Reklama

Niedziela Świdnicka

Szafarze w drodze ku miłosierdziu

Eucharystia jest szczególną szkołą otwartości, miłości i wrażliwości – tymi słowami biskup Marek Mendyk powitał 11 stycznia w Bielawie uczestników noworocznej pielgrzymki nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

Niedziela świdnicka 4/2025, str. I

[ TEMATY ]

Bielawa

Archiwum prywatne

Biskup Marek Mendyk celebruje Eucharystię wraz z miejscowymi kapłanami

Biskup Marek Mendyk celebruje Eucharystię wraz z miejscowymi kapłanami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeszcze przed rozpoczęciem liturgii głos zabrał ks. Łukasz Basisty – diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej. Wyraził wdzięczność za obecność pasterzowi diecezji świdnickiej oraz podziękował gospodarzowi parafii, ks. prał. Stanisławowi Chomiakowi, za umożliwienie wspólnej modlitwy w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie bp Mendyk przywitał wszystkich zebranych. – Bardzo serdecznie was pozdrawiam, drogie siostry, drodzy bracia. Eucharystia jest szczególną szkołą duchowości. Bycie w bezpośredniej bliskości z Jezusem eucharystycznym uczy otwartości, miłości i wrażliwości na Boga i potrzeby człowieka – podkreślił biskup, zwracając uwagę na wielką łaskę związaną z trwającym Jubileuszem Zwyczajnym.

Wolni i czyści

W wygłoszonej homilii biskup przypominał, że 2025 rok jest dla całego Kościoła czasem pojednania i przebaczenia. Nawiązał do jubileuszowej tradycji pielgrzymowania, którą należy rozumieć nie tylko jako fizyczne przejście przez Bramę Miłosierdzia w świątyni, ale przede wszystkim jako przekroczenie bram własnego serca w stronę Chrystusa. Kaznodzieja zwrócił uwagę na znaczenie słów: Chcę, bądź oczyszczony. Bądź wolny od swoich grzechów. Podkreślając, że Jezus jest jedynym źródłem całkowitego oczyszczenia człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie hierarcha przypomniał, że nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej są zaproszeni do nieustannej formacji i do ofiarnego świadectwa miłości. – Człowiek, który żyje blisko Boga, blisko Jezusa, to człowiek, który jest radosny i naprawdę piękny. Nie narzeka, nie protestuje. Ma w sobie radość, która płynie ze świadomości, że jest człowiekiem wolnym, wolnym od grzechu. To jest najpiękniejsza radość, której świat nigdy nie da. A może ją dać tylko ten, który dla nas i dla naszego zbawienia przyszedł, aby nas oczyścić. Miejcie w sobie radość płynącą z tego, że jesteście wolni i czyści przed Panem. Głoście Ewangelię zawsze, wszędzie i wszystkim z taką samą nadzieją, z jaką Chrystus przyszedł na świat – zachęcał.

Wspólne kolędowanie

Dalsza część noworocznego spotkania przeniosła się do sali przy ul. Wodnej. Tam zorganizowano wspólne kolędowanie i przedstawienie świąteczne w wykonaniu teatru Domu Dziecka w Pieszycach. Ksiądz Basisty zapraszał wszystkich do udziału w tym artystycznym występie, podkreślając, że czas radości i umocnienia w posłudze szafarza to również chwila, w której należy docenić talenty młodych ludzi. Nie zabrakło wspólnego posiłku. Całe wydarzenie, przeżyte we wspólnocie modlitwy i świątecznej atmosferze, stało się wymownym znakiem trwającego Roku Jubileuszowego, w którym – jak przypominał bp Mendyk – najwspanialszymi drzwiami do Boga są Jego miłosierdzie i niegasnąca nadzieja.

2025-01-21 14:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielawa. Wezwani do głębokich relacji

[ TEMATY ]

Bielawa

duszpasterstwo mężczyzn

kurs Jakub

Michał Morasz

Łukasz Zaryczny z podczas jednej z konferencji z uczestnikami kursu „Jakub”

Łukasz Zaryczny z podczas jednej z konferencji z uczestnikami kursu „Jakub”

Mężczyzna jako syn, oblubieniec i ojciec. Z zasady oczywiste postawy człowieka, przeanalizowane zostały podczas kursu dla mężczyzn pod nazwą „Jakub”.

- Chcieliśmy jak syn Izaaka odnaleźć swoją tożsamość jako syna, oblubieńca i ojca oraz podobnie jak on umieć zawalczyć o siebie, o swoją przyszłość i błogosławieństwo Boga – wyjaśniali organizatorzy ze wspólnoty Dom na Skale z Wrocławia, którzy wraz z mężczyznami ze wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca poprowadzili kurs.
CZYTAJ DALEJ

Pytania o Anioła Stróża

Anioł Stróż jest zawsze bliski człowiekowi wierzącemu. Towarzyszące nam od dzieciństwa proste modlitwy do Anioła Stróża, obrazki przedstawiające kroczącego za dzieckiem zatroskanego anioła z rozpostartymi skrzydłami rodzą wciąż pytania: Kim jest Anioł Stróż? Jaki on jest? Ilu jest Aniołów Stróżów? To oczywiste, że chcemy więcej wiedzieć o kimś, kto jest nam szczególnie bliski

Pytamy więc: Czy wszyscy ludzie mają swego Anioła Stróża czy wyłącznie chrześcijanie? Każdy człowiek ma swojego Anioła Stróża. W starotestamentalnej Księdze Tobiasza archanioł Rafał pojawia się w roli towarzysza młodego Tobiasza (por. Tb 5, 4n). Dzieje Apostolskie wspominają anioła św. Piotra (por. Dz 12, 15). Anioła Stróża ma każdy człowiek, także wyznawca innej religii czy osoba niewierząca. Jest on więc dany każdemu człowiekowi. A więc, ilu jest ludzi na świecie, tylu jest Aniołów Stróżów.
CZYTAJ DALEJ

Co najmniej 36 osób zginęło, a 200 zostało rannych w wyniku zawalenia się rusztowania na kościół

2025-10-02 09:19

[ TEMATY ]

Etiopia

Vatican Media

Co najmniej 36 osób zginęło, a 200 zostało rannych w wyniku zawalenia się prowizorycznego rusztowania na kościół w Etiopii. Do tragedii doszło 1 października, w trakcie nabożeństwa, a informuje o niej francuski dziennik „La Croix”, powołując się na etiopskie media.

Do zawalenia się drewnianego rusztowania w kościele w miejscowości Arerti, ok. 70 km od stolicy Addis Abeby doszło w godzinach porannych, gdy liczna grupa wiernych znajdowała się w świątyni. Zginęło co najmniej 36 osób a 200 zostało rannych, jednak, jak podkreśla szef lokalnej policji Ahmed Gebeyehu, liczba ta może wzrosnąć. Zawalone rusztowanie, służące do prowadzenia prac wykończeniowych, skonstruowane było z grubych drewnianych pali.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję