Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 44/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

FRANCJA
Płoną kościoły

Tylko w tym roku odnotowano już czternaście celowych podpaleń. Jest to proceder, który stale przybiera na sile – ostrzega Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego we Francji.

Jak podaje tygodnik Famille Chrétienne, w ostatnim czasie najmocniej wstrząsnął opinią publiczną we Francji pożar w średniowiecznym kościele św. Hilarego w Poitiers, wzniesionym nad grobem Ojca Kościoła z IV wieku. Na szczęście dzięki szybkiej reakcji rodziców z pobliskiej szkoły strażacy w godzinę uporali się z ogniem. Miesiąc wcześniej media obiegły zdjęcia płonącego kościoła Niepokalanego Poczęcia w Saint-Omer niedaleko Calais. Spłonęły dach i iglica świątyni, w której właśnie zakończono gruntowny remont.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Okazuje się, że nie są to odosobnione przypadki. Jak podaje Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego, w ubiegłym roku we Francji na dwadzieścia siedem pożarów w katolickich świątyniach osiem miało podłoże kryminalne. W tym roku natomiast w ciągu niespełna 10 miesięcy miało już miejsce dwadzieścia sześć pożarów, z czego czternaście zostało wznieconych przez celowe podpalenie.

Reklama

Szkoda, że raport nie mówi o efektach śledztw w sprawie tych celowych podpaleń. Bo choć nie we wszystkich, to zapewne w co najmniej kilku przypadkach podpalaczy udało się złapać. I wcale nie byłoby dziwne, gdyby okazały się nimi osoby zaczadzone przekazem nienawiści do wszystkiego, co katolickie, celowo moderowanym w szeroko rozumianej infosferze.

BUDŻET WATYKANU
Kardynałowie będą zarabiali mniej

Cięcia wynagrodzeń w celu zapewnienia stabilności finansowej Watykanu obejmą także kardynałów pracujących w Kurii Rzymskiej – poinformował włoski dziennik Il Messaggero.

Od 1 listopada pensje kardynałów pracujących w Kurii Rzymskiej zostały obniżone o kilkaset euro. Według raportu, wynagrodzenie kardynałów pracujących w dykasteriach (jest ich ok. trzydziestu) wynosi nie więcej niż 5 tys. euro, wliczając w to premie i dodatkowe świadczenia. Kilkaset euro obniżki to symboliczna ofiara, która, jak ma nadzieję papież, zostanie przyjęta w „duchu współpracy dla dobra Kościoła”. Niedawno Franciszek ogłosił w liście do członków Kolegium Kardynalskiego, że rozpoczęty już przegląd wydatków powinien zostać wzmocniony przez dalsze środki. Zachęcił również każdego szefa dykasterii do jak najskuteczniejszego organizowania struktur oraz starania się o jak najmniejsze obciążanie kasy. Już od dłuższego czasu budżet Watykanu się nie spina. Każdego roku brakuje w nim kilkudziesięciu milionów euro. Ostatnio aż 83 mln. Oczywiście, trudno to porównywać do powszechnych deficytów budżetów narodowych, które w przypadku państw wysoko rozwiniętych liczone są w miliardach euro. Dla Stolicy Apostolskiej to jednak poważny problem. Papież zachęca do szukania nowych przychodów, ale kluczowe, jak się wydaje, będzie po prostu cięcie kosztów.

DYPLOMACJA
Przedłużone porozumienie z Chinami

Reklama

Watykan przedłużył, tym razem już o 4 lata, „tymczasowe porozumienie dotyczące mianowania biskupów”. Poinformowano o tym w lakonicznym komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Porozumienie pozostaje tajne, ale jego prolongata wskazuje na to, że obydwie strony, przynajmniej na tym etapie, są zadowolone z jego funkcjonowania. W komunikacie dodano, że „strona watykańska zamierza kontynuować pełen szacunku i konstruktywny dialog ze stroną chińską w celu rozwoju stosunków dwustronnych, mając na uwadze dobro Kościoła katolickiego w kraju i całego narodu chińskiego”. To już drugie przedłużenie porozumienia, tym razem obejmujące dłuższy okres. Utrzymuje ono w pewnym sensie status quo, ale jednocześnie otwiera drogę w kierunku dalszej normalizacji wzajemnych stosunków.

O MIŁOŚCI LUDZKIEJ I BOŻEJ
Nowa encyklika papieska

Reklama

Do ożywienia świadomości, że umiłował nas Bóg, zachęca Ojciec Święty w swojej czwartej encyklice Dilexit nos – o miłości ludzkiej i Bożej Serca Jezusa Chrystusa. Jest to czwarta encyklika obecnego papieża, po Lumen fidei (2013), Laudato si’ (2015) oraz Fratelli tutti (2020). Ukazuje się ona w związku z 350. rocznicą objawień św. Małgorzacie Marii Alacoque (1673-75). Encyklikę opublikowano 24 października. Motywy jej publikacji są znacznie głębsze niż jedynie przypomnienie ważnego historycznego faktu. Wyjaśnia je Ojciec Święty na początku dokumentu, pisząc, że „konieczne jest obudzenie w dzisiejszym świecie zrozumienia, czym jest serce”. Stwierdza, że aby nie stać się „nienasyconymi konsumpcjonistami i niewolnikami mechanizmów rynku, który nie interesuje się sensem naszego istnienia, potrzebujemy przywrócić znaczenie sercu”, a w Sercu Chrystusa „możemy znaleźć całą Ewangelię” i w Nim „ostatecznie rozpoznajemy samych siebie i uczymy się kochać”. Papież podkreśla, że jest to szczególnie ważne w czasach, gdy świat jakby zatracał serce. Encyklika składa się ze wstępu i pięciu rozdziałów. Jak powiedział abp Bruno Forte, Dilexit nos jest kluczem do czytania całego magisterium Franciszka, łącznie z jego poprzednimi społecznymi encyklikami. „Treść niniejszego dokumentu pozwala nam odkryć, że to, co zostało napisane w encyklikach społecznych Laudato si’ i Fratelli tutti, nie jest obce naszemu spotkaniu z miłością Jezusa Chrystusa, gdyż czerpiąc z tej miłości, stajemy się zdolni do tworzenia braterskich więzi, do uznania godności każdego człowieka i do troszczenia się razem o nasz wspólny dom”. Encyklika ma nam pomóc w odparciu niszczycielskich prądów dominującej kultury, bo w obliczu „silnego naporu” sekularyzacji, która „dąży do świata wolnego od Boga”, nabożeństwo do Najświętszego Serca „pomaga nam postawić miłość w centrum wszystkiego”.

STANOWISKO
Taki wybór jest grzechem

„Wypowiedź kard. Kazimierza Nycza o «związkach partnerskich» nie może być w żaden sposób interpretowana jako wyraz poparcia dla jakiegokolwiek projektu ustawy o tzw. związkach partnerskich ani też rozumiana jako przychylne stanowisko Kościoła w tej sprawie” – brzmi komunikat rzecznika archidiecezji warszawskiej ks. Przemysława Śliwińskiego w odpowiedzi na nadinterpretację wypowiedzi kardynała w Polsat News.

Kardynał Nycz w udzielonym wywiadzie wyjaśnił, że Kościół nie będzie brał udziału w tworzeniu prawa ani w nie ingerował; wyraził także przypuszczenie, że episkopat Polski zajmie w tej sprawie własne stanowisko.

– Temperatura tej dyskusji w Sejmie pokazuje, że problem nie jest taki prosty – powiedział kard. Nycz w programie Gość Wydarzeń. Wskazał również na konieczność zaakcentowania kwestii nieporównywania „związku małżeńskiego, zwłaszcza sakramentalnego, z każdym innym rodzajem związku”.

„Wybór «związku partnerskiego» jako formy życia dla katolików pozostaje moralnie niedopuszczalny – jest grzechem... Tak zwane związki partnerskie, bez względu na to, czy zyskają pewne umocowanie w prawie państwowym, czy też nie, z punktu widzenia Kościoła pozostają sytuacją nieuregulowaną i jako wybór formy życia są błędem moralnym” – czytamy w komunikacie warszawskiej Kurii. „Kardynał Nycz przypomniał, że niepokojącym zjawiskiem społecznym, obserwowanym również w Polsce, jest to, że wiele osób, również katolików, decyduje się żyć ze sobą w związkach niesformalizowanych, w których często wychowują dzieci. Wierni świeccy, których zadaniem jest m.in. udział w życiu politycznym i tworzenie prawa, mając świadomość jasnego stanowiska Kościoła dotyczącego tzw. związków partnerskich, powinni dążyć do wypracowania możliwie jak najlepszego prawodawstwa w tej sprawie” – czytamy na stronie archidiecezji warszawskiej.
a.k.

OPIŁOWYWANIE KATOLIKÓW
Konkursu nie będzie

Mazowiecka kurator oświaty odwołała konkurs o Prymasie Tysiąclecia bł. Stefanie Wyszyńskim, który przez 18 lat przeprowadzano w starszych klasach szkół podstawowych województwa. Konkurs był organizowany przez Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Powodów, jak dotąd, nie podano, ale łatwo się ich domyślić. Nie o racje rozumowe czy pedagogiczne tu chodzi. Rzecz w zapowiadanej ofensywie ideologicznej. Chodzi o opiłowywanie katolików. Nie liczy się to, że bł. Stefan Wyszyński był i prymasem, i mężem stanu. Jego zasługi dla dzieła wyzwolenia narodu są niepodważalne. Tak łatwo nie da się tego wymazać.

2024-10-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 36/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Massimiliano Signifredi

„Globalna przyjaźń dla pokojowej przyszłości”. Może się to wydawać marzeniem lub po prostu utopią nie do osiągnięcia w naszych czasach – jak powtarza papież Franciszek – rozbitych przez „III wojnę światową na kawałki”. Jest to jednak konkretny cel ruchu powiązanego ze Wspólnotą Sant’Egidio – „Młodzi dla Pokoju”, który zebrał się pod koniec sierpnia w Berlinie. W ciągu 3 dni konferencji, spotkań i czuwań modlitewnych ponad tysiąc uczniów szkół średnich i studentów z siedemnastu różnych krajów Europy dało świadectwo swojego całorocznego zaangażowania na peryferiach na rzecz dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji, bezdomnych, osób starszych, a także radości z wakacji spędzonych przez wielu z nich z uchodźcami w obozach w Grecji i na Cyprze.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Podsumowanie XVI Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka

2025-04-28 15:06

[ TEMATY ]

konkurs

mat. prasowy

736 uczestników z Polski, Austrii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Ukrainy i USA wzięło udział w XVI Międzynarodowym Konkursie Artystycznym im. Włodzimierza Pietrzaka pt. „Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem”.

Konkurs rozpoczął się 1 października 2024 r., a zakończył galą finałową 26 kwietnia 2025 r. w kaliskiej Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia imienia Henryka Melcera. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję