Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski. W koncelebrze uczestniczyło kilkunastu księży. Przed rozpoczęciem Mszy św. ks. Jerzy Uchman, diecezjalny duszpasterz rolników, przywitał rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy, wśród nich starostów dożynek Lucynę i Sławomira Bogaczów, a także obecnych na Mszy św. parlamentarzystów, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe.
Władysław Ortyl, marszałek województwa, odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który podziękował rolnikom za trud ich pracy oraz przypomniał o wartościach, jakim na co dzień hołdują.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii bp Wątroba mówił o chrześcijańskim wymiarze dożynek oraz dziękował podkarpackim rolnikom za codzienną, ciężką pracę, ale również za ich udział w życiu wspólnoty Kościoła.
W nawiązaniu do Liturgii Słowa Bożego XXI Niedzieli Zwykłej kaznodzieja przestrzegł przed wykluczaniem Boga z przestrzeni publicznej. – Dzisiaj człowiek na wiele sposobów chce zagłuszyć Boga. Chce uczynić Go wielkim nieobecnym w kulturze, polityce, w społecznej świadomości narodów, w życiu osobistym. Nie tylko usuwa Boga ze swojego życia na różnych płaszczyznach, ale sam siebie stawia często na miejscu Boga. (…) Kościół daje nam Jezusa. To z tego powodu warto w nim trwać bez względu na wszystko – powiedział bp Wątroba.
W długiej procesji z darami do ołtarza podeszły liczne delegacje z parafii przynosząc chleby i owoce. Na zakończenie Liturgii bp Wątroba pobłogosławił przyniesione płody ziemi oraz ziarno na zasiew.
Na polowym ołtarzu stanął wieniec przygotowany przez delegację z Ulanowa, wykonany przez panie ze Stowarzyszenia Trzy Kurzyny. Ma on kształt korony zakończonej krzyżem, a uwity został z kłosów pszenicy, owsa, żyta oraz jęczmienia. Przyozdobiono go kwiatami polnymi i ogrodowymi oraz ziołami. Wieniec będzie reprezentował nasz region na Dożynkach Prezydenckich. Po błogosławieństwie poszczególne delegacje, które przedstawiał ks. Jan Szczupak, wikariusz biskupi ds. społecznych, prezentowały swoje wieńce. Program słowno-muzyczny został przygotowany przez pracowników Szkoły Muzycznej I stopnia w Niwiskach.