Reklama

Niedziela w Warszawie

W drodze na ŚDM

Za niewiele ponad tydzień rozpoczną się Dni w Diecezjach poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Młodzi z parafii św. Hieronima w Starej Miłosnej w Warszawie wraz z duszpasterzami kończą właśnie ostatnie przygotowania do wyjazdu.

Niedziela warszawska 29/2023, str. V

[ TEMATY ]

Warszawa

Archiwum PŚH

Młodzież z parafii św. Hieronima

Młodzież z parafii św. Hieronima

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aleksandra należy do przyparafialnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Wyjazd na ŚDM ma miejsce między ważnymi etapami jej życia. Niedawno ukończyła Liceum Ogólnokształcące, a od października rozpocznie studia. Jak sama podkreśla, jest więc co omadlać. Ciekawi ją, jak będzie wyglądać spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem, bo nigdy jeszcze nie uczestniczyła w tym wydarzaniu.

– Jednym z celów mojego pielgrzymowania jest chęć poznania rówieśników z różnych stron świata, którzy podzielają moje poglądy – mówi Aleksandra Malińska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomysł JPII

Ola nie kryje zadowolenia z przygotowań, które odbywały się przy parafii w Starej Miłosnej, bo dzięki nim dowiedziała się, jak zrodziła się idea Światowych Dni Młodzieży, czym są i jaki jest ich cel. Podczas spotkań formacyjnych otrzymała też materiały do samodzielnego przygotowania się w domu. Pomogło jej to jeszcze lepiej zrozumieć, w czym będzie wkrótce uczestniczyć.

Regularne spotkania młodych katolików z całego świata zainicjował św. Jan Paweł II. Przez niemal trzy dekady wydarzenie odbyło się na wszystkich kontynentach i zgromadziło miliony chrześcijan na wspólnej modlitwie i radosnym świętowaniu.

Reklama

Tegoroczne ŚDM odbędą się w Portugalii. Ich myślą przewodnią będą słowa Maryi: „Wielbi dusza moja Pana”. Pierwszy tydzień młodzież spędzi w różnych diecezjach kraju. Ostatnie kilka dni będą poświęcone na modlitwę, czuwania i spotkania z Piotrem naszych czasów, papieżem Franciszkiem.

Magnificat

Światowe Dni Młodzieży odbywają się raz na kilka lat stąd też niezwykle ważne są przygotowania.

Pierwszy regionalny etap 24 młodych ludzi z parafii św. Hieronima spędzi w diecezji Porto w północnej części Portugalii. Jest to bardzo zróżnicowana grupa wiekowa, obejmująca zarówno młodzież z ostatnich klas szkoły podstawowej, licealistów, jak i studentów.

– Ściśle współpracujemy z koordynatorem diecezjalnym, ks. Michałem Dziedzicem. Niedawno mieliśmy posłanie, bo nasz wyjazd mieści się również w ramach wyjazdu całej diecezji – mówi ks. Marek Jaromij.

Koszty wyjazdu udało się obniżyć dzięki wsparciu parafian, którzy kupowali od młodych np. zrobione przez nich palemki. Przygotowania trwały od kwietnia do czerwca.

– Rozmawialiśmy o tym, czym jest pielgrzymowanie, dlaczego ważne jest, by towarzyszyły mu intencje. Staraliśmy się także znaleźć czas na integrację między sobą – powiedział ks. Jaromij.

Na ostatniej prostej pozostały już tylko przygotowanie techniczne, pakowanie walizek oraz oczekiwanie na wielkie duchowe wydarzenie, które przez następne kilka lat może na naszym kontynencie się nie powtórzyć.

ŚDM w Portugalii potrwają od 24 lipca do 6 sierpnia. Ojciec święty Franciszek dołączy do młodych w czwartek w drugim tygodniu wydarzenia. W piątek papież będzie przewodniczyć Drodze Krzyżowej, zaś w sobotę modlitewnemu czuwaniu. Obchody zwieńczy uroczysta Eucharystia pod jego przewodnictwem. Wtedy też poznamy gospodarza kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

2023-07-11 22:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wstyd wdzięczności

[ TEMATY ]

Warszawa

Jan Karski

Jan Karski Society

Wypełniając moralny testament Jana Karskiego, towarzystwo którego jest patronem, od dziesięciu z górą lat dobija się do sumień radnych i decydentów miasta Warszawy o elementarną przyzwoitość w sprawie odtworzenie Pomnika Wdzięczności Ameryce dłuta Xawerego Dunikowskiego , jaki ze składek społeczeństwa, a głównie polskich dzieci stanął w 1922 roku w centrum Warszawy, przy Skwerze Hoovera tuż przy Krakowskim Przedmieściu.

Od lat informujemy o tej walce o pomnik i będziemy nadal, bo to jest także sprawa godności Polonii Amerykańskiej. Ma ona szczerze dość postrzegania Polaków, jako kretynów z „Polish jokes”, którzy piją kawę z kubków z uchem w… środku. Itd.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV apeluje o przestrzeganie norm liturgicznych

2026-05-27 10:39

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

„Wzywam wszystkich, którzy są powołani do przygotowywania celebracji Bożych misteriów, zwłaszcza kapłanów pełniących posługę przewodniczenia liturgii, aby zawsze zachowywali szacunek dla tekstów i norm liturgicznych” - powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Omawiając soborową konstytucję o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium papież mówił dziś o reformie liturgii - tradycji i rozwoju.

Leon XIV przypomniał, iż Pius XII w encyklice Mediator Dei stwierdził, że Kościół jako żywa wspólnota rozwija się i dostosowuje do zmieniających się okoliczności, zachowując nienaruszoną czystość wiary. W tym duchu Sobór Watykański II podjął dzieło odnowy liturgii, aby pogłębiać życie chrześcijańskie, lepiej odpowiadać na potrzeby współczesności oraz umacniać jedność Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Rady Niepokalanej z Gietrzwałdu przekazane podczas objawień w 1877 r. - do dziś aktualne

2026-05-28 21:12

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Archidiecezja Warmińska

Naśladowanie cnót Maryi stanowi istotę prawdziwej doskonałości i świętości. W tym właśnie tkwi sedno nabożeństwa do Niej: Maryja jest odwieczną Zwyciężczynią szatana, Niewiastą obleczoną w blask niezrównanych cnót i zwierciadłem najwyższej sprawiedliwości. Najwięksi czciciele Maryi wskazują nam praktyki duchowe do pogłębienia tej relacji: codzienne modlitwy i medytacje nad Jej cnotami. W granicach moich możliwości chciałem ofiarować Jej czcicielom zbiór tekstów inspirujących do rozważań i medytacji, aby łatwiej było nam trwać w bliskości Tej, która w Gietrzwałdzie raczyła przemówić do nas tak łaskawie.

Fragment książki Modlitewnik gietrzwałdzki, do kupienia w naszej księgarni: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję