Reklama

Niedziela Świdnicka

Chrześcijanin na rozdrożu

To temat przewodni diecezjalnych rekolekcji ewangelizacyjnych, które w tym roku poprowadził ks. prof. Robert Skrzypczak – duszpasterz akademicki z Warszawy.

Niedziela świdnicka 50/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Świebodzice

Ks. Mirosław Benedyk/ Niedziela

W niedzielnych naukach dla dorosłych udział wzięło ponad 600 osób

W niedzielnych naukach dla dorosłych udział wzięło ponad 600 osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie ze sprawdzoną zasadą rekolekcje zostały zaplanowane na cztery dni, tak, aby zarówno księża, jak i siostry zakonne, młodzież i dorośli mieli swój czas na usłyszenie słowa Bożego.

Potężne reflektory

Na pierwsze spotkanie do domu rekolekcyjnego w Bardzie, 23 listopada, przybyli kapłani. Ksiądz profesor skupił się na znaczeniu odnowy wiary i głębszego zaangażowania w posługę. Poruszył temat dwóch wybitnych postaci, które nazwał potężnymi reflektorami. Byli to s. Faustyna Kowalska, przewodniczka do odkrywania miłosierdzia Bożego i ks. Dolindo Ruotolo, symbolizujący osobiste zaufanie Bogu. Warszawski duszpasterz podkreślił również ważność autentyczności i pasji w głoszeniu Ewangelii. Porównał to do entuzjazmu fanów sportowych czy miłośników kuchni, zachęcając duchownych do znalezienia podobnego zapału w swojej posłudze. Warto podkreślić, że rekolekcje, choć w formie dnia skupienia, stanowiły ważny element w życiu duchowym zarówno kapłanów, jak i kolejnego dnia dla sióstr zakonnych, oferując im czas na refleksję, modlitwę i odnowę w posłudze, co jest kluczowe dla dalszego rozwoju i efektywnej pracy duszpasterskiej i zakonnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kod dostępu

Młodzież diecezji świdnickiej swoje spotkanie z ks. prof. Skrzypczakiem miała 25 listopada w hali świebodzickiego OSiR. Ponad 400 młodych wraz duszpasterzami i katechetami wsłuchiwało się w świadectwo życia kapłana z 28-letnim stażem, który nie tylko pracuje z młodzieżą akademicką, ale i pomaga w duszpasterstwie na warszawskim Ursynowie oraz wykłada teologię w Akademii Katolickiej.

Podczas pierwszej konferencji ks. Skrzypczak skupił się na złożonym i osobistym obrazie Boga, zachęcając słuchaczy do głębszego poznania i doświadczenia Bożej obecności w życiu. Podkreślił, że znajomość Boga jest czymś znacznie cenniejszym niż same wysiłki w Jego poszukiwaniu. – Obojętnie jakie szczególne powołanie znajdziesz dla siebie – będziesz misjonarką, lekarzem czy będziesz pracować w samorządzie lub polityce, będziesz księdzem czy będziesz miał fajną rodzinę, to ponad tym wszystkim jedno jest najcenniejsze, choć to nie jest oczywiste – pragnę pełnić Twoją wolę, Boże – podkreślił ks. Skrzypczak.

Reklama

Rekolekcjonista przedstawił także rolę sakramentów i modlitwy w życiu chrześcijańskim, wskazując na ich moc w przemianie serca i umysłu, co zilustrował licznymi przykładami z Pisma Świętego oraz historii świętych. – Chrystus ma taką moc, taką siłę, że jeśli On zaprasza do swojej owczarni, do swojej wspólnoty, to nie po to, żebyśmy tylko byli religijni i żebyśmy się odróżniali od innych ludzi tym, że znamy jakąś formułę religijną. Chrystus chce nam dać dostęp to niesamowitego sekretu, można by powiedzieć kodu dostępu do pewnej rzeczywistości, z którego inni ludzie nie będą umieli skorzystać – zaznaczył.

Grzech jak wirus komputerowy

W drugiej konferencji rekolekcjonista poruszył temat sakramentu pokuty. Ksiądz Skrzypczak przekonywał, że spowiedź jest nie tylko aktem formalnym, ale przede wszystkim środkiem uzdrawiającym naszą duszę, przywracającym utracone funkcje duchowe. Duszpasterz podzielił się z uczestnikami swoim doświadczeniem pracy w parafii we Włoszech, gdzie zauważył znaczący spadek praktyk religijnych, co symbolizowały konfesjonały pokryte grubą warstwą kurzu. Podkreślił, że ten obraz jest symbolem duchowego załamania i pustki, która dotyka współczesną zachodnią cywilizację. Duchowny nawiązał do fragmentu Ewangelii, w którym Jezus uzdrawia sparaliżowanego człowieka, mówiąc: „Odpuszczają ci się wszystkie twoje grzechy”. Podkreślił, że grzech jest nie tylko złamaniem przykazania, ale przede wszystkim paraliżem duchowym, który ogranicza naszą wewnętrzną wolność i dostęp do samego siebie. Ksiądz profesor wykorzystał analogię do informatyki, porównując grzech do wirusa atakującego system komputerowy, który spowalnia jego działanie i blokuje dostęp do niektórych funkcji. W ten sposób zobrazował, jak grzech wpływa na nasze życie duchowe, powodując amnezję i uniemożliwiając doświadczenie piękna i dobra, które wcześniej przeżywaliśmy.

Reklama

– Mówię o tym dlatego, że dzisiaj jesteśmy w takim momencie, kiedy wielu ludzi wierzących przestaje się spowiadać, dlatego, że nie wiemy, co to znaczy, że Chrystus ma moc przebaczyć grzechy. Kiedy Chrystus przebacza grzechy, to nie tylko puszcza je w niepamięć, ale wprowadza w moje życie antybiotyk, który zaczyna mnie powoli leczyć, przywracając funkcje, do których nie miałem dostępu. Na przykład, kiedy ktoś zaczyna się spowiadać, zaczyna mieć większą wrażliwość na innych ludzi. Ma więcej wspaniałomyślności, łatwiejsze staje się przebaczenie komuś drugiemu – wyjaśnił.

Wypełniony czas

Oprócz konferencji nie zabrakło czasu na integrację, tańce i animacje muzyczne, które prowadziła strzegomska diakonia Effatha. Wielu młodych skorzystało z sakramentu spowiedzi, a także przystąpiło do Komunii św. podczas Mszy świętej pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha. Był także czas na posiłek i regenerację sił oraz modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Młodzi usłyszeli świadectwo Pawła Lekana dotyczące Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Dzięki technologii internetowej młodzież miała możliwość zadawania pytań, na które odpowiadali zarówno ks. prof. Skrzypczak, jak i przedstawicielka wolontariatu Light for life czy kleryk naszego seminarium.

Niedzielne spotkanie dla dorosłych miało podobny charakter. Ponad 600 osób wsłuchiwało się m.in. w słowa o duchowości małżeńskiej. Całość rekolekcji koordynował dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. kan. Krzysztof Ora wraz z pomocnikami.

2023-12-05 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykle uzdolniony franciszkanin ze Świebodzic

[ TEMATY ]

Świebodzice

jubileusz kapłaństwa

Brat Albert Świebodzice

o. Michał Gruszka

ks. Mirosław Benedyk

Od prawej o. Andrzej, o. Piotr Paradowski, o. Michał Gruszka i ks. Daniel Szymanik

Od prawej o. Andrzej, o. Piotr Paradowski, o. Michał Gruszka i ks. Daniel Szymanik

15 rocznica święceń prezbiteratu o. Michała Gruszki, wywodzącego się z par. Św. Brata Alberta w Świebodzicach, stała się okazją do dziękczynienia Bogu za dar kapłaństwa.

Za organizacją i przygotowaniem kapłańskiej rocznicy franciszkanina konwentualnego, stała jego najbliższa rodzina, która chciała w ten sposób docenić ciężką pracę swojego krewnego, jako wieloletniego misjonarza w kustodii rosyjskiej, a dziś rzymskiego studenta w Instytucie Patrystycznym Augustinianum. Na specjalną prośbę przybył także o. Piotr Paradowski, przyjaciel o. Michała z zakonu franciszkańskiego, który tak jak 15 lat temu na Mszy prymicyjnej, wygłosił młodemu jubilatowi homilię.

CZYTAJ DALEJ

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02

[ TEMATY ]

Edyta Stein

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

O możliwości nadania Edycie Stein tego tytułu mówi się od kilku lat. W 2022 r. z okazji obchodów 80-lecia jej męczeńskiej śmierci o. Roberto Maria Pirastu, definitor generalny zakonu karmelitów ogłosił, że została powołana komisja naukowa, która opracowuje oficjalny wniosek w tej sprawie. Sugerowano wówczas, że św. Teresa Benedykta od Krzyża, bo tak brzmi jej zakonne imię, mogłaby uzyskać tytuł Doctor Veritatis - Doktora Prawdy, ponieważ w centrum jej dociekań zawsze stała prawda, którą po nawróceniu odkryła w osobie Jezusa Chrystusa. Jak informują włoscy karmelici, oficjalny wniosek o zaliczenie Edyty Stein w poczet doktorów Kościoła został przekazany Papieżowi 18 kwietnia na audiencji dla karmelitanek bosych.

CZYTAJ DALEJ

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

[ TEMATY ]

Dzień Flagi

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Kilkadziesiąt dni po wybuchu powstania listopadowego, zebrani na Zamku Królewskim w Warszawie posłowie i senatorowie Królestwa Polskiego podjęli pierwszą w dziejach Polski uchwałę ustanawiającą barwy narodowe. „Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym” – czytamy w uchwale z 7 lutego 1831 r. Akt ten interpretowano jako dopełnienie decyzji o przywróceniu polskiej suwerenności, którym była decyzja o detronizacji cara Mikołaja I jako króla Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję