Reklama

Niedziela Małopolska

Młodzi w Kościele

„Misjonarze i misjonarki mogą być porównywani do pięknej palmy, której owocami są ochrzczone afrykańskie dzieci...” – mówiła bł. Maria Teresa Ledóchowska.

2024-07-02 08:37

Niedziela małopolska 27/2024, str. V

[ TEMATY ]

młodzi

dzieci

katecheza

misja

Archiwum Elżbiety Pobożniak

Grupa misyjna przybliża sposób życia mieszkańców z różnych stron świata

Grupa misyjna przybliża sposób życia mieszkańców z różnych stron świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Elżbieta Pobożniak jako katechetka pracuje od 25 lat, obecnie w Szkole Podstawowej nr 114 w Krakowie. Wspomina ze wzruszeniem początki założenia grupy misyjnej: – Długo chodziło mi po głowie, aby zacząć pracę dotyczącą rozpowszechniania misji wśród dzieci. Kiedyś podeszła do mnie absolwentka naszej szkoły i zapytała, czy byśmy się nie włączyły w akcję Kolędników Misyjnych. To był rok 2010 i tak to się zaczęło… Była to ponad 50 osobowa grupa uczniów. Do pomocy włączyli się studenci jako wolontariusze.

Jak działają

Katechetka – opiekunka przyznaje, że grupka misyjna spotyka się okazjonalnie, ale dzieci zawsze chętnie włączają się w rozmaite akcje. Zaznacza, że najwięcej uczniów działających w grupie misyjnej jest ze scholki. Mali misjonarze spotykają się niemal co tydzień na swojej Mszy św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Nasza szkoła ma za patrona Arkadego Fiedlera, więc ostatni tydzień listopada jest poświęcony podróżom, co roku jest przygotowywana prezentacja innego kraju, oczywiście pod kątem misyjnym – zaznacza pani Ela i opowiada: – Szukamy danego państwa i gościa z misji, który tam był. Nawet mieliśmy misjonarza z Afryki. Prosimy o poprowadzenie spotkania lub katechezy i przygotowujemy piosenkę z danego kraju. Ostatnio mieliśmy tydzień Indian. Misjonarka świecka podesłała nam tekst w języku qichua (języku Indian), i uczyliśmy się tej piosenki z dziećmi.

– Chyba najchętniej kolędujemy wspólnie – uśmiecha się pani Ela i opowiada: -Podczas akcji Kolędnicy Misyjni przygotowujemy scenkę z dziećmi i chodzimy po osiedlu Ugorek, w parafii Matki Bożej Ostrobramskiej. W grupie jest ok. 20 osób. Mamy małych misjonarzy od przedszkola do klasy 8.

Wśród działań grupy wyróżnić można Niedzielę Misyjną organizowaną w październiku. Zebrane pieniądze przekazujemy na misje pijarskie, natomiast jednym z owoców Synodu Misyjnego Dzieci jest postanowienie, aby przynajmniej raz w miesiącu zasilić naszą specjalną skarbonkę i to, co udało nam się uzbierać w ciągu roku, przekażemy do Wydziału Misyjnego.

Reklama

Opiekunka

Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, patronki dzieł współpracy misyjnej w Polsce, która mówiła: „Bóg nie zna białego czy czarnego, tylko zna bliźniego”, jest obchodzone 6 lipca.

Katechetka wspomina: – W zeszłym roku przygotowaliśmy się do quizu na temat patronki i trzeba było przewertować Echo Dzieciom z całego roku. Błogosławiona Maria Teresa nawiązała kontakt z misjonarzami i pod pseudonimem Aleksander Halka zaczęła nie tylko wydawać „Echo z Afryki” z podtytułem: „Pismo miesięczne ilustrowane dla popierania zniesienia niewolnictwa i dla rozszerzenia misji katolickich w Afryce”. Wydawała też „Murzynka” i kilka innych czasopism w kilkunastu językach!

Pani Elżbieta lubi słowa błogosławionej: „Misjonarze i misjonarki mogą być porównywani do pięknej palmy, której owocami są ochrzczone afrykańskie dzieci: korzenie jednak, które tkwią głęboko w ziemi, których nikt nie widzi, a z których drzewo czerpie swe soki – to jest Sodalicja ze swą ukrytą, nieprzerwaną pracą”. Podkreśla, że to bł. Maria Teresa Ledóchowska utworzyła m.in. Związek Mszalny, czy Chleb św. Antoniego dla Afryki.

I w parafii, i w szkole dzieci mają w wakacje wolne, ale Wydział Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie organizuje dla nich rekolekcje misyjne. Informacje i filmy z poprzednich rekolekcji można oglądać na stronie: https://misje.diecezja.pl/animacja-misyjna/formacja/rekolekcje-misyjne-dla-dzieci/

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misja pomagania misjom

Z ks. Jerzym Kraśnickim – dyrektorem MIVA Polska – rozmawia Anna Wyszyńska

ANNA WYSZYŃSKA: – Lista projektów zrealizowanych przez MIVA Polska, czyli pojazdów przekazanych polskim misjonarzom, jest imponująca. Jak długa jest lista misji, które czekają na samochód, ambulans, silnik do łodzi czy skuter śnieżny?

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Potrzebujemy odpoczynku

2024-07-18 21:14

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co wyróżnia naszego Boga na tle innych? W tym odcinku odkryjmy najpiękniejszą cechę Boga - Jego nieskończoną czułość i troskliwość.

Poznasz historię apostołów, którzy po ciężkiej pracy zostali zaproszeni przez Jezusa na odpoczynek. Zobaczysz, jak mimo zmęczenia, Jezus lituje się nad tłumami ludzi, którzy przyszli do Niego, ucząc nas, że Bóg zawsze ma dla nas czas i współczucie.

CZYTAJ DALEJ

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

2024-07-20 11:31

[ TEMATY ]

okno życia

Graziako

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

W Oknie Życia przy Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie Boże” w Mikołowie-Borowej Wsi zostawiono kilkudniową dziewczynkę. O wydarzeniu 18 lipca poinformowała Caritas Archidiecezji Katowickiej, która prowadzi placówkę.

„Jak relacjonują pracownicy, dziecko głównie spało i przez cały czas było bardzo spokojne. Szybka ocena podstawowych parametrów medycznych pozwoliła stwierdzić, że jest zdrowe i w dobrym stanie. Teraz ma ono szansę na spokojny rozwój, a w niedalekiej przyszłości miejsce w rodzinie adopcyjnej” - informuje katowicka Caritas. To już kolejna dziewczynka zostawiona w tym oknie życia. Poprzednia trafiła do niego w maju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję