W rekolekcjach uczestniczyły małżeństwa z całej Polski: z diecezji drohiczyńskiej, ale też z warszawskiej i warszawsko-praskiej, lubelskiej, ełckiej oraz gdańskiej. W sumie 14 małżeństw. Wiele z nich po raz pierwszy brało udział w tego typu rekolekcjach drugiego stopnia. Organizatorem rekolekcji był Domowy Kościół diecezji drohiczyńskiej, prowadzącym – ks. Tomasz Szmurło, zaś Jolanta i Jakub Celińscy z Sokołowa Podlaskiego byli moderatorami oazy. To był szczególny czas. Jak podkreśla pani Jolanta: – Mieliśmy okazję w duchu rekolekcji oazy rodzin Domowego Kościoła, Ruchu Światło-Życie przeżywać rozważania, głównie dotyczące Księgi Wyjścia. Była tu wyjątkowa domowa atmosfera, która sprzyjała zbudowaniu wspólnoty.
Małżonkowie przyjechali na rekolekcje z dziećmi, którymi zajmowała się diakonia wychowawcza, byli także małżonkowie posługujący jako moderatorzy i osoby odpowiedzialne za stronę muzyczną. Każdy miał swoje miejsce i swoją misję.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Uczestnicy rekolekcji mają wieloletnie doświadczenie wspólnoty Domowego Kościoła. Jak mówią Bożena i Jacek Baczewscy z Lublina, to wspólnota, z której czerpią w codziennym życiu: – Domowy Kościół daje nam niesamowite narzędzia. To gotowe drogowskazy, z których możemy korzystać, coś co sprawia, że człowiek nieustannie się rozwija. Kiedy jest się małżonkiem i rodzicem, te narzędzia pomagają w trudnych sytuacjach. Taką szczególną pomocą jest dialog małżeński.
Katarzyna i Adrian Szczepańscy mają pięcioletni staż małżeński i trójkę dzieci. Wszyscy razem uczestniczyli w rekolekcjach: – Wkrótce po ślubie dołączyliśmy do Domowego Kościoła. Widzimy ogromną wartość formowania się w środowisku osób, dla których Pan Bóg jest ważny. To bardzo dobre środowisko do wzrastania i dla nas, i dla naszych dzieci.
Rekolekcje trwały od 31 stycznia do 15 lutego. Małżonkowie wzięli udział w Dniu Wspólnoty, który przeżywali wspólnie z Domowym Kościołem diecezji siedleckiej.