Gala odbyła się 12 stycznia na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Jaworznie. Koncert rozpoczął Zespół Folklorystyczny „Lajkonik” z SP nr 16 w Jaworznie, wystrojony po krakowsku na znak, że miasto, chociaż w województwie śląskim, geograficznie i historycznie wciąż czuje związek z Małopolską. – Jezus malusieńki, jak co roku, jest głównym bohaterem naszego koncertu – powiedziała organizatorka i prowadząca koncert Renata Gacek, nawiązując do wykonanej kolędy.
Jak zawsze na gali pojawił się bp Piotr Skucha, honorowy patron i fundator Złotej Kantyczki. Obecni byli wiceprezydent Łukasz Kolarczyk, radni, przedstawiciele władz miasta, jurorki i gospodyni MDK – Lucyna Stanisławska.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Znów pobity został rekord – zgłosiło się 151 podmiotów wykonawczych, czyli ok. 700 uczestników od przedszkolaków po dorosłych z różnych stron Polski: Wolbromia, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Mysłowic, Limanowej, Chrzanowa, Olkusza, Sławkowa, Wrocławia, Karniowic, Łodzi, Łobzowa, Myślachowic, Bukowna, Miasteczka Śląskiego i Jaworzna. Odległość zatem nie odgrywała roli dla kolędników. Popłynęły więc wspaniałe, w pełni profesjonalnie wykonane pieśni i pastorałki, radując uszy i dusze zasłuchanej widowni wypełniającej wszystkie fotele sali widowiskowej MDK – powiedziała dyrektorka MDK w Jaworznie.
Reklama
Grand Prix jaworznickiego festiwalu – Złotą Kantyczkę – zdobył zespół „Harmider” złożony z pięciu dziewcząt, które chętnie spotykają się na zajęciach, gdzie spędzają twórczo i kreatywnie czas, rozwijając swoje pasje muzyczne. W ubiegłym roku zespół zdobył I miejsce na Festiwalu Kolęd i Pastorałek Angeli Christi w Siemianowicach Śląskich – to był ich pierwszy duży sukces. Dziewczęta pracują pod kierunkiem Aleksandry Stano w Młodzieżowym Domu Kultury w Zespole Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach. Zespół podzielił się a cappella wesołą nowiną, że „Panna nam powiła Boskie Dzieciątko, pokłonem uczciła to Niemowlątko”.
Nagroda Specjalna Prezydenta Jaworzna Pawła Silberta powędrowała do Moniki Biegańskiej, również z Zespołu Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach.
Biskup senior Piotr Skucha, nawiązując do zdobiącego scenę obrazu Trzech Królów wędrujących na wielbłądach do Betlejem, przypomniał o swojej peregrynacji na Synaj, gdy wielbłąd, na którym siedział, przed wierzchołkiem góry, gdzie Mojżeszowi ukazał się anioł Boga w płonącym krzewie i polecił mu wyprowadzić Izraelitów z Egiptu, nagle ukląkł, o mało nie zrzucając biskupa z grzbietu. Wyprowadził z tego zdarzenia morał o chciwym przewodniku, który stwierdził, że wielbłąd uznał, iż jest zbyt ciężki, więc należy się dopłata. Jednak chwilę później pobłogosławił zebranych na finale „Złotej Kantyczki” i wygłosił życzenie, by w nowym roku świat został obdarowany pokojem.
Teraz pozostaje oczekiwać na kolejną edycję DFKiP „Złota Kantyczka 26”.