Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Najwyższa Prawda

O znaczeniu prawdy przypomnieli biskupi, którzy modlili się w Szczepanowie. W miejscu narodzenia patrona Polski oraz diecezji tarnowskiej zakończył się tygodniowy odpust.

2024-05-21 13:58

Niedziela Plus 21/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnów

Ks. Tomasz Śpiewak/Portal Diecezji Tarnowskiej

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. odpustowej w Szczepanowie

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. odpustowej w Szczepanowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święty Stanisław ukochał prawdę i za nią zginął, nie zawahał się oddać życia w obronie najwyższych chrześcijańskich wartości – powiedział abp Henryk Nowacki, który 8 maja przewodniczył Mszy św. w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie. Podczas głównych uroczystości 11 maja abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, podkreślił natomiast, że jeśli do naszego czasu i do naszej drogi wprowadzimy „zarys” Bożej prawdy, to dojdziemy do życia wiecznego; nawet jeśli ten „zarys” będzie wymagał od nas niełatwego, osobistego świadectwa.

Brońmy wartości

Arcybiskup Nowacki w swojej odpustowej homilii zaapelował, by nie wstydzić się wiary, nie chować tego skarbu tylko dla siebie. Przekonywał: – Bądźmy odważni uczynić publicznie znak krzyża, nie wstydźmy się medalików, które nosimy, a czasami chowamy, by może kogoś nie urazić. Chrześcijanin powinien być dumny z tego, że zna i wyznaje naukę Chrystusa i żyje według niej. Arcybiskup Nowacki podkreślił także, że św. Stanisław ukochał prawdę: – Dał temu świadectwo przelaniem swojej krwi. Dzięki takiej nieustraszonej postawie stał się symbolem, wzorem dla Kościoła, pasterzy, kapłanów, dla nas wszystkich współcześnie żyjących. Stał się kamieniem węgielnym naszego narodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Łańcuch świętości

Główne uroczystości odpustowe odbyły się w sobotę 11 maja. Była procesja z kaplicy narodzenia św. Stanisława do szczepanowskiej bazyliki. W procesji niesiono relikwie św. Stanisława, św. Jana Pawła II oraz świętych i błogosławionych diecezji tarnowskiej. Wprowadzono także do sanktuarium relikwie św. Kingi, które ofiarowały siostry klaryski.

– Z dziedzictwa męczeńskiej krwi biskupa Stanisława wyrastali w dziejach Polski kolejni dobrzy pasterze Kościoła – zauważył biskup tarnowski Andrzej Jeż. I przekonywał: – Ten łańcuch świętości nie może zostać przerwany, trzeba, abyśmy wszyscy poczuli się odpowiedzialni za jego przedłużanie i byśmy przekazywali go przyszłym pokoleniom jako najcenniejszy skarb.

Reklama

Zagrożona prawda

Sumie odpustowej przewodniczył abp Jędraszewski. W homilii przypomniał, że Chrystus jest zatroskany o prawdę, która ma trwać w sercach Jego uczniów. I dodał: – Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam? Co nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk, prześladowanie, głód, niebezpieczeństwo, miecz, ale w tym wszystkim odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Bogu.

Metropolita krakowski przyznał, że wszystko rozgrywa się o prawdę, która jest zagrożona. Zaznaczył: – Wszystko rozgrywa się o wiarę w Chrystusa, który jest Najwyższą Prawdą – Prawdą miłującą wszystkich ludzi. Wszystko rozgrywa się o to, by uwierzyć, że Chrystusowa prawda, jeżeli się do niej przylgnie całym sercem, jest prawdą zwycięską, bo któż jest w stanie nas zwyciężyć, jeżeli Bóg jest z nami.

Mówiąc o św. Stanisławie, abp Jędraszewski zauważył, że zmagał się on z królem Bolesławem II o prawdę: – Zmagał się o to, aby nie prawo, będące w gruncie rzeczy królewską samowolą, zwyciężało, ale walczył o to, aby zwyciężyła prawda Ewangelii, mówiąca o Chrystusie jako Królu pełnym dobroci i miłosierdzia. Upominając króla, św. Stanisław wiedział, czym grozi narażenie mu się, ale – jak wyjaśnił kaznodzieja – uważał, że prawo Boże jest najważniejsze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheza nie tylko w szkole

Niedziela małopolska 50/2019, str. IV

[ TEMATY ]

katecheza

Tarnów

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Ewa Biedroń

Krótkie katechezy przed lub po Mszy św. w niedziele oraz nauki dla dorosłych to propozycje V Synodu Diecezji Tarnowskiej

Krótkie katechezy przed lub po Mszy św. w niedziele oraz nauki dla dorosłych to propozycje V Synodu Diecezji Tarnowskiej

V Synod Diecezji Tarnowskiej proponuje, aby w każdej parafii była prowadzona katecheza dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas III sesji plenarnej członkowie synodu zdecydowali o przyjęciu dokumentu „Katechizacja w diecezji tarnowskiej”

Cykliczne katechezy, zwłaszcza w określone niedziele i święta, mogłyby się odbywać przed lub po Mszy św. i wyjaśniać naukę zawartą w Katechizmie Kościoła Katolickiego. To jedna z synodalnych propozycji. Dokument wymienia także kazania katechizmowe w ramach nabożeństw, nauki tematyczne podczas rekolekcji parafialnych, katechezy w formie elektronicznej zamieszczane na stronie internetowej parafii, a także organizowane cykliczne wykłady czy spotkania z ludźmi prowadzącymi pogłębione życie religijne.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja bydgoska: zmiany personalne 2024

2024-06-11 14:20

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa diecezji bydgoskiej.

Z dniem 3 czerwca:

CZYTAJ DALEJ

Jedność w duchu Świętego Jana Pawła II

2024-06-16 14:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Marsz dla Życia i Rodziny oraz Spotkanie Rodzin Katolickich złożyły się na centralne wydarzenie Roku Rodziny w Diecezji Sandomierskiej. Uroczystość miała na celu uczczenie 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu, a także wzmocnienie więzi rodzinnych i wspólnotowych.

Obchody rozpoczęły się Marszem dla Życia i Rodziny, który wyruszył spod figury św. Jana Pawła II na Sandomierskich Błoniach. W marszu uczestniczyły liczne rodziny, dzieci oraz młodzież, niosąc transparenty i śpiewając pieśni. W wydarzenie włączyli się kapłani, siostry zakonne, klerycy, Rycerze Kolumba i św. Jana Pawła II, przedstawiciele stowarzyszeń i grup parafialnych z diecezji oraz mieszkańcy Sandomierza i okolicznych miejscowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję