Dom w Nazarecie
Kościół św. Józefa usytuowany jest tuż za bazyliką Zwiastowania. Według badaczy, w tym miejscu znajdowały się albo dom Świętej Rodziny, a więc miejsce, gdzie Jezus dorastał, albo warsztat ciesielski św. Józefa, do którego być może przylegał rodzinny dom.
Neoromańska świątynia została zbudowana przez franciszkanów w 1914 r. w miejscu XII-wiecznego kościoła. Jej wystrój nawiązuje do Oblubieńca Maryi – obrazy, freski, witraże i rzeźby przedstawiają jego życie u boku Jezusa i Maryi; choćby: zaślubiny z Maryją, sen św. Józefa, w którym anioł każe mu uciekać do Egiptu, czy postać świętego w zaawansowanym wieku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W kościele jest grota z pozostałościami kościoła krzyżowców. W podziemiach jest też niewielki ołtarz z krucyfiksem. W krypcie pod kościołem znajdują się cysterna na wodę i zbiorniki na ziarno, co jest dowodem na to, że istniał tu zwyczajny dom mieszkalny. Jest tu również polski akcent – tablica z 1944 r. ufundowana przez Szkołę Młodszych Ochotniczek Pomocniczej Służby Kobiet, stworzoną przez dziewczęta mieszkające przy franciszkańskim klasztorze, wcześniej wyprowadzone przez armię Andersa z ZSRR. Druga – z 2019 r. – to obraz Świętej Rodziny z kaliskiego sanktuarium św. Józefa.
Nazaret w Kaliszu
Reklama
Narodowe sanktuarium św. Józefa w Kaliszu nazywane jest polskim Nazaretem. To największe w Europie i drugie na świecie (po Montrealu) sanktuarium poświęcone Opiekunowi Świętej Rodziny. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w którym się ono mieści, przyciąga każdego roku tysiące wiernych. Święty Józef zasłynął tu za sprawą XVII-wiecznego cudownego wizerunku Świętej Rodziny, nazywanego też obrazem św. Józefa Kaliskiego. Obraz ufundowany został przez mieszkańca wsi Szulec, o nazwisku Stobienia, jako wotum za cudowne uzdrowienie z paraliżu. Od tego momentu św. Józef nie przestaje wypraszać cudów i łask tym, którzy się tu do niego uciekają. Najbardziej znanym przykładem wstawiennictwa św. Józefa jest cudowne wyzwolenie księży więźniów z obozu w Dachau (29 kwietnia 1945 r.). Z wdzięczności ufundowali oni w podziemiach kościoła kaplicę i zorganizowali ekspozycję pamiątek obozowych.
Obecna gotycka świątynia – na miejscu kościoła z przełomu XIII i XIV wieku – pochodzi z XVIII stulecia, ma barokowy i rokokowy wystrój. Kryje w sobie historyczne bogactwa – to m.in. patena Mieszka III Starego, wykonana przed 1200 r., ufundowana przez księcia dla klasztoru Cystersów w Lądzie, czy kielich ufundowany w 1363 r. przez króla Kazimierza Wielkiego.
Oratorium na Mont Royal
To największe sanktuarium ku czci św. Józefa na świecie. Położone jest na zboczu wzgórza Mont Royal w Montrealu i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie miasta.
Początki sanktuarium ku czci patrona Kanady wiążą się z postacią brata André Bessette z Kongregacji Świętego Krzyża, który był postrzegany jako ten, który uzdrawia za wstawiennictwem św. Józefa. W 1904 r. zbudował on pierwszą drewnianą kapliczkę, dziś w jej miejscu wznosi się najwyższy kościół Kanady (jego kopuła sięga 97 m), który przyciąga rocznie 2 mln osób różnych wyznań.