Reklama

Niedziela w Warszawie

Spotkać Boga i człowieka w „realu”

Historia biblijna przeplatana scenami z życia nastolatka zapatrzonego w smartfona – taki scenariusz miały jasełka w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich we Włochach.

Niedziela warszawska 4/2025, str. V

[ TEMATY ]

Warszawa Włochy

Kszysztof Zwoliński

Jasełka to wspaniała okazja, aby zaangażowane w nie dzieci, młodzież oraz rodzice poznały tajemnicę Bożego Narodzenia – mówi ks. Marcin Parol

Jasełka to wspaniała okazja, aby zaangażowane w nie dzieci, młodzież oraz rodzice poznały tajemnicę Bożego Narodzenia – mówi ks. Marcin Parol

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młody chłopak siedzi na krześle z telefonem w ręku i słuchawkami na uszach. Do pomieszczenia wchodzi mama, chce nawiązać kontakt z synem. Ale on jej nie słyszy. Dopiero po kilkukrotnym zawołaniu reaguje tak, jakby został wybudzony z letargu. Ta jakże współczesna scena rozpoczęła jasełka wystawione w Auli bł. Stefana Wyszyńskiego parafii przy ul. Rybnickiej 27.

Smartphone i słuchawki

– Pomysł na scenariusz jasełek narodził się w czasie Adwentu. Chciałam, żeby jego treść dawała możliwość wystąpienia w jasełkach dzieciom, młodzieży i rodzicom – powiedziała „Niedzieli” Elwira Zwolińska i dodaje, że nadużywania telefonów komórkowych przez młodzież to problem w wielu rodzinach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Potwierdzają to badania. Mówią one, że wśród młodych w wieku 15-17 lat, aż 8% z nich wykazuje zagrożenie uzależnieniem bądź jest uzależnianych od internetowej sieci.

Wierni, którzy przyszli na jasełka, również coraz wyraźniej widzą problem życia on-line. – „Jasełkowego Antka” ze słuchawkami na uszach i komórką w ręku widzę, gdy dzieci wychodzą ze szkoły, w której pracuję, w środkach komunikacji, na ulicy, w sklepie – powiedziała nam Monika Woźniak, która obejrzała jasełka z 11-letnią córką Madzią.

Reklama

Podczas jasełek Zwolińskiej genialnie udało się pokazać, jak życie na on-line utrudnia budowanie relacji w rodzinie. – Bycie on-line to jest rzeczywistość życia młodych, a nie tylko wirtualna rzeczywistość. Internet jest miejscem, z którego czerpią swoją wiedzę, spojrzenie na innych. Tam tworzą się trendy, którymi się kierują – mówiła reżyserka

Tymczasem do prawidłowego wzrostu człowieka potrzebny jest drugi, realny człowiek. To z nim trzeba wejść w relację, nawiązać przyjaźń. Specjaliści mówią, że kiedy młodych ludzi uda się odciągnąć od internetu, to po pierwszych trudnych dniach „odłączenia”, są wdzięczni – odzyskują bowiem czas i mogą go wykorzystać na budowanie relacji z innymi.

A jak potoczyły się losy jasełkowego Antka? Na scenie pojawili się aniołowie i pastuszkowie – idą do Betlejem. Trzej Królowie szukają Nowonarodzonego Króla, żona Heroda boi się o swoją pozycje na dworze, ...a Antek? On nadal czekał na obiecanego przez ojca smartfona. Ale tata nie przylatywał, tam gdzie przebywał, wybuchła wojna. Kiedy syn się o tym dowiedział, przestał czekać na prezenty. Czeka już tylko na ojca i na Boże Narodzenie!

Dwie dekady

Jasełka w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich wystawiane są już od 20 lat. Przez wiele lat współodpowiedzialna za ich organizację była Barbara Rolando. Przedsięwzięciu tradycyjnie patronuje kapłan. W tym roku był to ks. Marcin Parol.

– Jasełka to wspaniała okazja, aby zaangażowane w nie dzieci, młodzież oraz rodzice poznały tajemnicę Bożego Narodzenia niejako od środka, aby stali się głosicielami tych wzniosłych wydarzeń poprzez sztukę – ocenił duszpasterz młodzieży.

Całość tegorocznego przedstawienia dopełniły utwory zespołów TGD, małe TGD, Owca. Na koniec odbyło się wspólne śpiewanie kolęd z rodzinną scholą Familia Cantus.

2025-01-21 14:55

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinne kolędowanie w Roku Świętej Rodziny

W kościele Matki Bożej Saletyńskiej odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek Scholi Rodzinnej Żywioł wSzelki i Scholi Młodzieżowej.

Liturgicznie okres Bożego Narodzenia zakończył się w Kościele katolickim wraz z Niedzielą Chrztu Pańskiego, ale nie zakończyło się śpiewanie kolęd i pastorałek. W polskiej, katolickiej obyczajowości zachowujemy tradycje Bożonarodzeniowe aż do święta Ofiarowania Pańskiego. Kościoły, kapice, domy czy też ulice miast jeszcze przyozdobione są szopkami, choinkami oraz innymi ozdobami związanymi z niedawno zakończonymi świętami.
CZYTAJ DALEJ

Słynne obrazy Rembrandta i Burnanda wystawione w Rzymie

2025-04-08 13:48

[ TEMATY ]

obrazy

vatican news

Uczniowie Piotr i Jan biegnący do grobu w poranek Zmartwychwstania Eugène’a Burnanda (1898 r.) (Dicastero per l'Evangelizzazione)

Uczniowie Piotr i Jan biegnący do grobu w poranek Zmartwychwstania Eugène’a Burnanda (1898 r.)  (Dicastero per l'Evangelizzazione)

Od 8 kwietnia do 25 maja w rzymskim kościele San Marcello al Corso można oglądać dwa arcydzieła malarstwa chrześcijańskiego, nawiązujące do tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa.

Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
CZYTAJ DALEJ

Powiat przysuski wprowadza 2 lekcje religii tygodniowo

2025-04-10 11:21

[ TEMATY ]

Przysucha

lekcje religii

powiat

Adobe Stock

Starosta przysuski Marian Niemirski poinformował, że Zarząd Powiatu podjął decyzję o stworzeniu warunków do wprowadzenia nauczania religii w wymiarze 2 godzin tygodniowo, "w celu zapewnienia prawidłowego kształcenia sfery duchowej uczniów w powiecie przysuskim". To odpowiedź na decyzję rządu, który zdecydował, że od września br. w szkołach publicznych w Polsce lekcje religii i etyki realizowane będą w wymiarze jednej godziny tygodniowo.

To kolejny samorządowiec, który nie zgadza się z pseudoreformami rządu Donalda Tuska i skrajnie lewicowej Barbary Nowackiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję