Reklama

Niedziela Podlaska

Pan – jedyna nasza nadzieja

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego w Kościele Katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Został on ustanowiony z woli papieża, św. Jana Pawła II.

Niedziela podlaska 7/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Dzień Życia Konsekrowanego w Drohiczynie

Dzień Życia Konsekrowanego w Drohiczynie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miał on na celu ukazanie całemu Kościołowi wartości świadectwa osób, które wiernie idą drogą naśladowania Chrystusa poprzez życie radami ewangelicznymi. Natomiast dla osób konsekrowanych miał być okazją odnowienia przyrzeczeń złożonych Bogu w dniu konsekracji.

Obchody święta w Drohiczynie

Przedstawiciele męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych pracujących na terenie diecezji drohiczyńskiej przybyli do Drohiczyna, aby wziąć udział w dorocznym spotkaniu z okazji Dnia Życia Konsekrowanego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wprawdzie dzień ten przypada 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego, jednak już dzień wcześniej kaplica Wyższego Seminarium Duchownego wypełniła się osobami kroczącymi drogą rad ewangelicznych.

Reklama

Pierwszą część spotkania stanowiła konferencja wygłoszona przez ks. Mateusza Gołosia. Jak zaznaczył tegoroczne świętowanie i dziękczynienie za dar powołania związane jest Rokiem Jubileuszowym 2025. Odnosząc się do nauczania papieża Franciszka zwrócił uwagę na deficyt nadziei, który trawi współczesny świat. Dotyka on nie tylko młodzież, osoby świeckie, ale także osoby poświęcone Bogu. Skutecznym lekarstwem jest dawanie świadectwa nadziei. Wielką moc mają słowa i konkretne postawy, które w innych mogą nadzieje rozpalić. Zachęcał do tego, aby w momentach trudnych wracać do dobrych doświadczeń, w których można było doznać Bożej obecności i działania. Taką chwilą jest bez wątpienia Eucharystia, z której każdy może czerpać siłę i moc. Wparciem jest także postać Matki Najświętszej – Matki nadziei.

Czas przed wystawionym Najświętszym Sakramentem był dobrym przygotowaniem do Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. O modlitwę w intencji osób życia konsekrowanego oraz o dar nowych powołań do służby w Kościele w imieniu wszystkich poprosił ks. Tadeusz Niewęgłowski SDB.

W homilii biskup między innymi wyraził wdzięczność za codzienną pracę i poświęcenie. – Dziękuję dzisiaj w szczególny sposób za osoby konsekrowane posługujące w naszej diecezji. Za ich obecność, za ich modlitwę, trwanie przed Bogiem i gorliwe pełnienie bardzo wielu zadań w duszpasterstwie, w katechizacji i oświacie, w służbie zdrowia i dziełach charytatywnych. Wśród różnych dróg powołania, droga życia konsekrowanego zajmuje szczególne miejsce. Dziękujemy Bogu za dar powołań na tę drogę, za każde powołanie, za każdą profesję, za każde wierne wypełnianie zobowiązań z niej wypływających i za radosne świadectwo życia ofiarowanego Chrystusowi – mowił.

Po homilii obecni z zapalonymi świecami odnowili swoje przyrzeczenia. Na zakończenie słowa wdzięczności wyraziła s. Katarzyna Lachowska OMVI. Kontynuacją spotkania była wspólna agapa. Służbę przy ołtarzu zapewnili członkowie Duszpasterstwa Służby Liturgicznej Diecezji Drohiczyńskiej.

Życie Radami Ewangelicznymi

Reklama

Dzień Życia Konsekrowanego celebrowany po raz dwudziesty dziewiąty jest doskonałą okazją by zatrzymać się i dziękować Bogu za dar życia wszystkich osób konsekrowanych: ojców i braci zakonnych, sióstr zakonnych, konsekrowanych w indywidualnych formach życia konsekrowanego: dziewic i wdów konsekrowanych, członków instytutów świeckich poświęcających swoje życie na wyłączną służbę Panu Bogu.

Życie konsekrowane jest jednym z konkretnych i widzialnych śladów, przez które Bóg w Trójcy Świętej pozostawił w historii, aby wzbudzić w ludziach zachwyt nad Jego pięknem.

Rady ewangeliczne składane przez osoby konsekrowane są darem Trójcy Przenajświętszej, prowadzą one na drogę wolności pójścia za Chrystusem, który zaprasza do dzielenia z Nim doświadczeniem życia w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie.

Konsekracja Bogu przez złożenie ślubów rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa jest podstawą życia konsekrowanego. Nie jest ono własnością powołanych, czy też zakonów. Jest ono darem Boga dla Kościoła, którym został obdarowany przez Jezusa Chrystusa. Śluby zakonne sprzyjają w radykalnym upodobnieniu się do Pana Jezusa.

Wraz ze ślubem czystości chcemy ofiarować cała naszą wolność, całe nasze człowieczeństwo, myśli, słowa, wszystkie działania i uczucia, to wszystko, czym żyje osoba w życiu codziennym. Życie ciągłym ofiarowaniem siebie z miłością Jezusowi jest sensem naszego ślubu czystości. Złączone w misji Jezusa Chrystusa, żyjąc już nie dla siebie, ale dla Niego, który umarł i zmartwychwstał za nas. Czystość konsekrowana dla Królestwa Bożego, przeżywana jako droga wyzwolenia ku pełni miłości, jest czytelną propozycją dla dzisiejszych kobiet i mężczyzn oraz światłem dla młodych poszukujących drogi życiowej.

Reklama

Przez ślub ubóstwa konsekrowani stają w całkowitej dyspozycji względem Boga ze wszystkimi zdolnościami, umiejętnościami, którymi On obdarza. We wszystkim szukając tylko Boga, nie stając się panami tego, co mamy i co czynimy, ale w wolności otwarci na ofiarowanie całych siebie Jezusowi w ubóstwie.

Wraz ze złożeniem ślubu posłuszeństwa wchodzi się jeszcze bardziej w szczególne zjednoczenie z Chrystusem, który zawsze wypełniał wolę Ojca. Tak osoba konsekrowana z ufnością i zaufaniem przyjmuje i wypełnia wolę Boga ukazaną przez przełożonych.

Odnowienie ślubów dla każdej osoby konsekrowanej jest uwielbieniem Boga w Trójcy Świętej za dar wybrania i wezwania do kroczenia drogą rad ewangelicznych oraz odnowieniem duchowego zjednoczenia z Bogiem.

Trwając w Roku Jubileuszowym 2025 osoby konsekrowane włączają się w jego przeżywanie stając się pielgrzymami nadziei. Idąc drogą powołania poprzez oddanie swego życia Bogu, za świętą Anielą Merici pragną powtarzać: „Panie mój, jedyne życie moje i jedyna nadziejo”, chcą nieść tę nadzieję do wszystkich, do których posyła ich Pan Jezus.

Zgromadzenia w Diecezji Drohiczyńskiej

Na terenie diecezji drohiczyńskiej posługują trzy męskie oraz dwanaście żeńskich zgromadzeń zakonnych, w tym jedno zgromadzenie ma swoje ośrodki w trzech miejscach diecezji, a dwa zgromadzenia w dwóch. Najwięcej domów zakonnych – cztery – znajduje się na terenie dekanatów: drohiczyńskiego oraz sokołowskiego. Następnie trzy zgromadzenia posługują na terenie dekanatu siemiatyckiego, a po dwa w dekanatach: bielskim, brańskim oraz hajnowskim. Jedno zgromadzenie posługuje w dekanatach sarnackim i węgrowskim. Żadnego zgromadzenia zakonnego nie znajdziemy w trzech dekanatach: ciechanowieckim, łochowskim oraz sterdyńskim.

2025-02-11 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z historii Biblioteki WSD w Drohiczynie

Niedziela podlaska 8/2018, str. VII

[ TEMATY ]

seminarium

biblioteka

Drohiczyn

Monika Kanabrodzka

Kadra pracowników Biblioteki WSD, od lewej: Mateusz Roguski – kierownik biblioteki, Maciej Koszewski, Daniej Konik, Justyna Niewiarowska, Mateusz Krasowski, ks. Dariusz Kucharek – dyrektor biblioteki

Kadra pracowników Biblioteki WSD, od lewej: Mateusz Roguski – kierownik biblioteki, Maciej Koszewski, Daniej Konik, Justyna Niewiarowska, Mateusz Krasowski, ks. Dariusz Kucharek – dyrektor biblioteki

„Nie książek, ale prawd – to mi przewodniczyć zwykło na piśmie…” – z niezmienną podniosłością od 1851 r. brzmi głos Norwida, przypominając nam, że prawda jest celem nauki czy sztuki. Tylko wówczas ma swoją rację bytu książka, gdy służy poszukiwaniu odpowiedzi na drzemiący w nas niepokój – pragnienie odkrycia prawdy

Miejscem, które w sposób szczególny służy poszukiwaniu i kontemplacji Prawdy w seminarium jest na pierwszym miejscu kaplica, miejsce osobistego doświadczenia odwiecznego Logosu w eucharystycznym sakramencie spotkania. Przestrzenią, która służy umocnieniu i ubogaceniu tegoż jest właśnie studium, które bez książek, bez doświadczeń i poszukiwań innych, czasem bezwzględnie przewyższających nasze rozumienie świata i Boga, mogłoby zamienić się w bezowocne dumanie, nieuporządkowane i niebezpieczne. Biblioteka seminaryjna jest więc tą instytucją, której celem nie jest gromadzenie książek, ale umożliwienie każdemu, kto zawita do naszych progów z nurtującym go problemem, znalezienie narzędzi, źródeł, myśli, które ostatecznie doprowadzą go do Prawdy.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję