecz Abraham odparł: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!” „Nie, ojcze Abrahamie – odrzekł tamten – lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą”. Odpowiedział mu: „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą”».
CZYTAJ DALEJ

Francja: deszcz z płatków róż ku czci św. Teresy z Lisieux

2025-09-25 13:42

[ TEMATY ]

św. Teresa z Lisieux

Adobe Stock

Św. Teresa z Lisieux

Św. Teresa z Lisieux

Za dwa dni rozpoczną się w Lisieux dziewięciodniowe obchody ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza. W tym roku przypada setna rocznica kanonizacji tej francuskiej karmelitanki, zmarłej w wieku 24 lat, która została ogłoszona patronką misji. Jej liturgiczne wspomnienie w Kościele przypada 1 października.

Nowennę rozpocznie 27 września procesja z relikwiami świętej z Karmelu do bazyliki św. Teresy. Następnego dnia kard. Marc Ouellet, były prymas Kanady i prefekt Dykasterii ds. Biskupów, wygłosi konferencję nt. inspiracji misyjnej, jaką wciąż stanowi postać św. Teresy. Odprawi też Mszę św., po której na jej uczestników spadnie deszcz z płatków róż.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję