Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Jedność w różnorodności

Uczestnicy 7. Igrzysk Dziecięcych Kids Games w Skoczowie mogli nie tylko cały tydzień wspaniale się bawić i spędzać miło wakacyjny czas, lecz również usłyszeć o Bogu i o tym, jak walczyć o swoje życie.

Niedziela bielsko-żywiecka 32/2024, str. IV-V

[ TEMATY ]

Skoczów

Monika Jaworska

Różne atrakcje czekały na dzieci na rozpoczęciu igrzysk

Różne atrakcje czekały na dzieci na rozpoczęciu igrzysk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczyste otwarcie 7. edycji igrzysk miało miejsce w połowie lipca na skoczowskim rynku. Na uczestników, głównie rodziców z dziećmi, czekał szereg atrakcji: dmuchana ścianka wspinaczkowa, mobilne kino 5D, kolorowanki, plecenie warkoczyków, strefa gier i zabaw, darmowy poczęstunek. Rozstrzygnięto konkurs graficzny. Na scenie występowały dzieci z programem artystycznym, który miał na celu pomóc odpowiedzieć młodzieży na nurtujące ich pytania. Była też gra terenowa, gdzie uczestnicy mieli dwie trasy do wyboru. Burmistrz miasta Rajmund Dedio życzył dzieciom, żeby przez ten tydzień różnych wyzwań realizowały swoje marzenia, cele i poznawały wartości, które są najważniejsze w życiu. Następnie wraz z wolontariuszkami zapalił znicz symbolizujący otwarcie igrzysk.

Ewangelizacja na ulicy

Reklama

Kids Games przebiegały pod hasłem: „Play the game of your life”, co znaczy: „Zagraj o swoje życie”. – Na otwarciu przygotowaliśmy dzieciom grę terenową, gdzie były dwie drużyny i dwie trasy. I mogło się zdarzyć, że ktoś zostanie zdyskwalifikowany, bo się pomyli i pobiegnie nie wg swojej trasy. Czyli dokładnie tak, jak w życiu: biegamy, wszyscy zaczynamy i kończymy, ale niektórzy rozmijają się ze swoją trasą, którą Bóg im wyznaczył. Czyli na ceremonii otwarcia też staramy się ewangelizować i dzielić się Bożą dobrą nowiną, pokazywać różne Boże prawdy – mówi „Niedzieli” Ewa Stanna ze Stowarzyszenia Cztery Pory Życia z Bładnic. Na otwarciu było dostępne stoisko z darmową literaturą chrześcijańską i można było porozmawiać o Bogu z przedstawicielami stowarzyszenia Restart. – Dostałam od Boga przesłanie, że mam iść i głosić słowo Boże na ulicach osobom najbardziej potrzebującym, bezdomnym, samotnym. 3 lata już posługujemy na ulicy. Ja to tylko usłyszałam, a Bóg połączył nas z ludźmi z różnych miast. Działamy w Sosnowcu, Bytomiu, Ustroniu, na Kids Games w Skoczowie. Mówimy ludziom, jak Pan jest wspaniały. Dzielimy się tym, jak Jezus działa w naszym życiu i że oni też tak mogą żyć na co dzień – podkreśla Edyta Lis ze stowarzyszenia Restart.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wolontariat u Pana Boga

W 7. edycji brało udział 361 dzieci i ponad 70 wolontariuszy. Zajęcia w ciągu tygodnia odbywały się w Szkole Podstawowej nr 8. Jak zauważa ks. Mikołaj Krzyżowski w rozmowie z naszą redakcją, Bóg jest filarem, który łączy to wszystko. – Spotykamy się wszyscy razem i piękne jest to, że prezentujemy jedność w różnorodności. Przychodzimy i chcemy być jedno, chcemy być Jego uczniami, bo być uczniem Jezusa to miłować. W duchu braterskiej miłości co roku współorganizujemy to przedsięwzięcie i jesteśmy otwarci na każdego, kto zechce dołączyć i zaangażować się. Każdy wolontariusz jest mile widziany – mówi wikariusz parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie na Górnym Borze.

Reklama

Przygotowywali się do Kids Games przez szereg wspólnych spotkań, które zawsze rozpoczynały się modlitwą. – Prosiliśmy, aby Bóg zjednoczył nas, nasze serca, abyśmy jedno byli przez cały ten czas – zaznacza ks. Mikołaj. Pastor Maciej Drajerczak z Misji „Centrum Służby Życia” podkreśla, że bardziej błogosławioną rzeczą jest dawać niż brać, więc tym bardziej cieszą się, że mogą zrobić coś dla innych, zobaczyć uśmiech i radość na twarzach dzieci. – Głęboko w nas jest to pragnienie, by dawać coś od siebie innym ludziom. A i my też czerpiemy z tego radość. Dzięki Kids Games dajemy też trochę czasu rodzicom na wytchnienie w wakacje. To jest ogrom pracy, by przez cały tydzień zapewnić dzieciom opiekę, zorganizować aktywny wypoczynek. Dużo ludzi jest w to dzieło zaangażowanych, poświęcają swój prywatny czas, biorą wolne od pracy, i to jest piękne. Wszyscy jesteśmy na wolontariacie u Boga i jeżeli możemy się czymś podzielić z głębi naszych serc, to jest to cudowna sprawa. I ważne jest też to, że choć się różnimy, włączają się różne Kościoły, organizacje, to łączy nas Bóg, Duch Święty, i na tym staramy się budować – dodaje. Także zajęcia dla dzieci były poprzedzane i kończone spotkaniami wolontariuszy, gdzie omawiali sprawy organizacyjne, ale i modlili się i dzielili Słowem Bożym.

Walczyli o życie

W tym roku ponad 20 drużyn mogło brać udział w różnych dyscyplinach sportowych i artystycznych. Młodzi mieli do wyboru, m.in. piłkę nożną, piłkę siatkową, koszykówkę, grupy: artystyczne, medialne, taneczne, skautów czy basen. A wszystko to w odniesieniu do Biblii, do wiary, do Jezusa. Na zajęciach w grupie skautów poznawali m.in. zasady szyfrów i historię skautingu, uczyli się rozpalać ognisko, musztry, wiązać węzły i pakować na wyjazd. Poznawali też najlepszego przewodnika Jezusa. Po raz pierwszy mieli zajęcia ze strażakami, na których zobaczyli ekwipunek strażacki, trenowali rozwijanie węża i lanie wody. Poznawali też ratownika życia – Jezusa. – Dzieci mogły sobie wybrać to, co się im podobało, co jest ich pasją, albo coś, co chciały posmakować po raz pierwszy. Codziennie miały 2 godziny treningu, a po poczęstunku zapraszaliśmy je na zajęcia profilaktyczne – biblijne. W tym roku już przed samymi igrzyskami zrobiliśmy dzieciom konkurs prac plastycznych, w których pokazywali, jak mają nie przegrać życia. Robimy to dlatego, że czujemy potrzebę, aby inwestować w dzieci, by głosić im Bożą miłość, radość, pokój. Żeby oderwać ich też od ekranów i pokazać im, że takie życie jest o wiele cenniejsze i piękniejże, niż to, co proponuje nam wirtualny świat. Cieszę się, że mamy tyle wolontariuszy i możemy dalej to robić – podkreśla E. Stanna. Dodaje, że przez cały tydzień mówili dzieciom, że mają zawalczyć o swoje życie, by ono było życiem zwycięskim. – W tym roku wzorowaliśmy się na apostole Piotrze, który został powołany przez Jezusa, żeby Mu towarzyszyć, i który często zawodził, co i nam się zdarza. A mimo to mógł żyć życiem zwycięskim dzięki Jezusowi i temu, co Pan dla nas przygotował – precyzuje p. Ewa. – Też cenne jest to, że każdy, kto miał jakiś dylemat, także od strony duchowej, mógł podejść do nas, porozmawiać. Dzięki temu zobaczyłem, z iloma problemami młodzi się nieraz zmagają – dodaje ks. Mikołaj. Kids Games zakończyło się na stadionie miejskim. W przemarszu zaprezentowały się wszystkie grupy z wolontariuszami. Odbył się piknik połączony z zabawami. Niespodzianką była obecność Sekcji Psów Ratowniczych WOPR Katowice.

Igrzyska zorganizowało Stowarzyszenie Cztery Pory Życia wraz z Parafią Matki Bożej Różańcowej z osiedla Górny Bór, Parafią Ewangelicko-Augsburską i Misją „Centrum Służby Życia”. Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Gminy Skoczów w ramach konkursu dotacyjnego na 2024 r.

2024-08-07 08:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspierają rówieśników

Niedziela bielsko-żywiecka 7/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Skoczów

Monika Jaworska/Niedziela

Występ dzieci z Oświęcimia

Występ dzieci z Oświęcimia

Jesteście pierwszymi pielgrzymami do naszego kościoła jubileuszowego. Cieszę się, że się spotykacie ze sobą – powiedział ks. Witold Grzomba podczas diecezjalnego spotkania małych misjonarzy.

To miejsce rozbrzmiewa kolędą misyjną. Przychodzimy z różnych stron diecezji po to, aby podziękować Bogu za dar Kolędowania Misyjnego i prosić o obfitość Bożych darów dla wszystkich dzieci żyjących w krajach misyjnych na całym świecie – mówił ks. Janusz Talik na diecezjalnym spotkaniu Kolędników Misyjnych. Rozpoczęło się ono 1 lutego Mszą św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. – Modlitwą i ofiarami tym razem wspieraliśmy rówieśników – dzieci, które żyją w Afryce, w Kongo. To był szczególny i piękny czas Bożej łaski. Jestem wdzięczny kolędnikom za ich wrażliwość, za dzielenie się radością, dobrą nowiną i za misyjny zapał do głoszenia Jezusa wszędzie tam, gdzie Bóg nas posyła – podkreślił dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Janusz Talik. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli: ks. Tomasz Michniok z Rudzicy, ks. Paweł Then ze Skoczowa oraz proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Brennej Centrum ks. Jerzy Pytraczyk, wieloletni misjonarz z Tanzanii, który wygłosił kazanie. Nawiązał do Konga, największego kraju w Afryce. – Kongo zawiera różne bogactwa naturalne, a to sprawia, że jest nieustannie rozrywane różnymi wojnami, konfliktami. Wdzierają się tam bojówki z sąsiednich państw, szczególnie z Rwandy czy Ugandy. Jest tam ogromne bezprawie. Rząd nie jest w stanie tego kontrolować. To po prostu kraj cierpiący. Ale Kongo jest też znane z tego, że mieszkańcy ładnie śpiewają, tańczą, grają na bębnach, grzechotkach. Msza św. jest bardzo żywa. Mimo tych wszystkich trudności, których doświadczają, wierni mają w sobie wielką radość. W Afryce jest mieszanka wyznań, ale znaczną część Kongo stanowią katolicy – mówił ks. J. Pytraczyk.
CZYTAJ DALEJ

5. sezon serialu „The Chosen” o życiu Jezusa i apostołów wchodzi do kin

2025-03-30 12:15

[ TEMATY ]

film

„The Chosen”

watch.thechosen.tv

10 kwietnia do kin wchodzi 5. sezon „The Chosen” o życiu Jezusa i apostołów. Sezon 5. zatytułowany „Ostatnia Wieczerza” przedstawia wydarzenia Wielkiego Tygodnia - poinformowało w piątek PAP Studio DR, przedstawiciel "The Chosen" w Polsce.

Serial "The Chosen" w reżyserii Dallasa Jenkinsa zaczął powstawać w 2017 r., a premiera pierwszego odcinka miała miejsce 26 czerwca 2019 roku. Produkcję rozpoczynano jako niewielki projekt o skromnym budżecie finansowanym przez społeczność. Obecnie serial obejrzało około 250 milionów widzów na całym świecie.
CZYTAJ DALEJ

Brat Jerzy od bezdomnych

2025-03-31 18:36

Marzena Cyfert

Marcowy Wieczór Tumski poświęcony br. Jerzemu Marszałkowiczowi

Marcowy Wieczór Tumski poświęcony br. Jerzemu Marszałkowiczowi

Marcowy Wieczór Tumski poświęcony br. Jerzemu Marszałkowiczowi zgromadził licznych słuchaczy w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

O założycielu Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta opowiedział ks. dr Aleksander Radecki. W części muzycznej wieczoru wystąpił Michał Zator, jedyny śpiewający harfista w Polsce. Wieczór poprowadził Stanisław Rybarczyk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję