Już po raz siódmy dzieci z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej przybyły do sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie. To druga edycja tego wydarzenia zorganizowana w czerwcu. Poprzednie organizowano we wrześniu. To okazja do radosnego spotkania dzieci wraz z ich rodzicami i opiekunami na modlitwie kierowanej za pośrednictwem świętych pastuszków z Fatimy przez ręce Maryi ku Bogu. – Jej główną intencją jest dziękczynienie za przyjętą I Komunię św. i choć szczególnie to podkreślamy, zaproszenie do udziału w pielgrzymce kierowane jest do wszystkich dzieci równie serdecznie i z równie otwartym sercem gościmy je wszystkie – zaznacza kustosz sanktuarium ks. kan. Marek Maciążek.
Święci mali patroni
Reklama
Gwoli przypomnienia: patronami wciąż jedynego na świecie sanktuarium Dzieci Fatimskich są Franciszek i Hiacynta Marto, portugalskie rodzeństwo, które wraz ze swą krewną Lucją dos Santos doznało objawień Maryjnych w Fatimie w 1917 r. Dzieci zmarły bardzo szybko, Franciszek w wieku 11 lat w 1919 r., a Hiacynta rok później w wieku 10 lat. Proces beatyfikacyjny rodzeństwa rozpoczął się w 1946 r., jednak ich beatyfikacji dokonał papież Jan Paweł II dopiero w 2000 r. Do dziś Hiacynta jest najmłodszym beatyfikowanym dzieckiem, które nie zginęło śmiercią męczeńską. Kanonizacja pastuszków z Fatimy miała miejsce 13 maja 2017 r., w setną rocznicę objawień fatimskich podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej na placu przy sanktuarium w Fatimie przez papieża Franciszka w czasie jego podróży apostolskiej. Dzieci wyniesione na ołtarze stały się pierwszymi i najmłodszymi kanonizowanymi niebędącymi męczennikami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przybyliśmy z modlitwą w sercach
Także i tego roku do tego szczególnego sanktuarium poświęconego pastuszkom z Fatimy przybyły dzieci z różnych zakątków archidiecezji – z Nowogardu, Niechorza, Tetynia, Reska, a także wielu bliżej położonych parafii. Wszystkich z otwartymi ramionami i gorącym sercem witał kustosz ks. kan. Marek Maciążek: – Serdecznie zapraszam wszystkich pielgrzymów, wszystkich przybyłych tu dziś gości, do wspólnej modlitwy, a przewodzącego naszym uroczystościom bp. Henryka Wejmana z serca proszę o sprawowanie Najświętszej Ofiary w intencji was wszystkich zgromadzonych, w intencji dzieci naszej archidiecezji, ich rodziców, katechetek i katechetów przygotowujących dzieci do I Komunii św. Niech z tego miejsca płynie dziś ogromne dziękczynienie za dar tegorocznej Pierwszej Komunii!
Z takim też dziękczynieniem w sercu przyjechały na os. Kasztanowe w Szczecinie dzieci z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Tetyniu: – Przybyliśmy tu z niesioną w sercach modlitwą o błogosławieństwo Boże dla naszych dzieci – mówi jedna z mam. – Nasze pociechy służą w dziecięcej służbie Maryjnej, są cały czas blisko Boga i za to też dziękujemy. Przyjechaliśmy z podziękowaniem za to, że jesteśmy szczęśliwymi rodzicami tak wspaniałych dzieci, które służą Bogu i chcą z Nim na co dzień żyć.
Orędzie wciąż aktualne
Reklama
Uroczyście sprawowanej Eucharystii przewodniczył tego dnia w gronie przybyłych kapłanów z dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej ks. dr. Andrzejem Zaniewskim na czele, bp Henryk Wejman. W słowie Bożym podkreślił niezwykle aktualną do dziś wymowę objawień fatimskich sprzed przeszło stu lat. – Fatimskie wezwanie do nawrócenia sprowadza się w swej istocie do zwracania się każdego z nas ku Panu Bogu – mówił bp Wejman. – To wezwanie w tamtym czasie w 1917 r. miało swój bardzo konkretny kontekst. Było nim morze grzechów ludzi, z których najgroźniejszym był ateizm związany z Rosją. W objawieniu z 13 lipca 1917 r. Maryja wprost mówiła o błędach Rosji, wynikających z odrzucenia Boga. Głębia nawrócenia, według orędzia fatimskiego, polega na uznaniu Pana Jezusa w centrum naszego życia i kierowaniu się Jego wolą zawartą w przykazaniach. Wezwanie Maryi z Fatimy nie straciło w niczym na aktualności, bo również i dzisiaj, w XXI wieku, ma ono swoją wartość. Jak wtedy tak i teraz ujawnia się ona na tle zagrożeń, jakie niesie za sobą dzisiejsza rzeczywistość, w której deptane są prawa dziecka poczętego a jeszcze nienarodzonego, ośmieszane są wartości chrześcijańskie, a lansowane wartości niegodne osoby ludzkiej, osłabiana jest i ośmieszana wartość małżeństwa i rodziny, a popierane są w imię tak zwanej wolności związki homoseksualne, podkreślany jest coraz mocniej przez wielu ludzi i akceptowany przez społeczeństwo relatywizm moralny.
Przepis na lepsze życie
Orędzie przekazane ludziom przez Maryję za pośrednictwem dzieci z Fatimy jest tak napomnieniem, jak i wskazaniem jak żyć, by przez przemianę serc przemieniać świat na lepszy.
– Jako uczniowie i uczennice Chrystusa nie możemy nie dostrzegać współczesnych zagrożeń i nie możemy nie reagować na nie – podkreślił biskup. – Uczynimy to najskuteczniej, gdy zgodnie ze słowami Chrystusa z Ewangelii będziemy słuchać słowa Bożego i kierować się nim w codziennym życiu. Chrystusowa Ewangelia zawsze winna być najważniejszym drogowskazem w naszym życiu. […] Dopiero wtedy będziemy z jednej strony wiarygodnymi świadkami Pana Jezusa dzisiaj, a z drugiej, będziemy przysparzać dobra i pogłębiać je w dzisiejszej rzeczywistości.
Reklama
Pewnie nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne i odpowiedzialne jest wychowanie dzieci i jak wielki w tym zakresie obowiązek spoczywa na rodzicach i wszystkich z nimi współpracujących. Podkreślił to bp Wejman, zwracając się właśnie do nich: – Fatimskie wezwanie do nawrócenia jest wciąż aktualne i w tym kontekście pragnę w pierwszym rzędzie podziękować wam, drodzy rodzice za to, że daliście życie z miłości swoim dzieciom i że chcecie wasze pociechy wychowywać w duchu chrześcijańskim, ewangelicznym, prowadząc je do Pana Jezusa. […] Wasze dzieci są przyszłością waszą jako rodziców, ale też przyszłością Kościoła i naszej ojczyzny. Jak będą ukształtowane, tak też później będą postępować wobec was, wobec ojczyzny i Kościoła.
Biskup Wejman podziękował dzieciom za ich otwarte na Boga serca: – Dziękuję wam, drogie dzieci, że chciałyście przyjąć Pana Jezusa do swego serca w I Komunii św., że wcześniej też przystąpiłyście do spowiedzi świętej. […] Niech wasze serca będą zawsze czyste, byście mogły jak najczęściej przyjmować do niego Pana Jezusa i przez to też pokazywać innym, że jest On dla was najważniejszy!
Tradycyjnie na młodych pielgrzymów wraz z ich opiekunami czekał po Mszy św. poczęstunek i wiele przygotowanych atrakcji, w myśl gościnnej zasady, by nikt z tego miejsca nie wyjeżdżał bez pokrzepienia – i ducha, i ciała.