Reklama

Niedziela Małopolska

Bracia pełni dobrej woli

Członkowie naszej wspólnoty oprócz tego, że żyją charyz-matem Zgromadzenia Zmartwychwstańców, są niezwykle pomocni dla parafii – mówi ks. Stanisław Zaryczny.

2024-03-26 12:47

Niedziela małopolska 13/2024, str. III

[ TEMATY ]

Kraków

Archiwum wspólnoty

Bracia przy pracy

Bracia przy pracy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Krakowie wśród swoich wspólnot ma jedną, która się wyróżnia na tle pozostałych. To Bracia Zewnętrzni Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, zwani również Braćmi Dobrej Woli.

Wspólnota, która łączy

Spotkania grupy odbywają się w czwartki, w sali pod kościołem w Krakowie, na Woli Duchackiej. W parafii odpowiedzialnym za Braci Zewnętrznych jest proboszcz ks. Stanisław Zaryczny, zmartwychwstaniec, który zaprasza: – Czekamy na nowych członków, mężczyzn: ojców, dziadków, jednym słowem wszystkich panów, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę o Zgromadzeniu Zmartwychwstańców, jak również miło spędzić czas w gronie przyjaciół. Wróciłem z Kanady w ubiegłym roku i tam w parafii nie mieliśmy takiej wspólnoty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obecnie działa aktywnie czterech panów, którzy w poprzednich latach włączali się w prace, ale już zgłosiło się pięciu kolejnych kandydatów z rady parafialnej. Ksiądz Stanisław podkreśla: – Pragnę reaktywować naszą wspólnotę, a jej członkowie oprócz tego, że żyją charyzmatem Zgromadzenia Zmartwychwstańców, są niezwykle pomocni dla parafii, wykonują różne prace. Bracia Dobrej Woli to naprawdę grupa, która pomaga proboszczowi!

Nad formacją Braci Zewnętrznych czuwa moderator – kapłan wyznaczony przez władze zgromadzenia, który ustala program pracy na cały rok i organizuje coroczne rekolekcje. Formacja początkowa członków trwa rok, dalsza ma już charakter ciągły.

Jak podaje statut Braci Zewnętrznych: „Katolicy świeccy złączeni ze Zgromadzeniem dążą do doskonałości chrześcijańskiej w zwyczajnych warunkach życia rodzinnego, zawodowego i społecznego. Mają przyczyniać się do uświęcenia świata przez przykład życia i promieniując wiarą, nadzieją i miłością, ukazywać innym Chrystusa. Są świadkami Zmartwychwstania i Życia, znakiem Boga żywego”.

W formacji duchowej Braci Dobrej Woli najważniejsze to przekazanie prawdy, że ich życie wewnętrzne jest owocem odkupienia. Dlatego zgłębiają oni Tajemnicę Paschalną, która jest w centrum duchowości chrześcijańskiej. Często wyjeżdżają. 13 kwietnia przyjeżdża do Krakowa ks. Tadeusz Gajda ze swoimi wspólnotami z Bytomia i Sulisławic, do których potem pojedzie krakowska grupa.

Reklama

Czynem i modlitwą

Panowie są niezwykle skromni, z uśmiechem odmówili wypowiedzi dla Niedzieli, ale za nich, zamiast słów, mówi ogrom pracy wykonanej dla parafian, ubogich i kościoła: od prac remontowych na wysokościach, po ustawianie ławek i dekorowanie świątyni, aby zyskała świąteczny wystrój. Jak działają w praktyce, można zobaczyć na zdjęciach w archiwum parafii. Na co dzień dbają o piękno liturgii, utrzymanie porządku w kościele. Wrażliwi na nędzę materialną i moralną, wspierają potrzebujących radą i konkretną pomocą. Co podkreślają, są apostołami trzeźwości. W pracy apostolskiej szerzą szczególne nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny.

Ciekawostką jest, że założyciel Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa Bogdan Jański, absolwent prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego, w stolicy Francji stracił wiarę. Pod wpływem Adama Mickiewicza, którego poznał na emigracji, powrócił do Kościoła katolickiego i do końca swojego krótkiego życia apostołował wśród rodaków.

Więcej informacji można uzyskać na stronach: bzcr.cba.pl oraz www.wola1.xcr.pl/grupy-i-wspolnoty/bracia-zewnetrzni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków-Łagiewniki: debata nt. jak dziś dawać świadectwo? Inicjatywy papieskie w Polsce

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

debata

Łagiewniki

Kraków

KS. MARIUSZ FRUKACZ

Jak mówić i pisać o Janie Pawle II? Jak wygląda percepcja nauczania polskiego Papieża w społeczeństwie? Czy Jan Paweł II jest wciąż osobą medialną? - na te i inne pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty, która odbyła się 14 grudnia w Krakowie-Łagiewnikach w auli bł. Jana Pawła II przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w ramach II Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II.

CZYTAJ DALEJ

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w głębi ludzkiego serca

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

S. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii J 6, 30-35.

Wtorek, 16 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na pielgrzymkę do Francji. Każdy może dołączyć

2024-04-16 13:39

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Francja

Paryż

św. Teresa z Lisieux

Lisieux

organizatorzy

Pielgrzymka do Francji

Pielgrzymka do Francji

Chcesz spędzić tegoroczne wakacje, poznając ciekawe miejsca, a nie masz jeszcze pomysłu, gdzie pojechać? Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie zaprasza w dniach 19-26 sierpnia 2024 r. do odkrywania piękna zakątków Francji, jej historii i duchowości.

Co czeka pielgrzymów podczas tej podróży? Na początek odwiedzą Lisieux - miasto św. Tereski od Dzieciątka Jezus, której 150. rocznica urodzin przypadła w zeszłym roku. Dotrą też do Orleanu – miasta związanego z działalnością Joanny d’Arc. Zobaczą Paryż z atrakcjami jak Łuk Triumfalny i Pola Elizejskie, a także Wersal z pałacem królewskim. Zwiedzą również opactwo benedyktyńskie Notre Dame du Bec w Bec Hellouin, wzgórze św. Michała z majestatycznym opactwem i zamkiem, klasztor w Saint Malo, bazylikę w Pontmain, czy też zamek w Tours i inne zakątki Francji znane z wydarzeń historycznych i religijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję