Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Podstępne grzyby

Candida albicans jest naturalnym składnikiem flory bakteryjnej, ale w sprzyjających dla niego warunkach może doprowadzić do rozwoju kandydozy, czyli grzybicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rodzinie Candida znanych jest kilkadziesiąt drożdżaków, które mogą odpowiadać za to schorzenie, jednak albicans występuje najczęściej.

Objawy

Osoba dotknięta kandydozą jamy ustnej może odczuwać ból lub pieczenie języka, dziąseł albo wewnętrznych stron policzków, suchość w jamie ustnej, zaburzenia lub utratę smaku, czasem może mieć trudności z połykaniem. Inne charakterystyczne objawy to: białe lub żółte plamy i guzki na wewnętrznych policzkach, języku, migdałkach, dziąsłach lub ustach oraz pęknięcia skóry w kącikach ust.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyczyny

Lista możliwych przyczyn zakażenia, jest długa. Grzybica jamy ustnej może wystąpić u pacjentów z obniżoną odpornością (AIDS) i po przeszczepach. Są na nią narażeni chorzy leczeni sterydami w postaci wziewnej, zwłaszcza gdy nie dbają o to, aby po każdym zażyciu leku wziewnego starannie wypłukać usta. Z kolei w trakcie antybiotykoterapii i po trzeba koniecznie stosować leki osłonowe (probiotyki), aby nie dopuścić do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej w organizmie. Kandydoza może wystąpić u osób chorujących na cukrzycę, ponieważ wysoki poziom cukru we krwi sprzyja rozwojowi drożdżaków. Mogą one skolonizować jamę ustną w wyniku próchnicy, a także nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, tzn. zarówno w przypadku braku higieny, jak i przy nadmiernym stosowaniu antyseptycznych płukanek do ust.

Reklama

Kolejną grupą osób narażonych na kandydozę są pacjenci używający aparatów ortodontycznych lub protez zębowych. Jedne i drugie muszą być dobrze dopasowane, aby nie powodowały urazów w obrębie jamy ustnej, muszą być też starannie czyszczone, aby nie stały się siedliskiem patogenów. Przyczyną kandydozy mogą być zła dieta, zawierająca nadmiar cukrów prostych, oraz nałogi, czyli palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Kolejne przyczyny to niedobory witamin i minerałów, zwłaszcza kwasu foliowego, witaminy C i żelaza.

Leczenie

Sposób działania zależy od nasilenia objawów. Jeżeli nie są one zbyt intensywne, można w pierwszej kolejności spróbować leczyć się w domu, z wykorzystaniem aptecznych tabletek, żeli lub preparatów do płukania jamy ustnej zawierających np. chlorheksydynę czy oktenidynę. Ulgę mogą przynieść zioła o działaniu przeciwzapalnym, takie jak rumianek i szałwia, stosowane w formie naparów do płukania jamy ustnej. Często jednak domowe sposoby nie wystarczają, a może być i tak, że po chwilowej poprawie następuje nawrót dolegliwości. Wtedy trzeba skorzystać z porady lekarskiej. Przy nasilonych objawach warto wykonać badanie mykologiczne wraz z antymykogramem, który wskaże związki, na jakie drożdżaki są wrażliwe, co pozwoli na dobranie właściwego leku. Z diety trzeba wykluczyć produkty bogate w cukier, który jest pożywką grzybów, a także alkohol, należy natomiast zwiększyć ilość warzyw. Warto zadbać o nawodnienie, bo dostarczanie odpowiedniej ilości płynów zapewnia lepszą kondycję błony śluzowej, a także o mikrobiotę, czyli częściej sięgać po kiszonki. Po konsultacji z lekarzem można włączyć preparaty zawierające witaminy i składniki mineralne. Przede wszystkim jednak konieczne jest zlikwidowanie przyczyn.

Warto pamiętać, że leczenie kandydoz trwa długo i mają one tendencję do nawracania. Są zaraźliwe i nie wolno ich lekceważyć.

Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej.

2025-05-27 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: odrestaurowano sześćsetletni fresk Fra Angelico, przedstawiający Ukrzyżowanie Chrystusa

2025-07-12 10:03

[ TEMATY ]

Włochy

commons.wikimedia.org

Fra Angelico: Ukrzyżowanie (San Marco, Florencja).

Fra Angelico: Ukrzyżowanie (San Marco, Florencja).

Sześćsetletni fresk, przedstawiający Ukrzyżowanie Chrystusa, autorstwa bł. Fra Angelico (1395-1455) - jednego z najwybitniejszych malarzy wczesnego Odrodzenia, pieczołowicie odrestaurowano w przyklasztornym kościele św. Dominika we Fiesole koło Florencji. Dzieło, ukryte pod wieloma warstwami farb, odzyskało swój pierwotny blask dzięki wsparciu amerykańskiej organizacji non‑profit Friends of Florence (Przyjaciele Florencji).

Dominikanin Guido di Pietro, w zakonie - Jan z Fiesole, znany jako Fra Angelico, zwany „Malarzem Anielskim” ze względu na swój subtelny, wręcz eteryczny sposób używania barw i światła, łączył średniowieczną duchowość z technicznymi osiągnięciami Renesansu. Jego obrazy były nie tylko wyrazem kunsztu artystycznego, lecz także aktem głębokiego oddania i modlitwy. 3 października 1982 św. Jan Paweł II wyniósł go na ołtarze, ale nie była to klasyczna beatyfikacja, lecz potwierdzenie kultu przez wprowadzenie jego imienia do mszału.
CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami

2025-07-12 14:50

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

Ruch Obrony Granic

yt.com/zrzut ekranu

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.

"Kochana Matko, jak co wieczór przechodzimy do Ciebie, by powiedzieć Ci nasze małe prywatne troski, ale też i ukazać wielkie narodowe problemy. Przychodzimy, by prosić Ciebie o wstawiennictwo za nami u Twojego Syna. Dziś chcemy modlić się za obrońców naszych granic tych w mundurach strażników granicznych, żołnierzy, policjantów, celników, Wojska Obrony Terytorialnej, ale również wolontariuszy z Ruchu Obrony Granic tych, którzy bezinteresownie organizują patrole" – mówił.
CZYTAJ DALEJ

Radom: Ks. Krzysztof Dukielski biskupem pomocniczym diecezji radomskiej

2025-07-12 12:00

[ TEMATY ]

diecezja radomska

Diecezja Radomska

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji radomskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ojciec Święty Leon XIV mianował Ks. Krzysztofa DUKIELSKIEGO, dotychczasowego proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, biskupem pomocniczym diecezji radomskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Catula.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję