Reklama

Niedziela Małopolska

W solidarności z uzależnionymi

Uzależnienie jest chorobą ciała, umysłu i ducha – przypomina w rozmowie z "Niedzielą" ks. Mirosław Żak.

2024-02-06 10:37

Niedziela małopolska 6/2024, str. III

[ TEMATY ]

uzależnienie

Archiwum Mężczyzn św. Jóżefa

Ks. Mirosław Żak

Ks. Mirosław Żak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Co sprawia, że uzależnionych nie tylko od alkoholu wciąż przybywa?

Ks. Mirosław Żak: Problem jest przede wszystkim w człowieku, który doświadcza np. zaburzenia emocjonalnego, lęku, mierzy się z trudnościami, z cierpieniem… Załóżmy, że jest nieakceptowany w środowisku. Równocześnie – dzięki np. reklamie czy otoczeniu – uświadamia sobie, że alkohol doraźnie przynosi ulgę. Odkrycie tego „lekarstwa” sprawia, że człowiek wchodzi na taką ścieżkę i poprawia sobie nastrój przy pomocy alkoholu albo innego środka, np. narkotyków, tabletek czy kompulsywnego jedzenia. Jeśli zabraknie refleksji, szukania odpowiedzi na pytanie; co jest źródłem mego cierpienia, a równocześnie doraźne poprawianie sobie samopoczucia takiego człowieka zdominuje, wówczas coraz trudniej mu funkcjonować bez dysfunkcyjnego zachowania.

A jaką rolę spełniają w życiu trzeźwiejących alkoholików duszpasterstwa trzeźwościowe?

Trzeba pamiętać, że uzależnienie jest chorobą, a człowiek chory korzysta z pomocy profesjonalnej terapeutów, psychologów. Ta choroba niszczy człowieka na wielu płaszczyznach. Mówi się, że uzależnienie to choroba ciała, umysłu i ducha. Alkoholicy, którzy podejmują trud trzeźwienia (bo jest to trud), porządkują wszystkie dziedziny swojego życia, również życie duchowe. W programie 12 Kroków Anonimowych Alkoholików jest to wyraźnie zaznaczone, że na drodze trzeźwienia potrzebne jest odniesienie do siły, która jest poza człowiekiem. Program najpierw mówi o „sile wyższej”, potem Bogu, „jakkolwiek Go pojmujemy”. Wiadomo, alkoholikiem może być każdy, bez względu na przynależność religijną. W Polsce większość alkoholików to ludzie ochrzczeni w Kościele katolickim i duszpasterstwo trzeźwości ma na celu pomóc w odbudowaniu życia religijnego. Ale duszpasterstwo trzeźwości nie koncentruje się tylko na służbie uzależnionym. Stawia sobie za cel szerzenie cnoty trzeźwości, która jest częścią cnoty umiarkowania. Przypomina, że człowiek nigdy nie powinien być pijany, że dzieci i młodzież mają być abstynentami, zachęca do podejmowania dobrowolnej abstynencji w duchu pokuty, postu, przeproszenia Pana Boga za grzechy pijaństwa i w duchu solidarności z ludźmi uzależnionymi, dla których abstynencja jest konieczna do zachowania trzeźwości.

W ramach Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu w sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach w nocy z 17 na 18 lutego jest zaplanowane modlitewne czuwanie w intencji trzeźwości. Dlaczego warto dołączyć?

Uzależnienie to jest w Polsce problem społeczny. Zapewne, gdyby go nie było, Kościół nie organizowałby, i to po raz 57., takiego wydarzenia jak Tydzień Modlitw o Trzeźwość. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem, skalę i konsekwencje alkoholizmu oraz na wartość trzeźwości i wewnętrzną wolność, jaką niesie abstynencja. Jestem pewien, że niewiele jest rodzin w Polsce, które gdzieś wśród bliższych czy dalszych krewnych nie miałyby kogoś z problemem alkoholowym. Poza tym są inne uzależnienia – ludzie są uwikłani np. w hazard, erotykę, pornografię… A jak pisze św. Paweł: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus…”. O tę wolność trzeba się modlić każdego dnia!

Ks. Mirosław Żak, wieloletni duszpasterz trzeźwości archidiecezji krakowskiej

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

NFZ: ponad 5 tys. dzieci skorzystało dotąd z programu dla osób uzależnionych od nowych technologii

[ TEMATY ]

uzależnienie

Adobe Stock

Z pilotażowego programu dla dzieci i młodzieży, nałogowo korzystających z komputerów i telefonów komórkowych, skorzystało dotąd ponad 5 tys. osób, w tym 3 tys. dzieci – wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Program ruszył pod koniec 2021 r., niedawno został przedłużony do 30 czerwca 2024 r. Jest odpowiedzią na problem uzależnień cyfrowych wśród dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Anglia: tysiące rodziców czekało na uznanie istnienia ich dziecka

2024-02-29 16:23

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

dzieci nienarodzone

Ivan Kmit/Fotolia

Brytyjski rząd uruchomił specjalny, darmowy program dla rodziców zmagających się z cierpieniem po utracie dziecka w trakcie ciąży. Będą mogli otrzymać zaświadczenie będące formalnym potwierdzeniem istnienia ich dziecka. Z rozmów i badań wynika, że jest to decyzja, której oczekiwało tysiące matek i ojców.

Chodzi o tych, którzy doświadczyli utraty dziecka przed 24. tygodniem ciąży, ta zakończyła się 1 września 2018 r. lub później, mieszkali wtedy w Anglii i są co najmniej jednym z rodziców dziecka. Zaświadczenia będzie wydawał każdy publiczny ośrodek zdrowia, a wszelkie potrzebne informacje można znaleźć na rządowej stronie: https://www.gov.uk/request-baby-loss-certificate. Podobny program działa w Szkocji i zostanie wprowadzony również w Walii.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ideologia gender jest najokropniejszym zagrożeniem, ponieważ znosi różnice

2024-03-01 11:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek wyraził opinię, że ideologia gender jest "najokropniejszym zagrożeniem”, ponieważ "znosi różnice". Mówił o tym w piątek podczas audiencji dla uczestników międzynarodowego sympozjum w Watykanie pod hasłem “Mężczyzna- kobieta, podobieństwo Boga. Dla antropologii powołań”.

W czasie spotkania papież poprosił swojego współpracownika, by przeczytał jego przemówienie. Jak wyjaśnił, nadal ma problemy z głosem z powodu przeziębienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję