Reklama

Niedziela Rzeszowska

Z Rzeszowa na Jasną Górę

W tym roku już po raz 34. bp Kazimierz Górny przekazał rzeszowskim pielgrzymom „dukaty”.

Niedziela rzeszowska 33/2024, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Ks. Jakub Oczkowicz

Pielgrzymi na ulicach Rzeszowa

Pielgrzymi na ulicach Rzeszowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z hasłem „Z Maryją w Kościele” szła na Jasną Górę 47. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka. Mszy św. inauguracyjnej sprawowanej 4 sierpnia na placu Farnym w Rzeszowie z udziałem pątników przewodniczył bp Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrowali bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, kapłani przewodnicy grup pielgrzymkowych oraz pracownicy instytucji Kurii Diecezjalnej. Razem z pielgrzymami modlili się mieszkańcy Rzeszowa i okolic, także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i parlamentarzyści.

Na pielgrzymi szlak wyruszyło 650 osób. Najmłodszy uczestnik miał niespełna 2 lata, zaś najstarsza uczestniczka 79 lat. Do udziału w pielgrzymce sztafetowej zgłosiło się ok. 1300 pielgrzymów, którzy tworzyli 5. grupę. Codziennie na trasę pielgrzymki wyruszało od 50 do 200 tzw. pielgrzymów sztafetowych. Po zakończeniu pieszej drogi pielgrzymi jechali autokarami na Jasną Górę na wieczorny apel, a potem wracali do domów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Jan Wątroba w homilii zachęcał uczestników pielgrzymki, by wykorzystali ten czas na pogłębienie więzi z Jezusem i drugim człowiekiem. W tym roku w czasie Mszy św. inaugurującej pielgrzymkę sakrament małżeństwa zawarli Konrad i Magdalena, pielgrzymujący w grupie św. Jadwigi. Biskup Wątroba pobłogosławił nowy krzyż, niesiony na czele pielgrzymki oraz wręczył identyfikatory dla biskupów, przewodników poszczególnym grup oraz księży odpowiedzialnych za pielgrzymkę, m.in. ks. Jakuba Nagiego, dyrektora pielgrzymki i ks. Mariusza Uryniaka, wicedyrektora. W sumie w pielgrzymce uczestniczyło 30 księży, a także diakoni, klerycy i siostry zakonne.

Od powstania diecezji rzeszowskiej tradycją pielgrzymki jest wręczenie „dukatów” przez bp. Kazimierza Górnego. Tak przyjęło się określać jego błogosławieństwo i słowa Deus vos ducat, Deus vos inducat, Deus vos deducat – „Niech was Bóg prowadzi, doprowadzi i przyprowadzi”. W tym roku bp Górny przekazał „dukaty” już po raz 34. Ksiądz Jakub Nagi przed błogosławieństwem podziękował wielu osobom, instytucjom i firmom za pomoc w organizacji pielgrzymki. Szczególnie podziękował bp. Edwardowi Białogłowskiemu, wieloletniemu pielgrzymowi. O godz. o 8.30 w odstępach kilku minut 5 grup – począwszy od grupy pierwszej (grupa św. Urszuli i św. Jadwigi) – wyszło z Placu Farnego w kierunku ronda Romana Dmowskiego i dalej w stronę Miłocina. Pielgrzymom pieszym tradycyjnie towarzyszyli pątnicy duchowi pod patronatem bł. ks. Jana Balickiego. Pątnicy mieli codziennie do pokonania ok. 30 km, cała trasa liczyła ok. 300 km. Na Jasną Górę dotarli 13 sierpnia.

2024-08-13 16:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na imieniny Maryi

Niedziela sosnowiecka 37/2023, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Ks. Przemysław Lech

Pielgrzymi wchodzący na Jasną Górę

Pielgrzymi wchodzący na Jasną Górę

– Wyruszacie do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, aby tam polecać Bogu sprawy własne i innych. Nie zapomnijcie o naszych parafiach, a także o potrzebach Kościoła i świata – powiedział w kazaniu na rozpoczęcie pielgrzymki bp Grzegorz Kaszak.

Na drugi sierpniowy tzw. szczyt pielgrzymkowy na Jasną Górę przed obchodzonym 26 sierpnia odpustem Matki Bożej Częstochowskiej, nazywanym też „polskimi imieninami Maryi”, dotarły tysiące pieszych pielgrzymów. W środę, 23 sierpnia, z Będzina-Syberki wyruszyła tzw. pielgrzymka zagłębiowska stanowiąca drugi człon 32. Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki. Jej hasło „Jesteśmy Kościołem Chrystusa” nawiązywało do obecnego roku duszpasterskiego. Mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymowania w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce odprawił bp Grzegorz Kaszak.
CZYTAJ DALEJ

Paulini z Jasnej Góry ostrzegają przed oszustwem wykorzystującym ich wizerunek w sprzedaży rzekomych leków

2026-03-06 15:11

[ TEMATY ]

Jasna Góra

apel

Paulini

oszustwo

Karol Porwich/Niedziela

Paulini z Jasnej Góry ostrzegają przed oszustwem wykorzystującym ludzkie zaufanie w sprzedaży rzekomego leku na cukrzycę, na reumatyzm, prostatę i hemoroidy. Zakonnicy stanowczo oświadczają, że zarówno jasnogórski klasztor, jak i żaden z paulinów, nigdy nie był i nie jest zaangażowany w produkcję i dystrybucję jakichkolwiek leków. W ich reklamach bezprawnie wykorzystano wizerunki zakonników z Jasnej Góry.

Naciągacze działający w intrenecie, ale też jak się okazuje, dzwoniący do potencjalnych ofiar z ofertą „leku”, próbując uwiarygodnić i zdobyć zaufanie swoich klientów, wykorzystali autorytet zakonników z Jasnej Góry. Przekonują m.in. że recepturę opracował jeden z ojców paulinów, a rzekomy „cudowny środek” leczy w krótkim czasie.
CZYTAJ DALEJ

Dekret metropolity gdańskiego w sprawie obchodów Wigilii Paschalnej

2026-03-06 20:28

[ TEMATY ]

dekret

Archidiecezja gdańska

Archidiecezja Gdańska/diecezja.gda.pl

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda wydał dekret dotyczący celebracji Wigilii Paschalnej w Archidiecezji Gdańskiej.

W trosce o godne przeżycie liturgii i wierne zachowanie znaków celebracji Najświętszej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego, mając na uwadze przepisy zawarte w Mszale Rzymskim dla diecezji polskich, wydanie z 2013 r., jak również w Liście okólnym o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych Kongregacji ds. Kultu Bożego z dnia 16 stycznia 1988 r., w myśl kan. 838 § 4 Kodeksu Prawa Kanonicznego, niniejszym zarządzam, co następuje:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję