Reklama

Niedziela Lubelska

Królewski orszak

To nasze zadanie: napełnić się światłością, jaka promieniuje od nowonarodzonego Jezusa, chronić tę światłość jak bezcenny skarb i dzielić się nią z innymi – powiedział abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 3/2025, str. V

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Uliczne jasełka zgromadziły kilka tysięcy uczestników

Uliczne jasełka zgromadziły kilka tysięcy uczestników

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Lublina oraz wielu miejscowości naszej diecezji przeszły barwne Orszaki Trzech Króli. Tysiące rodzin spędziło świąteczny dzień na wspólnym kolędowaniu i radosnej manifestacji wiary. Przez ulice wielkich i małych miejscowości na spotkanie z Jezusem poprowadziła je betlejemska gwiazda i hasło „Kłaniajcie się królowie”.

Lubelski orszak, organizowany od 2012 r., po raz kolejny przygotowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w archikatedrze pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. – Trzej Królowie z trzech kontynentów: Afryki, Azji i Europy przypominają, że Chrystus został posłany do wszystkich narodów, że wszystkim narodom należy głosić Ewangelię – powiedział metropolita, przywołując lubelskich misjonarzy, którzy z Dobrą Nowiną są obecni na całym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak w homilii nauczał, Mędrców, prawdziwych poszukiwaczy prawdy, badających ziemię i niebo, ku Jezusowi poprowadziła gwiazda betlejemska. – Jako mędrcy zdawali sobie sprawę, że człowiek ma do dyspozycji wspaniały teleskop; jest nim rozum poszukujący najgłębszego sensu rzeczy, wzbogacony przez wiarę, poszukujący razem z wiarą pozwalającą odkryć Boga, spotkać się z Nim i zrozumieć, jak bardzo Bóg w Chrystusie przybliżył się do człowieka – powiedział abp Stanisław Budzik. Nawiązując do biblijnej wędrówki, zwrócił uwagę, że odkrywając ślady Boga w stworzeniu, człowiek może przebyć jedynie jakiś odcinek drogi, ale ostateczne światło płynie z Bożego słowa. – Słowo Boże jest prawdziwą gwiazdą, która w obliczu niepewności i zamieszania ukazuje niezmierzony blask Bożej prawdy – podkreślił. W tej perspektywie Jezus jest „zarówno naszym bratem, jak i naszym panem”. – Chrystus jest naszym bratem, bo dzieli z nami doświadczenie bycia człowiekiem ze wszystkimi radościami i problemami, z wielkością i słabością człowieka, we wszystkim do nas podobny oprócz grzechu. Chrystus jest równocześnie naszym panem, jednorodzonym Synem Bożym, który zstąpił z nieba; równy przedwiecznemu Ojcu przyszedł na ziemię, aby nas odkupić, aby temu, co ludzkie, nadać boski kształt i boski blask – powiedział metropolita.

Podczas orszaku abp Stanisław Budzik wezwał wiernych do dzielenia się betlejemską światłością z bliźnimi. – Podziel się tym światłem, które w ciemnościach świeci, ze wszystkimi ludźmi, bądź dla nich gwiazdą wskazującą drogę. To nasze zadanie: napełnić się światłością, jaka promieniuje od nowonarodzonego Jezusa, chronić tę światłość jak bezcenny skarb i dzielić się nią z innymi – podkreślił pasterz. /buk

2025-01-14 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: plakaty „Konkubinat to grzech”

W kilku miastach w Polsce pojawiły się plakaty o treści „Konkubinat to grzech. Nie cudzołóż”, wywołując ogromną burzą wśród Polaków. - Autorzy plakatu nie nawołują w nim do zła. Przypominają o istotnym prawie moralnym, którego zachowanie nikomu nie przyniosło i nie przyniesie szkody – mówi ks. Krzysztof Podstawka, rzecznik Archidiecezji Lubelskiej.

Pojawienie się w kilku miastach Polski plakatów „Konkubinat to grzech. Nie cudzołóż!” wywołało burzliwą dyskusję wśród Polaków. Kampania ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. W niektórych miastach plakaty zostały zniszczone. - Sprzeciw wobec akcji być może jest wprost proporcjonalny do rangi problemu. Katolicy mają prawo korzystać z przestrzeni publicznej (przecież zapłacono za miejsca na bilbordach) i przypominać swoim współwyznawcom o Dekalogu. A że inni też to czytają, to dobrze. Przecież autorzy plakatu nie nawołują w nim do zła – podkreśla w rozmowie z KAI ks. Krzysztof Podstawka, rzecznik Archidiecezji Lubelskiej. - Osoby, które zamieszkały razem bez ślubu zaciągają na siebie grzech ciężki. Konkubinat jest grzechem ciężkim. To kwestia jasna i klarowna jeśli chodzi o naukę Kościoła – podkreśla ks. dr hab. Grzegorz Wojciechowski. Dodaje też, iż życie w grzechu ciężkim niesie ze sobą poważne konsekwencje takie jak niemożność przystępowania do Komunii świętej i sakramentu pojednania, a także zgorszenie. – Akcja wpisuje się doskonale w ducha Wielkiego Postu, a zainteresowanie jakie wzbudza, tylko uwypukla jej znaczenie – dodaje.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski zatwierdził nową Litanię. Święty był przyrodnim bratem św. Wojciecha

2025-03-23 11:48

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

nowa litania

św. Radzym Gaudenty

Archidiecezja Gdańska

św. Radzym Gaudenty

św. Radzym Gaudenty

Prymas Polski abp Wojciech Polak zatwierdził Litanię do św. Radzyma Gaudentego. W obecnym roku ma to szczególną wymowę, przypada bowiem 1025. rocznica powstania archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej, których Radzym Gaudenty był pierwszym pasterzem.

Tekst litanii dostępny jest na stronie archidiecezji gnieźnieńskiej www.archidiecezja.pl wraz z ikoną ukazującą św. Wojciecha i Radzyma Gaduentego oraz jej opisem.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: wprowadzamy jałmużnę w czyn

2025-03-23 17:03

[ TEMATY ]

jałmużna

kard. Krajewski

czyn

Vatican Media

Akcję „Zdrowotny Poranek dla Osób Słabych”

Akcję „Zdrowotny Poranek dla Osób Słabych”

12 lekarzy i dwie karetki z Watykanu. Pomoc medyczna dostępna 500 osobom – uchodźcom mieszkającym na peryferiach Rzymu. „Nie myślimy o sobie, ale pomagamy innym” - powiedział kard. Krajewski. Kierowana przez niego Dykasteria ds. Posługi Miłosierdzia zorganizowała w niedzielę akcję „Zdrowotny Poranek dla Osób Słabych”.

Kard. Konrad Krajewski w rozmowie z mediami watykańskimi podkreślił, że przeżywany czas Wielkiego Postu jest szczególną okazją do jałmużny. „Ona musi nas kosztować, musi nas boleć” - wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję