Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Broni i prowadzi

Chcemy, by dzisiaj stał się głową naszych kościołów domowych – mówił abp Marek Jędraszewski.

2024-03-26 12:47

Niedziela małopolska 13/2024, str. II

[ TEMATY ]

Kraków

Monika Hyla/Niedziela

Przed obrazem św. Józefa abp Marek Jędraszewski odmówił Akt Zawierzenia

Przed obrazem św. Józefa abp Marek Jędraszewski odmówił Akt Zawierzenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wewtorek 19 marca, w uroczystość Oblubieńca Maryi, Patrona i Obrońcy Miasta Krakowa, świętowano imieniny św. Józefa w tutejszych sanktuariach i kościołach pod jego wezwaniem.

W sanktuarium św. Józefa – Obrońcy Miasta Krakowa (przy ul. Rakowickiej) wieczorem została odprawiona Suma pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Na początku przeor o. Tadeusz Florek, karmelita bosy, powitał gości, w tym m.in. metropolitę krakowskiego, kapłanów, przedstawicieli władz Krakowa oraz Uniwersytetu Ekonomicznego i Muzeum AK.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Marek Jędraszewski wyjaśnił symbolikę obrazu, zwrócił uwagę na jasność pochodzącą od Ducha Świętego oświetlającą postaci, zwłaszcza Jezusa. Od Dzieciątka na św. Józefa spływa światło: łaski i Bożego ciepła. Odkupiciel trzyma w prawej ręce rajskie jabłuszka – znak zbawienia i symboliczne przeciwstawienie owocu zerwanego przez Ewę, a w lewej różę – symbol Zbawiciela. Na obrazie są dwa anioły, jeden z lilią – symbolizującą dziewictwo Maryi i czystość Józefa, a drugi klęczy, adorując postaci. Putto dzierży w dłoniach, nad głową Jezusa, wianek – symbol czystości.

Reklama

Metropolita podkreślił, że dziś dręczy nas kryzys męskości, na którego lekiem jest naśladowanie św. Józefa, człowieka milczenia i cichej pokory. Puentował: – Chcemy, by dzisiaj stał się głową naszych kościołów domowych. Nawiązał też do rozważań kard. Josepha Ratzingera, który pisał, że Józef, jako człowiek pełen prostoty, miał do zaoferowania Maryi i Jezusowi więcej niż mędrcy, ponieważ dzięki swoim cnotom, rozpoznawał to, co dla innych było niewidzialne. Wspomniał też Osobę i czyn Karola Wojtyły.

Jako najważniejszą cechę św. Józefa podkreślił odpowiedzialność za innych oraz jego schemat działania, który polegał najpierw na namyśle, a dopiero potem na podejmowaniu aktywnej reakcji.

Uroczystą Eucharystię uświetnił muzycznie chór D.A. Karmel. Na zakończenie Mszy św. abp Marek odmówił Litanię do św. Józefa i Akt Zawierzenia przed słynącym cudami obrazem. W 1715 r. Kraków został oddany pod opiekę świętego właśnie przed tym wizerunkiem.

Po Mszy św. przedstawiciele świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych wręczyli metropolicie kwiaty, a wierni mogli wysłuchać koncertu w ramach cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”. Wystąpił organista Patryk Podwojski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: rozpoczęły się ogólnopolskie obchody rocznicy Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana

[ TEMATY ]

Kraków

uroczystość Chrystusa Króla

Tomasz Lewandowski

Światowy Dzień Ubogich jest praktyczną lekcją królowania Jezusa w świecie – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św., która w piątkowy wieczór zainaugurowała w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ogólnopolskie obchody rocznicy Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Jak podkreślał w homilii hierarcha, jest to czas rekolekcji dla Kościoła i przypomnieniem, że ubóstwo jest powołaniem uczniów Jezusa.

Ogólnopolskie obchody rocznicy proklamacji Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana odbywają się pod hasłem „Trzeba, aby Chrystus królował”. Rozpoczęły się w piątkowy wieczór w krakowskich Łagiewnikach od adoracji Najświętszego Sakramentu prowadzonej przez .Wspólnoty dla Intronizacji NSPJ oraz Mszy św. pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa, delegata KEP ds. Wspólnot dla Intronizacji NSPJ.

CZYTAJ DALEJ

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł Narodowy Marsz Życia

2024-04-14 16:24

[ TEMATY ]

marsz dla życia

Artur Stelmasiak

Pod hasłem „Niech żyje Polska!” ulicami Warszawy przeszedł w niedzielę Narodowy Marsz Życia. Wedle organizatorów w wydarzeniu uczestniczyło około 50 tys. ludzi. Była to manifestacją w obronie życia, rodziny, wartości i niepodległości oraz wyraz solidarności z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, zwłaszcza dziećmi zagrożonymi aborcją.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Do uczynienia niedzieli dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego zachęcił przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda SAC.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski: przemiana serca uzdrawia ciało

2024-04-16 19:09

[ TEMATY ]

bp Mirosław Milewski

nowaewangelizacja.com.pl

- Przemianie ludzkiego serca często towarzyszy uzdrowienie fizyczne. Pokarmem, który może najlepiej nasycić naszą duszę, jest sam Jezus Chrystus, który zmartwychwstał i który jest obecny w Eucharystii - powiedział bp Mirosław Milewski w parafii Wieczfnia Kościelna, w diecezji płockiej. W dniu wizytacji pasterskiej udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bp Mirosław Milewski podkreślił w homilii, że w Wieczfni Kościelnej ludzie od wieków chcieli żyć pobożnie, czyli po - Bożemu. Wiedzieli, że przykazania Boże są potrzebne i ważne, „że to nie jakiś wymysł plebana, ale fundament, na którym trzeba budować swoje życie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję