Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Trzeba być z ludźmi

Dziesięć lat temu proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie ks. Stanisław Salaterski przyjął święcenia biskupie.

2024-02-06 10:37

Niedziela Plus 6/2024, str. V

[ TEMATY ]

wspólnota

ludzie

Tarnów

Marek Białka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu 25 stycznia 2014 r. proboszczowie ks. Jan Piotrowski i ks. Stanisław Salaterski przyjęli sakrę biskupią. Uroczystości w tarnowskiej katedrze zgromadziły gości z kraju i ze świata. Kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczył wówczas Mszy św., uczyniwszy syntezę z dwóch biskupich zawołań, poprosił, by głosili oni radośnie i w miłości Ewangelię. Głównym szafarzem święceń był biskup tarnowski Andrzej Jeż, a współkonsekratorami – nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz bp Władysław Bobowski. Wieloletni proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie – biskup nominat Stanisław Salaterski na hasło swojej posługi wybrał słowa: „Głosić radość wiary”.

W Tymowej

Po 10 latach od tego wydarzenia jubilat modlił się w swej rodzinnej parafii w Tymowej, w kościele św. Mikołaja Biskupa. Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. Wojciech Werner, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku, który przez 7 lat pełnił posługę wikariusza w parafii katedralnej w Tarnowie, której proboszczem był wówczas ks. Salaterski. Kapłan podkreślił skromność i pokorę jubilata. Na zakończenie Mszy św. ksiądz biskup otrzymał w prezencie od parafian figurę św. Stanisława Kostki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W radiu

W dniu rocznicy sakry bp Salaterski był także w diecezjalnym radiu RDN Małopolska i na antenie opowiadał o dniu święceń: – Pewną zapowiedzią tego, co może być w mojej posłudze, był klimat tamtego dnia. Wchodziliśmy do katedry, kiedy była dobra pogoda, a jak wychodziliśmy, było kilka centymetrów śniegu. Można więc zakładać, że będzie zwyczajnie, a wystarczy chwila, żeby było zupełnie inaczej. Pierwszym wyzwaniem było to, żeby pomóc biskupowi diecezjalnemu w podejmowaniu działań i realizowaniu planów. Łączyło się to z byciem do dyspozycji wiernych i księży. W praktyce było to widać w wizytacjach, które przeprowadzałem, w odwiedzeniu wszystkich parafii w diecezji.

Doświadczenie

Reklama

Biskup Salaterski przez 19 lat był proboszczem parafii katedralnej. Nawiązując do tych doświadczeń, stwierdził: – Korzystam z tych doświadczeń, bo spotkania z księżmi, radami duszpasterskimi są bardziej konkretne, mogę zaproponować różne rozwiązania. W dziedzinach duszpasterskich mam pozytywne doświadczenia z parafii katedralnej i tym próbuję się dzielić.

***

Ksiądz doktor Stanisław Salaterski święcenia kapłańskie przyjął w 1981 r. w katedrze tarnowskiej. Był wikariuszem parafii Muszyna. Ukończył studia z historii Kościoła na KUL, które uwieńczył doktoratem. Pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii katedralnej w Tarnowie, a następnie w parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu. Był diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i diecezjalnym duszpasterzem harcerstwa, asystentem w Katedrze Historii Nowożytnej ks. prof. Bolesław Kumora na KUL. W 1993 r. powrócił do diecezji i został mianowany diecezjalnym referentem duszpasterstwa młodzieży, koordynatorem duszpasterstwa młodzieży specjalnej troski i członkiem Rady Programowej Radia Dobra Nowina. Następnie otrzymał nominację na asystenta kościelnego KSM. Był wikariuszem biskupim do spraw młodzieży, sprawował obowiązki asystenta kościelnego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Tarnowie i diecezjalnego duszpasterza rzemieślników. Był wykładowcą historii Kościoła i adiunktem w Instytucie Teologicznym w Tarnowie. Od 1995 r. pełnił urząd proboszcza parafii katedralnej, a od 1998 r. był dziekanem dekanatu Tarnów-Południe.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W przedsionkach Nieba

Niedziela małopolska 33/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Bernardynki

siostry bernardynki

Archiwum sióstr bernardynek

Siostry bernardynki z zakliczyna tworzą małą, 10-osobową wspólnotę. dziś potrzebują naszej pomocy

Siostry bernardynki z zakliczyna tworzą małą, 10-osobową wspólnotę. dziś potrzebują naszej pomocy

Będąc w odwiedzinach u sióstr klauzurowych – bernardynek z Zakliczyna na myśl przychodzi pytanie… Jak to jest poznać miłość tak wielką, że człowiek zostawia dla niej wszystko i rusza w nieznane?

Siostra Klara, furtianka, prowadzi mnie przestronnym korytarzem domu rekolekcyjnego do niewielkiej, ale przytulnej stołówki. Na długim, drewnianym stole rozłożona jest zastawa dla czterech osób. Przez okno wkrada się bujna roślinność. Nie spodziewałam się, że nasze spotkanie rozpocznie się obiadem. Czuję troskę, widzę dobre spojrzenia i dłonie, które wciąż pracują dla drugiego. Mniszka upewnia się, że mam wszystko, czego potrzebuję i wraca na posiłek do sióstr. Rozgaszczam się. Poznaję gości domu dla pielgrzymów i panią Małgosię, która do Zakliczyna przyjechała na jeden dzień, aby adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.  

CZYTAJ DALEJ

Paryż: episkopat ubolewa z powodu poparcia przez Senat wpisania aborcji do konstytucji

2024-02-29 19:57

[ TEMATY ]

aborcja

Paryż

konstytucja

Adobe Stock

Konferencja Episkopatu Francji (CEF) ze smutkiem przyjęła wiadomość, że senatorzy zagłosowali za przyjęciem poprawki konstytucyjnej mającej na celu zapisanie w konstytucji gwarancji swobody dostępu do aborcji, torując drogę Kongresowi, który zbierze się w najbliższy poniedziałek 4 marca - czytamy w komunikacie francuskich biskupów.

Wspomniany w komunikacie Kongres to wspólne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego i Senatu, zwoływane do Pałacu Wersalskiego w celu przeprowadzenia zmian we francuskiej konstytucji.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ideologia gender jest najokropniejszym zagrożeniem, ponieważ znosi różnice

2024-03-01 11:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek wyraził opinię, że ideologia gender jest "najokropniejszym zagrożeniem”, ponieważ "znosi różnice". Mówił o tym w piątek podczas audiencji dla uczestników międzynarodowego sympozjum w Watykanie pod hasłem “Mężczyzna- kobieta, podobieństwo Boga. Dla antropologii powołań”.

W czasie spotkania papież poprosił swojego współpracownika, by przeczytał jego przemówienie. Jak wyjaśnił, nadal ma problemy z głosem z powodu przeziębienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję