Kilka dni temu znajoma podesłała mi link do teledysku. Obejrzałam i mocno się wzruszyłam, i pomyślałam, że inni też powinni zobaczyć, jak dzieci śpiewają Rotę.
Warsztaty
Tak poznałam dr. Pawła Piotrowskiego, organistę w kościele św. Pawła w Wieliczce, dyrektora Wydawnictwa Naukowego PETRUS, wykładowcę na UPJPII, twórcę zespołu dziecięco-młodzieżowego Prowadź mnie. – Historia zespołu zaczyna się w czasie pandemii – wspomina Paweł Piotrowski. I dodaje: – W czerwcu 2021 r. pomyśleliśmy, że wiele dzieci nie wyjechało na wakacje, więc zaproponowaliśmy im udział w warsztatach muzycznych, które zorganizowaliśmy w sali nad chórem w kościele św. Pawła w Wieliczce. Efekty pracy wakacyjnego kółka muzycznego zaprezentowaliśmy na koncercie, który odbył się 5 września 2021 r. Ponadto nagraliśmy płytę Prowadź mnie Matko, na której znalazły się piosenki maryjne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Od tamtego czasu zespół konsekwentnie się rozwija, a w jego prowadzeniu dyrektora wspierają rodzice. Obecnie występuje w nim ponad sto osób, w wieku od 4 do 16 lat. Na swym koncie mają 5 płyt CD, 4 teledyski i ponad 80 koncertów, a to wszystko w ciągu 2,5-letniej działalności. Dyrektor przekonuje, że występujący w zespole nie tylko pokonują nieśmiałość, oswajają się z mikrofonem i stresem, ale też uczą się obycia scenicznego…
Idea
Reklama
Gdy pytam pana Pawła, po co sobie dodaje obowiązków, wyjaśnia: – Chcę, żeby mieli piękne wspomnienia z dziecięcych lat. Chcę, aby umocnili się w wierze, a gdy w przyszłości przyjdą życiowe zawieruchy, może odejścia od Chrystusa… Chcę, by znały drogę powrotną do Niego. Wspomnienia zespołu i wydarzeń muzycznych być może im pomogą.
Zespół śpiewa na Mszach św. – Dla nas to jest modlitwa, sacrum – podkreśla dyr. Piotrowski i zauważa, że dzieci mają świadomość, iż w tym kościele słucha ich śpiewu mama, ciocia czy babcia. I to jest dla nich występ. – Nie lubię tego określenia w odniesieniu do śpiewu w czasie Eucharystii, zawsze mówię o towarzyszeniu liturgii Mszy św. – zaznacza mój rozmówca i zauważa: – Taka forma ich udziału we wspólnej modlitwie ubogaca wspólnotę.
Patriotyzm
Jednym z ich najnowszych teledysków jest Rota (www.youtube.com/watch? v=XTxxFQ6QP8Y). – Patriotyzm, to jeden z istotnych celów kształtowania osobowości dzieci i młodzieży, ich postaw, wszak to oni będą odpowiedzialni za naszą ojczyznę za kilkanaście lat – zauważa dyrektor zespołu i dodaje: – To oni będą wyznaczać nasze miejsce w Europie i świecie. Nagranie Roty jest okazją do kształtowania postaw patriotycznych, szacunku dla historii, tradycji własnego narodu, kultury, języka ojczystego i naszej ojczyzny.
Doktor Piotrowski zaznacza, że śpiewający Rotę znają ją na pamięć; rozumieją jej treść. – Zanim nauczyli się tekstu, tłumaczyłem im każdy werset. Było dużo pytań, byli ciekawi wszystkiego… opowiedziałem o zaborach, o germanizacji, o uczniach, którzy nie chcieli mówić po niemiecku, o kontekście czasów rozbioru i niewoli. To bardzo mądre i dojrzałe dzieci. Byłem zdumiony ich mądrością. Gdy pytam, co sądzi o współczesnych młodych Polakach śpiewających np. po angielsku, zauważa: – Języki takie jak angielski czy włoski pięknie brzmią w muzyce i świetnie się sprzedają. Jednak my posługujemy się na co dzień językiem polskim. Ten język jest nam bliższy, to nasz język ojczysty. Powinniśmy go pielęgnować i cenić jako część naszej kultury i tożsamości narodowej.