Reklama

Niedziela plus

Wrocław

Czy wiecie...

...patronem którego zakonu jest św. Kazimierz Królewicz?

Niedziela Plus 3/2025, str. I

[ TEMATY ]

Wrocław

w diecezjach

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Damy i kawalerowie podczas wrocławskiego nabożeństwa

Damy i kawalerowie podczas wrocławskiego nabożeństwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rycerski Zakon Korony Polskiej Świętego Kazimierza Królewicza to katolicka organizacja pielęgnująca tradycje polskiej monarchii. Myśl powołania zakonu rycerskiego narodziła się w 2016 r. podczas przygotowań do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. W archidiecezji wrocławskiej zostały one zorganizowane przez monarchistów wspólnie z władzami Kościoła. Jesienią 2017 r. abp Józef Kupny zaakceptował dziesięciopunktową koncepcję zakonu i zaproponował patrona – św. Kazimierza Królewicza. W ten sposób powstała ostateczna wersja nazwy: Rycerski Zakon Korony Polskiej Świętego Kazimierza Królewicza. Prace nad statutami zakonu trwały do wiosny 2018 r. Po ich zatwierdzeniu przez metropolitę wrocławskiego przystąpiono do organizacji inauguracyjnej inwestytury i formalnego powołania zakonu, co nastąpiło 7 października 2018 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, a abp Kupny został zwierzchnikiem apostolskim wspólnoty.

Reklama

Zapisy w statutach oraz formuła zakonu zostały pomyślane w taki sposób, aby łączność duchowa z Kościołem była naturalna. Funkcję kapelana generalnego pełnią każdorazowy proboszcz archikatedry wrocławskiej lub inna osoba wyznaczona przez apostolskiego zwierzchnika. Zakon podlega metropolicie wrocławskiemu, który po zakończeniu misji duszpasterskiej w archidiecezji staje się apostolskim zwierzchnikiem seniorem. Kawalerem honorowym zakonu jest abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski senior, a wielkim mistrzem – Jan Lech Skowera.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przynależność do zakonów rycerskich zawsze kojarzyła się z pewnego rodzaju elitarnością. Damą lub rycerzem zakonu może zostać osoba duchowna lub świecka, zwolenniczka lub zwolennik idei królewskiej. Należy się angażować w głoszenie wiary, obronę wartości chrześcijańskich, krzewienie szlachetnego, uczciwego i honorowego postępowania. Podczas ceremonii włączenia w szeregi zakonu nowi członkowie otrzymują płaszcze, miecze, dystynktoria rycerskie, które przywołują ideały chrześcijańskiego rycerstwa. Warto dodać, że zakon jest w posiadaniu odtworzonych insygniów koronacyjnych Królestwa Polskiego, a zadaniem członków jest przechowywanie korony do czasu koronacji przyszłego króla Polski, jako daru narodu.

W bieżącym roku zakon przygotowuje się przez specjalną nowennę do jubileuszu koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, która odbyła się w 1025 r. /i.c.

2025-01-14 14:07

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kremówki tak, encykliki nie

Niedziela wrocławska 14/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Wrocław

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Piotr Sutowicz dzielił się swoimi przemyśleniami na temat ostatnich wydarzeń wokół św. Jana Pawła II

Piotr Sutowicz dzielił się swoimi przemyśleniami na temat ostatnich wydarzeń wokół św. Jana Pawła II

Duszpasterstwo kolejarzy zaprosiło na 176. spotkanie z cyklu „Wieczory Polskie”, które odbyło się w sali sesyjnej Dworca Głównego.

Prelekcję „Komu przeszkadza św. Jan Paweł II” wygłosił Piotr Sutowicz, dyrektor wrocławskiego oddziału Civitas Christiana. „Wieczory Polskie” zostały zainicjowane w 2002 r. wraz z powstaniem pierwszej kaplicy na Dworcu Głównym, a zainaugurował je poprzedni duszpasterz kolejarzy ks. Marek Zołoteńki. – Istotą wieczorów jest to, że staramy się śledzić czas historyczny, społeczny i dotykać bieżących wydarzeń. To uzasadnia tematykę spotkań: patriotyczną, społeczną, historyczną. Były też spotkania dotyczące kultury, literatury, muzyki – tłumaczył rozpoczynając spotkanie ks. Jan Kleszcz, obecny duszpasterz kolejarzy.
CZYTAJ DALEJ

Zmarła brytyjska piosenkarka Bonnie Tyler, miała 75 lat

2026-07-09 11:29

[ TEMATY ]

śmierć

Autorstwa Nadir Chanyshev/commons.wikimedia.org

Bonnie Tyler

Bonnie Tyler

Nie żyje Bonnie Tyler, walijska piosenkarka znana z takich przebojów jak „Total Eclipse of the Heart” i „It's a Heartache” - przekazała jej rodzina. Artystka miała 75 lat.

„Rodzina i zespół Bonnie z bólem serca informują, że Bonnie niespodziewanie zmarła ubiegłej nocy w szpitalu w Portugalii w wyniku choroby” - napisano w komunikacie na stronie internetowej artystki.
CZYTAJ DALEJ

Powstanie cyfrowe archiwum fotografii z pontyfikatu Jana Pawła II

2026-07-09 11:22

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Vatican Media

W związku z przypadającą w 2028 roku 50. rocznicą wyboru św. Jana Pawła II rozpoczyna się projekt digitalizacji jego archiwum fotograficznego. Jest to inicjatywa Dykasterii ds. Komunikacji, a celem projektu jest zachowanie i upowszechnienie niezwykłego dziedzictwa obejmującego blisko 5 mln fotografii dokumentujących i współtworzących historię epoki tego wielkiego Papieża - informuje Vatican News.

Historia blisko trzech dekad pontyfikatu Jana Pawła II, w tym jego 104 podróże apostolskie i 146 wizyt duszpasterskich, została utrwalona na 4,7 mln fotografii. To wyjątkowe dziedzictwo wizualne zostanie wreszcie zdigitalizowane, aby mogło zostać udostępnione całemu światu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję