Reklama

Niedziela plus

Bydgoszcz

Bądź trzynastym Apostołem

Jezus jest dla nas największym prezentem, jaki otrzymaliśmy od Boga. To jest nasze szczęście i radość – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk, wręczając każdemu dziecku figurkę Dzieciątka Jezus.

Niedziela Plus 1/2025, str. VIII

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Biuro Prasowe DB

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ordynariusz diecezji bydgoskiej poświęcił w bydgoskim kościele Świętej Trójcy kilkaset figurek Dzieciątka Jezus, które znalazły się w domowych szopkach. Pomysł zrodził się na kanwie inicjatywy organizowanej przez Centrum Oratoriów Rzymskich.

Błogosławieństwo „Bambinelli” zostało zapoczątkowane przez papieża Pawła VI i odbywa się w każdą trzecią niedzielę Adwentu na placu św. Piotra w Rzymie. – Dzieci od Niedzieli Radości zaczynają przygotowywać domowe żłóbki. Każdego dnia dostawiają kolejne figurki, by w wieczór Bożego Narodzenia znalazła się w nim ta najważniejsza, czyli Jezus – zaznaczył ks. Michał Borowski, duszpasterz dzieci i moderator Eucharystycznego Ruchu Młodych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapłan poinformował, że pomysł ten będzie odtąd praktykowany w diecezji bydgoskiej z kilku powodów. – Podczas jarmarku, który się zakończył, pośród licznych dekoracji świątecznych, ozdób i ustrojonych choinek nigdzie nie było widać figurki Jezusa. Chcemy się temu przeciwstawić. Otrzymamy takie figurki, więc trzeba będzie zmontować żłóbek. Tak, byśmy mogli ugościć Nowonarodzonego w swoich rodzinach – wyjaśnił ks. Borowski.

Reklama

Przed ołtarzem znalazły się również większe figury: Józefa oraz Maryi, a na miejscu dla Jezusa – logo Eucharystycznego Ruchu Młodych. – To organizacja głównie dla dzieci, która ma nauczyć tego, że Pan Jezus jest obecny przede wszystkim w Eucharystii – powiedział ks. Michał. Wymienił filary, na których członkowie ruchu młodych powinni budować codzienność. – Żyj Mszą św., czytaj Ewangelię, kochaj bliźnich i bądź trzynastym Apostołem. Zachęcam was do podjęcia tej drogi – zaznaczył.

W kościele Świętej Trójcy były obecne dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych, który działa przy sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy. Ruch ma swoje korzenie w Apostolstwie Modlitwy. Powstał 3 grudnia 1844 r. we Francji. Pierwsze dzieci przystąpiły do tego ruchu w 1865 r., wśród nich była św. Teresa z Lisieux. W Polsce pierwsze koło Krucjaty Eucharystycznej powstało w Pniewach k. Poznania w 1925 r. wśród chłopców z Kolegium Piusa X, szkoły prowadzonej przez siostry urszulanki.

Obecnie Eucharystyczny Ruch Młodych działa w 59 krajach na całym świecie i skupia ok. 1.6 mln dzieci i młodzieży. Jego zadaniem na kolejne lata w diecezji bydgoskiej jest tworzenie wśród dzieci pierwszokomunijnych grup parafialnych Eucharystycznego Ruchu Młodych, aby pogłębiali swoją przyjaźń z Jezusem Eucharystycznym, karmili się Jego Ciałem i Słowem, i żyli miłością do Boga i bliźnich.

Oprac. za: diecezja.bydgoszcz.pl

2024-12-28 17:08

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Idziemy ku przyszłości” – pielgrzymka diecezji bydgoskiej

„Nie idziemy w przeszłość, idziemy ku przyszłości”. Słowami św. Jana Pawła II abp Wojciech Polak mówił w sobotę w Gnieźnie o Kościele jako wspólnocie pamięci, która powraca do korzeni, ale nie ucieka w przeszłość. Kościele, który jest jednego serca i ducha, prosty, jasny, kiedy trzeba odważny we wzajemnym upominaniu siebie, ale też gotowy, by się w drodze wspierać i sobie konkretnie pomagać.

MJ
CZYTAJ DALEJ

Papieska intencja modlitewna na lipiec: o formację do rozeznania

2025-07-03 16:20

[ TEMATY ]

papież

intencja

lipiec

Vatican Media

Módlmy się, abyśmy umieli coraz lepiej rozeznawać, by dobrze wybierać drogi życia i odrzucać to, co oddala nas od Chrystusa i Ewangelii - wskazuje Ojciec Święty. W najnowszym filmie „The Pope Video” Papież Leon XIV odczytuje oryginalną modlitwę, prosząc Ducha Świętego o łaskę nauki rozeznawania. W świecie, który nieustannie się zmienia, rozeznawanie jest bardziej potrzebne niż kiedykolwiek, by podejmować właściwe decyzje.

Dziś ukazała się nowa edycja „The Pope Video”, ilustrująca intencję modlitewną Papieża Leona XIV na lipiec. Intencja ta, powierzona Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy, poświęcona jest formacji w rozeznawaniu. Modlitwa Papieża brzmi:
CZYTAJ DALEJ

Odkryj Jasną Górę z Jasnogórskim Centrum Informacji

2025-07-03 17:45

[ TEMATY ]

Jasna Góra

przewodnik

zwiedzanie

BPJG

Odkryj Jasną Górę - zachęcają przewodnicy Jasnogórskiego Centrum Informacji. Od 30 lat pracownicy Centrum i wolontariusze służą przybywającym tutaj pielgrzymom z Polski i świata. Zapewniają bogatą ofertę dla zwiedzających. W ubiegłym roku oprowadzono prawie 90 tys. osób z 74 krajów.

S. Małgorzata Kierznowska, dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji zapewnia, że każdy z pielgrzymów znajdzie na Jasnej Górze coś, co go zachwyci. Jak zauważyła, wierni przybywają tutaj przede wszystkim, aby spotkać się z Matką Bożą, dlatego zwiedzanie rozpoczynają od poznania historii Cudownego Obrazu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję