Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Przemawiają do serc

Nikt, kto przyjdzie, nie będzie żałował – zapewnia w rozmowie z "Niedzielą" Andrzej Róg.

2024-03-26 12:47

Niedziela Plus 13/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnów

Józef Wieczorek, archiwum – A.Róg

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Kto dzisiaj jest adresatem koncertu SIŁA MIŁOŚCI?

Andrzej Róg: Zależy nam przede wszystkim na ludziach młodych, bo u kolejnych pokoleń Polaków wiedza o obozie w Ravensbrück jest znikoma. Wiemy, że były obozy w Majdanku, w Auschwitz, ale o niemieckim obozie dla kobiet w Ravensbrück albo w ogóle nie wiemy, albo tylko gdzieś słyszeliśmy taką nazwę. To bardzo ważne, żeby współczesne społeczeństwo młodych poznało historię dziewcząt z pokolenia Kolumbów. W tym obozie w czasie II wojny światowej 40 tys. młodych kobiet, które walczyły o wolność ojczyzny, doświadczało wszelkich form przemocy!

Jak są odbierane treści prezentowane podczas koncertu?

Wybrane wiersze więźniarek są przepełnione ich emocjami. Zresztą, jak cała liryka. Treść prezentowanych utworów, zawarte w nich liryczne opisy przeżyć, wyznań przemawiają do serc. Przekaz wzmacniają grafiki Marii Hiszpańskiej-Neumann, jednej z więźniarek. Uczestnicy bardzo przeżywają przybliżane im historie. Mogą o tym świadczyć chociażby długie rozmowy po koncercie. Zarówno starsi, jak i młodsi dzielą się swymi przeżyciami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inspiratorką cyklicznego projektu i jego honorową patronką była śp. dr Wanda Półtawska. Proszę przypomnieć – jak się odnosiła do tej inicjatywy, na co zwracała szczególną uwagę?

Pani doktor zależało na upamiętnieniu więźniarek, na przypomnieniu i upowszechnieniu ich historii. Pragnęła, aby ludzie usłyszeli o obozie, o postawach bohaterskich kobiet; tych, które w obozie zostały zamordowane, i tych, które przeżyły. Doktor Wanda Półtawska dała mi wiersze swych koleżanek. Zafascynowany ich treścią zacząłem powoli pokazywać je kolegom kompozytorom, dzięki którym koncert z roku na rok wzbogacał się o nowe piosenki. Stronę artystyczną pani doktor zostawiła mnie. Mogę powiedzieć, że mnie pobłogosławiła jako reżysera koncertu.

Reklama

Dlaczego warto się wybrać na organizowany w Dębicy koncert?

Chciałbym zaprosić całe dębickie społeczeństwo, w tym szczególnie młodzież. Tym bardziej że ten koncert zaprezentujemy w Dębicy po raz pierwszy. Na pewno są tam rodziny, z których babcie lub prababcie były w czasie wojny uwięzione w tarnowskim więzieniu, a stamtąd wywożone do obozu w Ravensbrück. Myślę, że nikt, kto przyjdzie na ten koncert, nie będzie żałował czasu spędzonego z poezją, muzyką, które upamiętniają bohaterskie kobiety z czasów II wojny światowej.

XIII edycja Koncertu Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück SIŁA MIŁOŚCI odbędzie się w sobotę 6 kwietnia, o godz. 18 w Domu Kultury Mors w Dębicy (ul. Sportowa 28). To cykliczny projekt, w ramach którego są propagowane postaci i twórczość bohaterek niemieckiego kobiecego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Podczas koncertu zostaną zaprezentowane wiersze więźniarek polskich: Grażyny Chrostowskiej, Teresy Harsdorf-Bromowicz, Zofii Górskiej-Romanowicz, Marii Rutkowskiej-Kurcyusz, Zofii Karpińskiej. Widzowie zobaczą także multimedialną prezentację wspomnień dr Wandy Półtawskiej oraz multimedialną prezentację grafik Marii Hiszpańskiej-Neumann. Wystąpi zespół Piwnica Świętego Norberta, a wiersze będą recytować harcerki z ZHR. Inspiratorką i patronem honorowym koncertów jest była więźniarka KL Ravensbrück, Dama Orderu Orła Białego dr Wanda Półtawska (1921 – 2023).

Więcej szczegółów na stronie: www.prawybrzeg.org .

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: Kuria odnosząc się do sprawy ks. Stanisława P. stwierdza niedociągnięcia i zaniechania

[ TEMATY ]

kuria

oświadczenie

Tarnów

M.K.

Tarnowska kuria odnosząc się do sprawy ks. Stanisława P. stwierdza, że dokonana analiza zarchiwizowanych danych ujawnia w tym przypadku niestety również niedociągnięcia i zaniechania. „Musimy o tym otwarcie powiedzieć, gdyż jedyną słuszną drogą jest kierowanie się prawdą i troską o wiarygodność Kościoła” - czytamy w komunikacie. Zgodnie z zapowiedzią Kuria przedstawia chronologię zdarzeń oraz działań podjętych w sprawie ks. Stanisława. Kapłanowi grożą surowe kary, nie wyłączając wydalenia ze stanu duchownego.

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

CZYTAJ DALEJ

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św. Jana Pawła II" i "Królestwo Dwóch Serc Jezusa i Maryi"

2024-04-11 13:02

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

Bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko - lubaczowskiej zakazał działalności wspólnot „Domy Modlitwy św. Jana Pawła II” oraz „Królestwo Dwóch Serc Jezusa i Maryi” na terenie tej diecezji. Jak czytamy w dokumencie opublikowanym na stronie diecezji, treści promowane przez te wspólnoty należy uznać za błędne i niezgodne z Urzędem Nauczycielskim Kościoła, a rzekome objawienia inicjatorki i liderki duchowej ruchów są teologicznie niepoprawne i nie mają aprobaty Kościoła.

Publikujemy treść dokumentu:

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: troska o powołania w Kościele nie jest rekrutacją kandydatów

2024-04-16 14:17

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Episkopat News

Troska o powołania w Kościele katolickim nie jest próbą rekrutacji kandydatów do pustoszejących seminariów i nowicjatów, ale pomocą człowiekowi w odkryciu jego miejsca w świecie – powiedział delegat KEP ds. powołań bp Andrzej Przybylski.

W IV niedzielę wielkanocną, nazywaną niedzielą Dobrego Pasterza, 21 kwietnia w Kościele katolickim obchodzony będzie 61. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W Polsce rozpoczyna on tydzień modlitw o powołania do szczególnej służby w Kościele. W tym roku pod hasłem "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję