Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Festiwal Pieśni Maryjnej

W Górecku Kościelnym odbyła się 26 edycja Festiwalu Pieśni Maryjnej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 35/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Festiwal Pieśni Maryjnej

Joanna Ferens

Zespół „Kocudzanki” wyśpiewał Srebrny Różaniec

Zespół „Kocudzanki” wyśpiewał Srebrny Różaniec

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwal jest wyjątkową okazją do tego, aby promować kulturę ludową, gdyż w festiwalu uczestniczy wiele zespołów i chórów, które mają możliwość zaprezentować się szerszej widowni. Jest to też dobra okazja i motywacja dla wszystkich uczestników festiwalu. Mamy też sierpień, więc nasz festiwal pięknie się wpisuje w ten miesiąc maryjny, kiedy są organizowane pielgrzymki na Jasną Górę i do innych sanktuariów, a właśnie u nas, w Górecku wspaniale wybrzmiewają pieśni maryjne. Jest to też okazja do tego, aby wszystkie przyjeżdżające do nas zespoły i chóry mogły się integrować. Oni się przygotowują do tego wydarzenia nawet kilka miesięcy, dzwonią, chcą znać szczegóły i zasady uczestnictwa. Ogólnie rzecz biorąc festiwal ma wiele takich celów, które pomagają nam kultywować piękną tradycję śpiewania pieśni maryjnych i ludowych – informował organizator festiwalu, proboszcz, ks. Jarosław Kędra.

Konkursowe zmagania

Festiwal rozpoczął się od Eucharystii w sanktuarium św. Stanisława Biskupa Męczennika, sprawowanej w intencji uczestników i organizatorów wydarzenia. Następnie rozpoczęły się przesłuchania festiwalowe, w których udział wzięły 22 podmioty muzyczne w dwóch kategoriach: chóry i zespoły. W kategorii chóry wyróżnienie otrzymał Chór Męski „Arion” ze Świdnika, Bursztynowy Różaniec przypadł chórowi „Stanislaus” z Górecka Kościelnego, Srebrny Różaniec wyśpiewał chór „Sitanianie”, a złoty – chór „Albertus” z Zamościa. W kategorii zespoły wyróżnienie otrzymali: Wesołe Gosposie z Kolonii Sitaniec i Andrzejkowe Nutki z Mokregolipia, Bursztynowy Różaniec przypadł zespołowi Górzanki z Gozdowa, srebrny – Kocudzankom z Kocudzy, a główną nagrodę i Złoty Różaniec wyśpiewał zespół „Sonat Tibi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodzi wykonawcy, Antonina Burcon i Jan Szwal, podzielili się z nami swoimi wrażeniami z występu i wygranej. – Czujemy wielką ekscytację z wygranej i bardzo się cieszymy, bo było bardzo dużo zespołów i wszyscy uczestnicy byli od nas starsi i dużo bardziej doświadczeni. A kiedy jury powiedziało, że wygraliśmy to aż podskoczyliśmy z radości. Bardzo się tym ekscytujemy, że dostaliśmy Złoty Różaniec. Jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie, jesteśmy z siebie dumni, bo dopiero zaczynamy. Od jakiegoś czasu chodziliśmy codziennie na próby, więc tym bardziej się cieszymy, że nam się udało – tłumaczyli.

Reklama

Znaczenie śpiewu

Przewodniczący jury, etnomuzykolog i folklorysta Andrzej Sar wyjaśniał, na co jury zwracało szczególną uwagę przy ocenie uczestników Festiwalu. – W kontekście muzyki są to uniwersalne kryteria. Przede wszystkim liczy się poprawność w kontekście całego przekroju muzycznego, intonacja, warunki głosowe, opracowanie i aranżacja utworów. Kolejnymi kryteriami są też dobór repertuaru do możliwości wykonawczych, efekt ogólny i modlitewny charakter, który szczególnie w tym festiwalu docenialiśmy. Bardzo ważna była też radość muzykowania, która powinna nam wszystkim zawsze towarzyszyć, pomimo tego, że jest trema, że uczestniczymy w konkursie, w którym jesteśmy oceniani – tłumaczył.

– Festiwal doskonale pokazuje naszą polską pobożność maryjną – mówił ks. Sławomir Korona. – Festiwal Pieśni Maryjnej to z jednej strony skierowanie myśli ku kulturze szeroko pojętej, ale też zwrócenie uwagi na pieśń, która wychwala Boga, i to szczególnie tutaj, gdzie franciszkanie mieli swoje źródło, pieśń maryjna nabiera szczególnego znaku, dlatego, że jedną z patronek zakonu franciszkanów jest Matka Boża Anielska. Dlatego to śpiewanie pieśni maryjnych nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o parafię w Górecku Kościelnym. Zespoły i chóry, które przyjeżdżają tutaj, prezentują pełną gamę duchowości maryjnej, tej modlitwy zanoszonej przed tron Boga za wstawiennictwem Matki Bożej i w ten sposób zachodzi otwarcie naszych serc na Boga, na Jego miłość i miłosierdzie – zaznaczył.

Reklama

Piękno talentu

Festiwal jest wspaniałą promocją dla gminy, powiatu i całej diecezji – podkreślał burmistrz Józefowa Roman Dziura. – Jest to bardzo ważny festiwal, nie tylko dla parafii w Górecku Kościelnym, ale dla całej społeczności lokalnej, dla powiatu i całej diecezji. Wiemy, że zespoły, które tutaj prezentują pieśni maryjne przyjeżdżają z całego regionu i chcą się podzielić z nami swoim talentem, co jest piękne. Jesteśmy dumni, że taki festiwal odbywa się na terenie naszej gminy, w jednej z najmniejszych miejscowości, ale zdecydowanie najbardziej urokliwej. Górecko Kościelne cieszy się coraz większą popularnością i tutaj na tym festiwalu mamy okazję posłuchać pieśni maryjnych, mamy okazję wzmocnić się duchowo, wczuć się w ten stoicki spokój i ciszę tego miejsca. Jest to wyjątkowe miejsce na spotkanie z Bogiem i regenerację sił. Chciałbym przede wszystkim podziękować ks. Jarosławowi, że to dzieło festiwalowe kontynuuje i jest wspaniałym gospodarzem – podkreślił.

Wartość czasu

– Warto tutaj przyjechać, bo to naprawdę wartościowo spędzony czas – zaznaczyła Barbara Maksymiec. – Festiwal Pieśni Maryjnej, jak zresztą każde wydarzenie w Górecku Kościelnym jest wyjątkowe. Wyjątkowe miejsce, wyjątkowi ludzie, wyjątkowe jest to wszystko, co się tu dzieje. Na tym festiwalu możemy usłyszeć piękne piosenki, zintegrować się z różnymi ludźmi, zjeść smaczne, ekologiczne, regionalne posiłki. Jest to spotkanie dla każdego, dla rodzin z dziećmi, jest to wspaniała okazja, aby spotkać się z ludźmi, ale przede wszystkim z Panem Bogiem, zarówno podczas Eucharystii, jak i podczas słuchania pięknej muzyki. Możemy wspólnie śpiewać, modlić się, bawić i cieszyć swoją obecnością, a to wszystko w przepięknych okolicznościach przyrody, w zaciszu roztoczańskich lasów – powiedziała. Organizatorzy przygotowali wiele trakcji dla całych rodzin, m.in. loterię fantową, zawody sportowe i place zabaw dla dzieci. Gwiazdą wieczoru był Zespół Sławomir.

Reklama

Szacunek dla przyrody

Obok Festiwalu Pieśni Maryjnej, odbył się również piknik ekologiczny „Żyję zdrowo i ekologicznie”. – Chcemy uczyć szacunku do przyrody i tego, co nas otacza – tłumaczył ks. Jarosław Kędra, organizator pikniku. – Piknik ekologiczny jest wpisany w edukację ekologiczną. Chcemy promować przede wszystkim nasze piękne środowisko, bo Górecko jest wspaniałym miejscem i chcemy pokazać, że warto o to środowisko dbać. Przygotowaliśmy szczególnie dla dzieci wiele atrakcji, które mają na celu wychowywać do troski o nasze środowisko i oto, co nas otacza. Chcemy uczyć segregacji śmieci i pokazywać, że nie wolno niszczyć środowiska naturalnego – tłumaczył.

Ze swoim stoiskiem zaprezentował się również Roztoczański Park Narodowy, który przygotował dla uczestników wiele ciekawych atrakcji. W ramach pikniku odbyły się konkursy ekologiczne, edukacja leśna, nauka segregacji śmieci, przyjmowanie surowców wtórnych, loteria fantowa, zabawy i place zabaw dla dzieci. Ponadto lokalne koła gospodyń wiejskich przygotowały ekologiczny poczęstunek z produktów regionalnych.

Odpoczynek i modlitwa

Na zakończenie ks. Jarosław Kędra skierował do wszystkich specjalne zaproszenie do Górecka Kościelnego. – Z racji przeżywania jubileuszu 375. rocznicy objawień św. Stanisława w Górecku Kościelnym pragniemy wszystkich zaprosić do tego szczególnego miejsca. Tutaj raz w roku można uzyskać odpust zupełny, więc wielka wartość duchowa, ale można przejść tą piękną, zabytkową aleją dębów, odwiedzić kapliczkę na wodzie i kapliczkę pod dębem. Można też tutaj wspaniale odpocząć, gdyż to miejsce sprzyja regeneracji i rekreacji. Jest to miejsce, gdzie w przyrodzie człowiek spotyka Pana Boga. Wiec jeżeli ktoś szuka miejsca na odpoczynek i modlitwę to Górecko Kościelne jest do tego wprost idealne – zapraszał.

Wydarzenie powstało w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Patronat honorowy nad Festiwalem objęły: Starostwo Powiatowe w Biłgoraju i w Tomaszowie Lubelskim. Patronat medialny sprawowała „Niedziela Zamojsko-Lubaczowska”.

2023-08-22 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Meksyk: Porwanie biskupa słynącego z prób mediacji między kartelami narkotykowi

2024-04-30 09:24

[ TEMATY ]

Meksyk

Episkopat Flickr

Emerytowany biskup rzymskokatolicki, który zasłynął z prób mediacji między kartelami narkotykowymi w Meksyku, został porwany – poinformowała w poniedziałek Meksykańska Rada Biskupów.

Przywódcy kościoła w Meksyku powiedzieli, że ks. Salvador Rangel zaginął w sobotę i w oświadczeniu wezwali porywaczy do jego uwolnienia.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W piątek 26 kwietnia 2024 r., w 72. roku życia i 43. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. kan. Zbigniew Nidecki, emerytowany kapłan naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję