Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Dają wsparcie

Różaniec jest tym orężem, którym można wszystko wyprosić – zapewnia Paweł Bogdanowicz, prezes Stowarzyszenia Ojcowie w Obronie Dzieci i Integralności Rodziny.

Niedziela Plus 44/2023, str. V

[ TEMATY ]

Tarnów

Grzegorz Bogdanowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża na nowosądeckim rynku, pod pomnikiem Jana Pawła II spotkali się sądeczanie, aby modlić się w intencji ustawodawców RP. Organizatorem cyklicznego wydarzenia jest Stowarzyszenie Ojcowie w Obronie Dzieci i Integralności Rodziny, a ponadto: nowosądecka parafia św. Małgorzaty, Rycerze św. Jana Pawła II z chorągwi sądeckiej i 23. Męski Pluton Różańca im gen. Fieldorfa Nila z Nowego Sącza.

Idea

Inicjatywa jest realizowana od 2014 r. – Co jakiś czas do parlamentu RP wpływają projekty ustaw, pojawiają się też rezolucje unijne, których celem jest doprowadzenie do stanowienia prawa sprzecznego z prawem Bożym – zauważa Paweł Bogdanowicz i zaznacza: – Jako katolicy nie możemy się na to zgodzić. Stąd pomysł, żeby dać wsparcie modlitewne tym parlamentarzystom, którzy żyją zgodnie z wartościami chrześcijańskimi, aby nie ulegali naciskom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W poniedziałkowy wieczór zebrani odmówili Różaniec w intencji ustawodawców RP. Pod pomnikiem zapalono lampiony i złożono wiązankę kwiatów, a wspólną modlitwę zakończono o godz. 21 Apelem Jasnogórskim. Nie mogło, oczywiście, zabraknąć Barki – ulubionej piosenki Jana Pawła II. Uczestniczących w spotkaniu pobłogosławił ks. Andrzej Mulka.

Reklama

Gdy pytam, dlaczego powinniśmy się modlić w intencji ustawodawców RP, Paweł Bogdanowicz przekonuje: – Różaniec jest tym orężem, którym można wszystko wyprosić. Znamy takie historie, np. w Austrii, skąd, właśnie dzięki modlitwie różańcowej, po II wojnie światowej Związek Radziecki nagle się wycofał. Mój rozmówca wyjaśnia, że dla posłów, senatorów, dla każdego, kto ma jakikolwiek wpływ na prawo stanowione, a deklaruje swą przynależność do Kościoła, taka modlitwa jest wsparciem duchowym. I dodaje: – Myślę, że to może im dać wewnętrzną siłę do oporu, do przeciwstawienia się narzucanym rozwiązaniom prawnym.

Motywy

Spotkania od samego początku są organizowane pod pomnikiem Jana Pawła II. Prezes Bogdanowicz przyznaje, że są trzy motywy, które kierowały organizatorami przy wyborze miejsca. Wymienia: – To jest wdzięczność Panu Bogu za dar osoby i pontyfikatu Jana Pawła II, to potrzeba podkreślenia nauczania polskiego papieża, który w swym przesłaniu ukazywał godność osoby ludzkiej, wskazywał na rodzinę – domowy Kościół, który jest podstawą funkcjonowania każdego społeczeństwa. Chcemy też dać przykład naszym dzieciom, młodzieży, że nie wolno o takich datach jak 16 października 1978 r. zapominać. Musimy pamiętać!

Uczestniczący w wydarzeniu ks. Andrzej Mulka zwraca uwagę także na wyeksponowany na sądeckim rynku pomnik papieża. Wspomina: – Pomysł Józefa Korala, aby ten pomnik postawić, nie spotkał się z entuzjazmem ze strony społeczeństwa. Dzisiaj okazuje się pięknym świadectwem wiary. Wielu sądeczan, ale też ludzie tu przyjeżdżający, cieszy się, że jest ten pomnik. To chyba jedyne miasto, gdzie na rynku, obok ratusza stoi całkiem pokaźnych rozmiarów postać św. Jana Pawła II. Teraz, z perspektywy czasu, widzę, że inicjatywa człowieka świeckiego, jego chęć zamanifestowania wiary, okazała się opatrznościowym pomysłem.

A odnosząc się do cyklicznej modlitwy w intencji ustawodawców RP, ks. Mulka podsumowuje: – Ta cenna inicjatywa jest potwierdzeniem, że w Kościele są ludzie świeccy, którzy mają dobre pomysły i je konsekwentnie realizują.

2023-10-24 14:46

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mistrzowie ciała i ducha

Niedziela Plus 19/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnów

#Tarnów

Kacper Jeż/LSO DT

W zawodach wzięło udział ponad 300 piłkarzy – ministrantów

W zawodach wzięło udział ponad 300 piłkarzy – ministrantów

Na mistrzostwach w piłce nożnej halowej Liturgicznej Służby Ołtarza spotkały się najlepsze drużyny ministrantów i lektorów z diecezji tarnowskiej.

Chłopcy rozgrywali mecze w trzech kategoriach: ministranci, lektorzy młodsi i lektorzy starsi. Zawody rozpoczęła Msza św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV modli się o dobre owoce igrzysk olimpijskich

2026-01-29 20:24

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Papież Leon XIV

dobre owoce

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Członkowie watykańskiego stowarzyszenia sportowego Athletica Vaticana przywieźli dziś Krzyż Olimpijski i Paraolimpijski do mediolańskiej bazyliki św. Babylasa, która stanowi duszpasterskie centrum rozpoczynających się wkrótce igrzysk olimpijskich. Z tej okazji Papież wystosował okolicznościowy telegram do metropolity Mediolanu, zapewniając m.in. o swojej modlitwie w intencji igrzysk.

Telegram, zaadresowany do gospodarza archidiecezji Mediolanu abp. Maria Delpiniego, podpisał w imieniu Leona XIV watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin. Przekazał w nim papieskie pozdrowienie i jego nadzieję,
CZYTAJ DALEJ

Ostrzeżenie przed silnym mrozem. Temperatura móże spaść nawet do -25 st. C

2026-01-30 13:40

[ TEMATY ]

ostrzeżenie

temperatura

silny mróz

‑25 stopni

Adobe Stock

IMGW prognozuje silne mrozy

IMGW prognozuje silne mrozy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia I stopnia przed silnym mrozem dla sześciu województw na północnym wschodzie kraju. Prognozowana temperatura wyniesie do minus 25 stopni Celsjusza.

Alerty I stopnia przed silnym mrozem zostały wydane dla województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego oraz dla części woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i lubelskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję