Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pełnoletnia Czytelnia

Czytelnia Katolicka, znajdująca się budynku domu parafialnego przy parafii św. Klemensa w Ustroniu, ma już 18 lat. Stanowi miejsce przeróżnych spotkań, wykładów, projekcji filmowych.

Niedziela bielsko-żywiecka 49/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Ustroń

Monika Jaworska

Pielęgniarka Anna Madzia opowiada na Dniach Klemensowych o chorobach układu krążenia

Pielęgniarka Anna Madzia opowiada na Dniach Klemensowych o chorobach układu krążenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co roku w listopadzie odbywają się w niej Dni Klemensowe, czyli cykl wydarzeń poprzedzających odpust ku czci patrona parafii. W tym roku przyświecało im motto zaczerpnięte z listu św. Klemensa: „Godne zatem jest i sprawiedliwe, bracia moi, żebyśmy raczej byli posłuszni Bogu, niż szli za tymi, co przez swoją pychę i krnąbrność wzniecają ohydną wzajemną zawiść”. – Te spotkania weszły już w tradycję naszej parafii. Poprzez nie przygotowujemy się do uroczystości odpustowej. Takie było zamierzenie, żeby przez różnego rodzaju wystawy, wykłady, koncerty uczestnicy mogli też poszerzyć swoje horyzonty. Dzięki temu dowiadujemy się wiele ciekawych rzeczy o tej ziemi. Spotkania cieszą się dużą popularnością, przychodzą nie tylko parafianie i mieszkańcy Ustronia, lecz również turyści, wczasowicze – podkreśla proboszcz ks. Wiesław Bajger.

Początki

Nazwa sali nawiązuje do założonej w 1888 r. przez ks. Józefa Karowskiego i kilku parafian instytucji, która początkowo działała jako Katolickie Kółko Rolnicze, a w 1933 r. zmieniono nazwę na „Czytelnia Katolicka w Ustroniu”. Promowała historię regionu, ocalała od zapomnienia szczególne miejsca oraz ludzi. Propagowała czytelnictwo szczególnie wśród młodzieży i zajmowała się organizowaniem koncertów, odczytów i zebrań. Obiekt dawnej Czytelni przestał istnieć w 1995 r. Dom Parafialny tuż obok kościoła zaczęto budować w kwietniu 2004 r., a główną salę oddano do użytku 10 listopada 2005 r. Czytelnię Katolicką oraz kuchnię i jadalnię poświęcił bp Tadeusz Rakoczy 20 lipca 2007 r. – W tym celu przygotowaliśmy tę salę, aby organizować w niej m.in. wystawy. Pierwsza wystawa autorstwa Wiktora Żyszkowskiego miała miejsce tutaj w lutym 2006 r. W tamtym czasie Czytelni zostało nadane imię Jerzego Nowaka. Na ścianie powiesiliśmy replikę rzeźby orła białego, którą podarował nam Michał Bożek. Odsłonięty został również obraz Jana Wałacha „Cudowne rozmnożenie chleba”, który wcześniej przez kilka lat znajdował się w kościele – mówi parafianka Barbara Langhammer, zaangażowana mocno w życie parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wniósł coś nowego

Wszystkie spotkania tegorocznych XXII Dni Klemensowych odbyły się w tej sali. Rozpoczęło je spotkanie wspomnieniowe poświęcone Markowi Wacławowi Judyckiemu i jego twórczości. Poprowadził je Bronisław Wątroba, który współpracował z M. W. Judyckim przez kilka lat i m.in. dzięki niemu zainteresował się Ustroniem. – Marek Wacław Judycki zmarł niedawno. Często gościł na Dniach Klemensowych. Organizowaliśmy jego wystawy, prelekcje. Słynął z tego, że posługiwał się gwarą śląską. Nieraz wprowadzał nas w intrygujący i fascynujący świat herbów i heraldyki kościelnej. Podczas Dni Klemensowych pamiętaliśmy też w modlitwie za p. Judyckiego, czy za śp. Wandę Mider, której również poświęciliśmy drugie z tegorocznych spotkań, łącząc je z występem Estrady Regionalnej Równica im. Renaty Ciszewskiej – podkreśla B. Langhammer. – 22 lata spotkań to dużo czasu, a mam nadzieję, że wiele jeszcze przed nami. My byliśmy przyzwyczajeni do wystaw malarstwa, prelekcji różnych, prezentacji poezji, a pan Marek wniósł coś nowego. To był człowiek, który pięknie orientował się w heraldyce. Pokazał nam chociażby herby miast polskich z wizerunkami świętych. Jeździłem dużo po Polsce, a nie miałem świadomości, że takie bogactwo kryje się w heraldyce – dodaje emerytowany proboszcz tej parafii ks. Antoni Sapota. Odbyło się też spotkanie z Mariuszem Jancarczykiem, autorem książki „Pióro z obrazu Malczewskiego”, i Joanną Jurgałą-Jureczką, która przybliżyła biografię Zofii Kossak.

Szlachetne zdrowie

Czytelnia jest też miejscem spotkań z medykami i rozmów o zdrowiu. Długi czas odbywały się tu czwartki ze zdrowiem. Na Dniach Klemensowych gościła dyplomowana pielęgniarka Anna Madzia, która pracuje w opiece długoterminowej, i dietetyk kliniczny Dominika Kot. Uczestnicy dowiedzieli się, jak np. dbać o serce, by uniknąć nadciśnienia. – Przybliżyłam temat chorób układu krążenia i wskazałam, jak można im zapobiegać przez odpowiednią dietę i stosowanie zdrowego stylu życia. Nadciśnienie nazywane jest chorobą dobrobytu, ponieważ częściej występuje w krajach wysoko rozwiniętych. W 60% odpowiedzialnymi za nie są czynniki środowiskowe, m.in. niezdrowa dieta, palenie, siedzący tryb życia, przewlekły stres. Nadciśnienie może być też skutkiem poważnych chorób nerek, nadnerczy, tarczycy. Wyleczenie choroby podstawowej zwykle powoduje normalizację ciśnienia – podkreśla A. Madzia. Dominika Kot wskazuje, jak ważne jest to, co jemy, unikanie przetworzonej żywności. O tym wszystkim mówiła uczestnikom Dni Klemensowych. Mogli też skorzystać z bezpłatnej konsultacji z p. Dominiką, która wykonała analizę składu ciała oraz omówiła otrzymane wyniki.

Aktywna parafia

Dni Klemensowe tradycyjnie zwieńczył odpust 19 listopada. Sumie odpustowej przewodniczył i kazania wygłosił ks. Rafał Jakubiec. W samej parafii w ciągu roku też dużo się dzieje. Spotykają się różne grupy i wspólnoty parafialne. Organizowane są pielgrzymki i wyjazdy dla dzieci i dorosłych. Sprawowane są też Msze św. w intencji Ojczyzny. Odbywają się wydarzenia w ramach Festiwalu Ekumenicznego, okolicznościowe koncerty, bożonarodzeniowe kolędowania. W tej parafii odbyła się też peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów. Wierni wspierają również misje. Niedawno gościł tutaj ks. misjonarz Wacław Krzempek, który przybliżał realia pracy na misjach. Działa tu również Katolicka Poradnia Rodzinna, a cyklicznie w 2. piątki miesiąca o godz. 18 są sprawowane Msze św. z kazaniem dla rodzin. Modlitwą są obejmowane także rodziny i małżeństwa rozbite czy doświadczające niepłodności.

2023-11-28 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głos Boga

Niedziela bielsko-żywiecka 44/2023, str. I

[ TEMATY ]

Ustroń

Monika Jaworska/Niedziela

Poświęcenie dzwonu w ustrońskiej parafii

Poświęcenie dzwonu w ustrońskiej parafii

„Vox Dei”, wiszący w dzwonnicy przed kościołem Chrystusa Króla Wszechświata w Ustroniu, jest siódmym co do wielkości dzwonem kościelnym w Polsce.

W świątyni w Ustroniu-Zawodziu 14 października była sprawowana Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli: proboszcz i dziekan ks. Tadeusz Serwotka, sekretarz biskupa ks. Piotr Góra, kapelan szpitalny ks. Jan Piszczan i ks. Wojciech Medwid z parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu. – Ten dzwon nie bez znaczenia nazywa się Vox Dei, co znaczy Głos Boga. Dźwięk dzwonu przypomina nam o tym, że Bóg jest i czeka – mówił w kazaniu opiekun Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla Wszechświata ks. Wojciech Medwid. Podkreślił, że drugie imię dzwonu brzmi: Christus Vincit – Chrystus zwyciężył. W tym zwycięstwie można uczestniczyć chociażby nie pozwalając, aby popełniać grzechy. Dzwon dołączy do figury Chrystusa Króla i jubileuszowego aktu przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, który znajduje się na kamiennych tablicach w pobliżu świątyni. – Czym jest dzwon, każdy z nas wie – jego dźwięk porusza ludzkie serca, jest to radość, ale i smutek, jest to dziękczynienie, ale i prośba. On oznajmia, że rozpoczyna się uroczystość kościelna Dźwięk dzwonu, który jest zawieszony między niebem a ziemią łączy, rozgranicza to, co jest sacrum i profanum, budzi ludzkie sumienia. Kiedyś w wyjątkowych sytuacjach używano dzwonu jako ostrzeżenia. Dźwięk, melodia tego dzwonu, która będzie się niosła wzdłuż Wisły, będzie nam mówić o przestrzeni Pana Boga, który chce tę ziemię w szczególny sposób jeszcze bardziej uświęcić – zaznaczył ks. Wojciech Medwid.

CZYTAJ DALEJ

Rosjanie uwięzili ukraińskich redemptorystów [Wywiad]

2024-04-30 09:22

materiał własny

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z ks. Witalijem Porowczukiem, który opowiada o ciężkiej sytuacji ukraińskich jeńców w Rosji, trosce o to, aby wymieniać wszystkich jeńców ukraińskich na rosyjskich i rosyjskich na ukraińskich, o więzionych księżach, w tym dwóch ukraińskich redemptorystach oraz o tym, w jakich warunkach, przypominające sowieckie gułagi, przebywają ukraińscy jeńcy.

CZYTAJ DALEJ

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

[ TEMATY ]

Licheń

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

MARYJA I PASTERZ MIKOŁAJ

<...> Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Znający go osobiście literat Julian Wieniawski tak pisał o nim: „Był to człowiek wielkiej zacności i dziwnej u chłopów słodyczy. Bieluchny jak gołąb, pamiętał dawne przedrewolucyjne czasy. Pamiętał parę generacji dziedziców i rodowody niemal wszystkich chłopskich rodzin we wsi. Żył pobożnie i przykładnie, od karczmy stronił, w plotki się nie bawił, przeciwnie – siał dookoła siebie zgodę, spokój i miłość bliźniego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję