Reklama

Niedziela plus

Bydgoszcz

Kościół w drodze

Kościele bydgoski, jesteś w drodze, bądź pielgrzymem nadziei – powiedział w bazylice św. Wincentego a Paulo abp Wojciech Polak.

Niedziela Plus 16/2024, str. VIII

[ TEMATY ]

Kościół

Diecezjabydgoszcz.pl

Wierni i duchowni dziękowali za diecezję

Wierni i duchowni dziękowali za diecezję

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwudziesta rocznica powstania diecezji przypadała w Wielki Poniedziałek, dlatego główne obchody rocznicowe zostały przeniesione na 6 kwietnia. Tego dnia od godz. 12 w bazylice św. Wincentego a Paulo rozpoczęła się peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Gargano, która będzie nawiedzać wszystkie parafie diecezji do 23 listopada (z przerwą na wakacje). Biskup diecezji bydgoskiej Krzysztof Włodarczyk przed nałożeniem na głowę figury św. Michała korony powiedział: – Święty Michale Archaniele, najważniejszy spośród aniołów, przez Boga obdarzony szczególnym zaufaniem, wpatrując się w twój wizerunek, chcemy na nowo uświadomić sobie, że dobro jest mocniejsze od zła, miłość potężniejsza od nienawiści, a prawda ostatecznie zwycięży. Potrzebujemy twojego wsparcia.

– Chcielibyśmy, aby osoba św. Michała Archanioła przynosiła pokój – podkreślił przełożony generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła ks. Dariusz Wilk, który życzył, by w diecezji bydgoskiej „toczył się bezkrwawy bój o zbawienie dusz”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego abp Wojciecha Polaka koncelebrowali biskupi: Jan Tyrawa z Bydgoszczy, Wiesław Śmigiel i Andrzej Suski z Torunia, Wiesław Mering z Włocławka, Arkadiusz Okroj z Pelplina i Krzysztof Zadarko z Koszalina. Wzięli w niej udział także liczni kapłani, osoby konsekrowane i przybyli na uroczystość wierni.

– Dziękujemy wraz z wami dobremu Bogu za Kościół bydgoski i prosimy, by nadal w uszach i sercach pasterzy oraz wiernych brzmiały Chrystusowe słowa: „Idźcie i głoście” – zaznaczył abp Polak. Podczas homilii bp Włodarczyk powiedział: – Kościół jest miejscem, w którym możemy się schronić przed całą nawałnicą tego świata. Ale nie tylko mury są ważne. Ważna jest świadomość, że w zasięgu mego wzroku, moich dróg żyją ludzie z tej samej wspólnoty.

Jubileuszowi towarzyszyły również liczne wydarzenia artystyczne. W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy miał miejsce koncert dziękczynny – Msza „Koronacyjna” C-dur, motet Exsultate, jubilate Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Ave Maria Jana Sebastiana Bacha i Charlesa Gounoda w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, Chóru Akademickiego Politechniki Bydgoskiej oraz Chóru Akademickiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 7 kwietnia, w katedrze św. Marcina i św. Mikołaja wystawiono oratorium Trzy Marie w wykonaniu gdańskiej grupy teatralnej. To opowieść o Matce Bożej, Marii Magdalenie i Marii Kleofasowej, które towarzyszyły Jezusowi w Jego męce i zmartwychwstaniu.

Trzydniowe uroczystości zakończyły się Mszą św. w katedrze św. Marcina i św. Mikołaja pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego, z udziałem kapituły, dziekanów, członków ruchów formacyjnych i apostolskich oraz stowarzyszeń diecezji bydgoskiej. Liderzy diecezjalnych grup apostolskich zostali uhonorowani Medalem 20-lecia diecezji. /i.c.

2024-04-16 14:14

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsz dla Jezusa przeszedł przez Warszawę

W niedzielę o godz. 12:00 chrześcijanie z całej polski zebrali się w Warszawie, by wziąć udział w Ogólnopolskim Marszu dla Jezusa. Po tym, jak główny organizator imprezy Artur Pawłowski i Ambasador Nigerii Samuel Wodi Jimba wygłosili krótkie przemowy, przedstawiciele największych chrześcijańskich denominacji przecięciem wstęgi uroczyście rozpoczęli marsz.

Wcześniej, organizatorzy marszu wspólnie z ambasadorem Nigerii i przedstawicielem Billy Graham Assosiation, złożyli wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. W swoim przemówieniu Artur Pawłowski nawiązał do słów Jana Pawła II: „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, (...) Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Wskazał on również na wagę przelanej krwi bohaterów narodowych, którzy zginęli w walce o wolną Polskę oraz na potrzebę kultywowania chrześcijańskich wartości i narodowej tradycji. Zgromadzonych na Placu marsz. Józefa Piłsudskiego przywitał ciepło Ambasador Nigerii. - Dzięki łasce Bożej chrześcijanie z Polski, Nigerii i Stanów Zjednoczonych pewnego dnia znajdą się w jednym, tym samym miejscu - zapewnił, wskazując na Chrystusa, jako na jedyną drogą do nieba. Obecność nigeryjskiego dyplomaty nie była jedynym akcentem wskazującym na wielokulturowość zgromadzenia. W marszu uczestniczyły osoby różnych narodowości. Część z nich przybyła do Polski wyłącznie po to, by uczcić Boga na ulicach Warszawy.
CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zbezczeszczenie tabernakulum i kradzież Eucharystii

2025-03-17 10:38

[ TEMATY ]

Hiszpania

profanacja

Karol Porwich/Niedziela

Archidiecezja Valladolid (Hiszpania) potępiła profanację tabernakulum i kradzież Eucharystii w jednym ze swoich kościołów.

W oświadczeniu wydanym w piątek 14 marca archidiecezja wyraziła ubolewanie z powodu „profanacji Tabernakulum w kościele Matki Bożej z La Vega, w gminie Arroyo de la Encomienda”, faktu, który już został zgłoszony władzom.
CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska o rozmowie prezydenta Zełenskiego z kard. Parolinem

2025-03-17 13:48

[ TEMATY ]

rozmowa

kard. Pietro Parolin

Wołodymyr Zełenski

PAP/Viktor Kovalchuk

Stolica Apostolska potwierdziła dziś, że w ubiegły piątek 14 marca, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z kard. Pietro Parolinem, watykańskim sekretarzem stanu.

Jak podaje watykański komunikat prezydent „życzył Ojcu Świętemu Franciszkowi szybkiego powrotu do zdrowia i poinformował go o inicjatywie zawieszenia broni, zaproponowanej przez Stany Zjednoczone, do której przyłączyła się Ukraina”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję