Reklama

Niedziela Małopolska

Paulińska sztafeta pokoleń

Skałka, to miejsce uświęcone modlitwą – podkreśla w rozmowie z Niedzielą o. Mariusz Tabulski, paulin.

2024-07-02 08:37

Niedziela małopolska 27/2024, str. III

[ TEMATY ]

Paulini

Skałka

pielgrzymi

Archiwum o.paulinów

O. dr Mariusz Tabulski – przeor klasztoru paulinów i kustosz sanktuarium św. Stanisława na Skałce, rektor WSD Zakonu Paulinów w Krakowie.

O. dr Mariusz Tabulski –
przeor klasztoru paulinów i kustosz
sanktuarium św. Stanisława
na Skałce, rektor WSD Zakonu
Paulinów w Krakowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monika Hyla: Pielgrzymi nawiedzający klasztor na Skałce, dzięki programowi „Odkryj duszę Krakowa, czyli zwiedzanie Skałki z przewodnikiem”, mogą poznać nowe miejsca. Co ciekawego zobaczą w Starej Bibliotece?

Ojciec Mariusz Tabulski: Po pierwsze, jest to jedna z nielicznych w Krakowie biblioteka barokowa, zachowana w oryginalnym stanie sprzed 300 lat. Po drugie, pokazujemy sposób przechowywania inkunabułów z XVI w., są to drewniane, unikatowe opakowania, znajdujące się na półkach w katalogach, a sprowadzone z Jasnej Góry. Mamy obecnie 4000 woluminów! Najstarsze z nich pochodzą z początków XVI w. Paulini na Skałce prowadzili Studium Generalne dla kapłanów.

Drugim nowym miejscem są ogrody przyklasztorne wraz z tzw. Parkiem reliktów archeologicznych. W jaki sposób mogą zachęcić wiernych do poznawania duchowości paulińskiej?

To jeden z fenomenów Skałki; w środku miasta, przy gwarnym skrzyżowaniu ulic, jest strefa ciszy, gdzie słychać śpiew ptaków! To doświadczanie ciszy zakonników udziela się podczas zwiedzania pielgrzymom. Można tu spotkać na modlitwie lub medytacji zakonnika w bieli. A przez ogród dochodzimy do tzw. rezerwatu archeologicznego świadków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

A co zobaczymy w parku reliktów archeologicznych?

Stając na wzgórzu Skałecznym, patrząc na fragmenty murów romańskiej dzwonnicy, powtarzam zwiedzającym: Tutaj wszystko się zaczęło! Podczas badań archeologicznych w latach 2017 – 2022 odkryto fragmenty murów miasta Kazimierz; schody prowadzące do kościoła gotyckiego, fundamenty romańskiej wieży, która prawdopodobnie była pierwszym miejscem pochówku św. Stanisława. Niestety, archeolodzy musieli zakopać największą rewelację, czyli schody, które są ukazane na XVII – wiecznych rycinach.

Czyli św. Stanisław zginął tam, gdzie dziś znajduje się park archeologiczny, a nie w miejscu, gdzie jest boczny ołtarz św. Stanisława w bazylice?

Ołtarz św. Stanisława jest drugą częścią wieży i dzięki odkryciom archeologicznym widzimy, jak kościół barokowy został przeorientowany, tzn. nie stoi na fundamentach świątyni gotyckiej! Można powiedzieć, że centralnym miejscem obecnej bazyliki jest boczny ołtarz św. Stanisława. Pomaga nam w tym stara tradycja kościelna, która mówi, że świętych wynosi się z grobu do chwały ołtarzy. Z grobu, przy romańskiej rotundzie, ciało św. Stanisława Biskupa Męczennika zostało przeniesione w 1088 r. w procesji do wawelskiej katedry.

Reklama

Nawiedzenie klasztoru paulinów to również możliwość rozmowy z zakonnikami…

Jestem już 36 rok w zakonie, byłem piłkarzem, nauczycielem wuefu… ale Pan Bóg wkroczył w moje życie. Za to, że mogę służyć pielgrzymom i turystom przybywającym na Skałkę, ze wzruszeniem dziękuję Opatrzności! Każdy z nas zakonników, opowiadając o dziejach św. Stanisława, wspomina również o swoich drogach życia i powołania. Przez nasz klasztor przechodzą niemalże wszyscy paulini, bo od XVII w. zakonnicy formowani byli do kapłaństwa w Instytucie Teologicznym w Krakowie, właśnie tutaj. Dziś jest u nas seminarium duchowne: formuje się w nim 30 braci, nawet z Afryki. Skałka to miejsce uświęcone modlitwą i świadectwem św. Stanisława. Trwamy tutaj jako zakon już 552 lata, to jest sztafeta pokoleń.

Więcej informacji na stronie https://skalka.paulini.pl/dla-turystow/

O. dr Mariusz Tabulski – przeor klasztoru paulinów i kustosz sanktuarium św. Stanisława na Skałce, rektor WSD Zakonu Paulinów w Krakowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymki pójdą!

Pielgrzymki, jeśli będą się odbywać nawet w formie ograniczonej, to będą bezpieczne, z uwzględnieniem wszystkich obostrzeń – podkreślił w rozmowie z Niedzielą bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Pielgrzymowanie to przejście z jednego miejsca do drugiego – świętego. Nie ma pielgrzymowania duchowego, a jedynie towarzyszenie duchowe pielgrzymom. Możemy się łączyć duchowo ze wspólnotą, tak jak to jest już w praktyce: ci, którzy nie mogą iść w pielgrzymce, łączą się duchowo, najczęściej przez internet – zaznacza bp Zadarko.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Potrzebujemy odpoczynku

2024-07-18 21:14

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co wyróżnia naszego Boga na tle innych? W tym odcinku odkryjmy najpiękniejszą cechę Boga - Jego nieskończoną czułość i troskliwość.

Poznasz historię apostołów, którzy po ciężkiej pracy zostali zaproszeni przez Jezusa na odpoczynek. Zobaczysz, jak mimo zmęczenia, Jezus lituje się nad tłumami ludzi, którzy przyszli do Niego, ucząc nas, że Bóg zawsze ma dla nas czas i współczucie.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymujemy na Jasną Górę

2024-07-20 19:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Zielona Góra

Julia A. Lewandowska

Grupę św. Jakuba na Jasną Górę wprowadził bp Henryk Wejman

Grupę św. Jakuba na Jasną Górę wprowadził bp Henryk Wejman

W okresie wakacyjnym diecezja zielonogórsko-gorzowska organizuje kilka pieszych pielgrzymek do Częstochowy. Kiedy i skąd wyruszą? Dlaczego warto pielgrzymować?

Tradycja organizowania pieszych pielgrzymek do Częstochowy sięga w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wcześniej pielgrzymi z naszej diecezji brali udział głównie w pielgrzymce warszawskiej. Jednak rosnąca liczba jej uczestników i związane z tym trudności organizacyjne spowodowały, że organizatorzy zaproponowali duszpasterzom z różnych części Polski organizowanie własnych pielgrzymek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję