Reklama

Wiara

Cuda i łaski

Niewiarygodne, ale prawdziwe

Dla Boga nie ma nic niemożliwego. Dowodzą tego najbardziej osobliwe cuda dokonane za wstawiennictwem świętych.

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 71

[ TEMATY ]

święci

wikimedia.pl

św. Tomas z Celano

św. Tomas z Celano

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dar bilokacji, mówienie językami, dar uzdrowienia czy stygmaty – te cuda chyba nikogo nie dziwią. Ich katalog jest jednak obszerniejszy, znajdują się w nim również takie nadnaturalne zjawiska, które mogą się wydawać co najmniej osobliwe albo nawet ekstrawaganckie. W logice Boga jednak mają one wielkie znacznie.

Władca ryb

Antoni z Padwy już za swojego życia zasłynął nie tylko jako wzięty kaznodzieja, ale także jako ten, który dzięki Bogu czynił cuda – miał m.in. dar bilokacji, prorokowania i czytania w ludzkich sumieniach. W świadomości współczesnych mu ludzi szczególnie utkwiło jednak zupełnie inne nadnaturalne zjawisko. Działo się to, gdy Europę trawiła herezja albigensów. Antoni wędrował od miasta do miasta, by nawracać heretyków. Gdy zawitał do Rimini, mieszkańcy wzgardzili słowem Bożym głoszonym przez zakonnika. Skoro heretycy nie chcieli słuchać kazania, św. Antoni postanowił wygłosić je do pozostałych stworzeń Bożych. Wszedł do płynącej w pobliżu rzeki i przemówił do jej mieszkańców. Na słowa kaznodziei kilka ryb wynurzyło głowy, a po chwili były ich już setki. Ryby nie tylko wynurzyły się na czas, w którym przemawiał Antoni, ale też kiwały głowami, jakby rozumiały słowa wypowiadane przez zakonnika. Zobaczywszy to przedziwne zjawisko, wielu heretyków powróciło na łono Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Błogosławiony pokarm

Tomasz z Celano, autor pierwszego żywotu św. Franciszka z Asyżu, odnotował cud, który zdumiewa po dziś dzień. Związany jest z pewną ubogą 80-letnią kobietą z włoskiej diecezji Sabino. Miała ona dwie córki. Jedna z nich urodziła dziecko, jednak wkrótce po porodzie zmarła. Opieką i karmieniem dziecka zajęła się druga z córek, ale ta niebawem zaszła w ciążę, co spowodowało, że jej piersi nagle przestały dawać mleko. W tej sytuacji nad chłopcem zawisło widmo śmierci głodowej. Rodzina była zbyt uboga, by myśleć o mamce. Zrozpaczona staruszka chodziła od domu do domu i błagała o ratunek dla wnuka, ale „nie można było znaleźć nikogo, kto pomógłby osieroconemu dziecku, nikogo, kto dostarczyłby kroplę mleka dla spragnionego niemowlęcia”. Nie znalazłszy pomocy u ludzi, kobieta zaczęła modlić się do św. Franciszka. Jej błagalne prośby zostały wysłuchane. Stanął przed nią Biedaczyna z Asyżu i powiedział: „Przyłóż pierś do ust dziecka, bo Pan da ci mleka pod dostatkiem”. Uczyniła według wskazań, a jej 80-letnie piersi napełniły się mlekiem. Wieść o karmiącej staruszce rozeszła się po okolicy. Przybywało do niej wiele osób, by na własne oczy przekonać się o tym niesamowitym cudzie. A chłopiec szybko urósł na tym cudownym pokarmie i wkrótce przestał go potrzebować.

Kurę podano...

W katalogu osobliwych cudów znajdują się również takie, którym bliżej jest do legendy i nigdy nie zostały uznane przez Kościół. Przykładem może być cud przypisywany św. Pawłowi od Krzyża. Gdy zawitał on do pewnego domu na obiad, postawiono na stole ugotowaną kurę. Kapłan mocno zdenerwował się na ten widok, gdyż wiedział, że kura została skradziona ubogiej kobiecie, dla której jaja tego ptaka stanowiły podstawę pożywienia. Postanowił dokonać aktu miłosierdzia – pomodlił się do Boga, po czym pobłogosławił ugotowaną kurę, a gdy kończył błogosławieństwo, ugotowany ptak niespodziewanie pokrył się piórami i ożył. Świadkowie tego domniemanego cudu poświadczyli go przysięgą. Jeśli faktycznie miał miejsce, potwierdza tylko, że dla Boga nie ma nic niemożliwego.

2024-04-23 12:03

Oceń: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudna droga do świętości

[ TEMATY ]

błogosławiona

święci

www.modlitwa-litania.pl

„Panie, Żyję, bo chcesz, Umrę, bo każesz, Zbaw mnie, bo możesz!” Bł. Aniela Salawa
CZYTAJ DALEJ

Będzie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez działaczki proaborcyjne

2026-05-25 12:36

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

W ostatnich dniach temu jedna z aktywistek z organizacji Aborcyjny Dream Team i Aborcja bez Granic „pochwaliła się” w mediach społecznościowych, że działaczki Aborcji bez Granic pomogły parze w zabiciu swojego nienarodzonego dziecka. Chociaż stale przyzwyczajani jesteśmy do podobnych wystąpień aktywistek aborcyjnych – które z niezrozumiałych powodów nie spotykają się z żadną reakcją organów ścigania – niektóre przejawy ich skandalicznej działalności szczególnie poruszają opinię publiczną. Tak było w przypadku wypowiedzi aktywistki o udzielonej przez organizację aborcyjną pomocy w tzw. selektywnej aborcji na życzenie, której ofiarą jest jedno z bliźniąt. W związku z tym, Instytut Ordo Iuris przygotowuje zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez działaczki proaborcyjne.

Najprościej rzecz ujmując, terminem tym określa się zabicie w drodze aborcji wybranego albo wybranych (kilkoro) dzieci w ciąży mnogiej. W sprawie, o której mowa, doszło do poczęcia dwójki dzieci zamiast – jak to przedstawiła aktywistka w swoim nagraniu – planowanego jednego. Rzecz wydawałoby się normalna – przypuszczać można, że niewiele jest małżeństw albo par, które planują posiadanie na raz dwójki lub większej liczby dzieci, a to, że takie sytuacje się zdarzają zwyczajnie jest kwestią biologii. Ale nie tym razem. Rodzice zaplanowali sobie jedno dziecko i koniec, natura musi ustąpić, a w to miejsce wkracza Aborcja bez Granic ze swoją śmiercionośną „pomocą”… Organizują parze dostęp do aborcji selektywnej, czyli zabicia jednego z dzieci, tak aby plany życiowe rodziców mogły zrealizować się za wszelka cenę. Nawet za cenę życia ich własnego dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Kościół cystersów w Jędrzejowie podniesiony do godności bazyliki mniejszej

2026-05-25 18:03

[ TEMATY ]

Archiopactwo cysterskie w Jędrzejowie

Archiopactwo cysterskie w Jędrzejowie/facebook.com

Kościół klasztorny Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Dekret Dykasterii Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przekazano 25 maja w domu Biskupa Kieleckiego.

Jak poinformowała wspólnota Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie, w liturgiczne święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 25 maja br., w domu Biskupa Kieleckiego nastąpiło przekazanie dekretu Dykasterii Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w sprawie podniesienia kościoła klasztornego Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie do godności bazyliki mniejszej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję