Siewna Matko, Maryjo – błogosław nam!
Z udziałem Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski, druhen i druhów ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK odbyły się na Jasnej Górze uroczystości ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Msza św. odpustowa celebrowana była z udziałem przedstawicieli częstochowskiej Kapituły Archikatedralnej, która obchodziła tego dnia swoje święto patronalne. Na 8 września tradycyjnie z Jaworzna przybyła też pielgrzymka piesza.
Jaworznianie na wrześniowy odpust przychodzą już od 228 lat. W tym roku towarzyszyło im w drodze pytanie Jezusa: „Czy i wy też chcecie odejść?”. – Chcemy być z Jezusem w Kościele, budować tę wspólnotę, dążyć w niej do świętości – odpowiedziało pięćdziesięcioro pątników wraz z ich przewodnikiem ks. Stanisławem Janickim, który prowadzi jaworznian od 47 lat. To grupa, która zamyka okres pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
We Mszy św. odpustowej uczestniczyli przedstawiciele Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, którzy 8 września zakończyli 42. pielgrzymkę, oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W tegorocznej pielgrzymce ZHR wzięło udział 1,7 tys. młodych. Trzydniowy zjazd harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej był także inauguracją nowego roku pracy w drużynach i zastępach.
Reklama
Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to w Zakonie Paulinów tradycyjnie dzień pierwszej profesji zakonnej, czyli złożenia ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Odbywa się to w Leśniowie, gdzie znajduje się pauliński nowicjat. Na Jasnej Górze natomiast klerycy odnawiają czasowe śluby. Był wśród nich br. Damian Kamiński. – To kolejny etap formacji, ale dla mnie przede wszystkim znak zaufania zakonu i Kościoła względem mnie. To dla mnie wielka radość, że mogłem dziś ze współbraćmi ponowić profesję – powiedział br. Damian.
Święto 8 września ma szczególny wymiar dla Jasnej Góry, bo wpisane są w nie dwa ważne wydarzenia: pierwsza papieska koronacja Cudownego Obrazu z 1717 r., a także rocznica oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi z 1946 r., której dokonał episkopat Polski pod przewodnictwem prymasa Augusta Hlonda.
Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski obchodzi 8 września swoje patronalne święto. Powstało ono z inicjatywy paulinów jako owoc pierwszej papieskiej koronacji Cudownego Obrazu z 8 września 1717 r. Jego celem jest szerzenie kultu Niepokalanego Serca Maryi i całkowite zawierzenie się Matce Najświętszej.
Powołani dla Powołanych
By potrafili – jak mówi papież Franciszek – „przeżywać do samej głębi wezwanie zakochanego Jezusa” i by zawsze swoją postawą byli Jego znakiem dla świata, na Jasnej Górze zanoszona jest modlitwa za kapłanów i osoby konsekrowane. Od września do czerwca w każdy pierwszy czwartek miesiąca – który jest dla katolików czasem dziękczynienia za dar obecności Boga w Eucharystii i prośby o nowych kapłanów – odbywa się nocne czuwanie „Powołani dla Powołanych”.
Reklama
Rozpoczyna się ono po Apelu Jasnogórskim, a kończy je Msza św. o północy. – To spotkanie przy Maryi ma dla nas, duchownych i osób konsekrowanych, jeden podstawowy cel: odnowę naszej relacji z Chrystusem i duchowe umocnienie w naszym powołaniu kapłańskim czy zakonnym – wyjaśnia współorganizator czuwań o. Jakub Szymczycha, paulin. Na czuwanie zaproszeni są szczególnie kapłani, klerycy, siostry zakonne i zakonnicy, ci, którzy odkrywają życiową drogę, oraz wszyscy, którym sprawa powołań jest bliska.
– Modlitwa za powołanych i o nowe powołania jest wyrazem miłości Kościoła – uwrażliwia bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań.
Łukasz Wojtyniak z Przeźmierowa k. Poznania uczestniczy w tej modlitwie, bo – jak przekonuje – „to też sprawa świeckich, ponieważ każde powołanie kapłańskie czy zakonne jest darem dla całego Kościoła”.