Gdy 140 lat temu, 14 czerwca 1885 r., w Wieluniu urodziła się Janina Kierocińska – siódme dziecko Antoniego i Antoniny – nikt nie przypuszczał, że jest to przyszła współzałożycielka Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, kandydatka na ołtarze, a także nagrodzona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata obrończyni żydowskich dzieci w czasie II wojny światowej. Tym bardziej, że do 3. roku życia dziecko było niemową, choć już tutaj pojawił się znak Bożej Opatrzności – zaczęła niespodziewanie mówić, gdy jej matka powróciła z pielgrzymki na Jasną Górę, a jej pierwszym słowem było „Jezus”.
Po 140 latach nie gaśnie pamięć o jej duchowym i ludzkim heroizmie. Uroczyste obchody rocznicowe odbyły się w Sosnowcu, z którym związała większość życia oraz rodzinnym Wieluniu, łącząc te dwa miasta duchowym mostem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przy grobie Założycielki
Sosnowieckie uroczystości odbyły się 20 czerwca w zakonnej kaplicy sióstr karmelitanek, gdzie znajduje się grób Matki Teresy Janiny Kierocińskiej. W uroczystości wzięły udział przełożone zgromadzenia na czele z matką generalną s. Wiktorią od św. Michała Archanioła (Renatą Szczepańczyk), władze Sosnowca na czele z prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim, władze Wielunia i mieszkańcy.
Reklama
Znakiem docenienia był wręczony siostrom karmelitankom medal Caritas in Ministrare. – Dzisiaj po raz pierwszy ten medal zostanie wręczony duchowym córkom tej, którą obdarzono tytułem Matki Robotników i Apostołki Zagłębia. Medal ten, według regulaminu kapituły medalu, nadawany jest za szczególne osiągnięcia w sferze działalności dobroczynnej, społecznej, naukowej oraz dialogu człowieka z Bogiem. Przyczynia się do podkreślenia wartości chrześcijańskich, szczególnie w służbie drugiemu człowiekowi i obronie życia – powiedziała w laudacji s. Juranda Tokarska.
Medalem wyróżnione zostały także oba miasta Matki Kierocińskiej, Wieluń (za działania na rzecz pomocy potrzebującym i budowanie solidarności lokalnej) i Sosnowiec (w uznaniu za wspieranie inicjatyw społecznych i współpracę z organizacjami dobroczynnymi), co stanowiło docenienie ich szczególnego zaangażowania w służbę bliźnim.
Msza św. i drzewo pamięci
Następnie odprawiona została Msza św., której przewodniczył bp Artur Ważny. Liturgia zgromadziła siostry zakonne, przedstawicieli władz samorządowych i wiernych, dla których postać Matki Kierocińskiej jest inspiracją do czynienia dobra.
Biskup w homilii odniósł się do słów Papieża Franciszka, mówiąc: – Papież Franciszek tak pięknie powiedział, dając szansę tym, którzy mówią: „Ja nie mam szans na świętość”. Mówi także: „Świętość to jest spotkanie Bożej łaski z moją słabością”. Spotkanie Bożej łaski z moją słabością. Myślę, że tego doświadczała bardzo mocno Matka Teresa, tego i my doświadczamy.
Reklama
Odnosząc się do trzech filarów budowania przymierza – pamięci, marzeń i modlitwy – oraz do postaci Matki Teresy, biskup wskazał: – Pamięć ma polegać na tym, że kultywujemy, wspominamy, przypominamy, przekazujemy to, co trudne, często bolesne, ale z czego potrafiliśmy – my czy nasi przodkowie – wyjść zwycięsko. Dzięki współpracy ze sobą nawzajem i dzięki Bożej łasce. To jest ta wartość. Bardzo się cieszę, że o tej pamięci jest tutaj mowa, w kontekście związanym z Matką Teresą.
Na zakończenie obchodów odbyło się symboliczne posadzenie drzewa pamięci – znaku wdzięczności i trwałego upamiętnienia dzieła Matki Teresy oraz wszystkich osób i wspólnot, które na jej wzór angażują się w służbę drugiemu człowiekowi.
W rodzinnym mieście
Dzień później obchody upamiętniające 140. rocznicę urodzin Matki Kierocińskiej odbyły się w Wieluniu. W Muzeum Ziemi Wieluńskiej przygotowano okolicznościową wystawę, poświęconą życiu i dziełu Czcigodnej Służebnicy Bożej, sesję popularnonaukową, którą prowadził dr Włodzimierz Sygulski, pomysłodawca uroczystych obchodów Dni Matki Teresy Kierońskiej, a także uroczystą galę i koncert chórów wieluńskich pod dyrekcją Jakuba Jurdzińskiego w kinoteatrze „Syrena”.
W czasie uroczystości wręczono kolejne medale Caritas in Ministrare, które otrzymały także osoby związane z Sosnowcem: założycielka i prezes hospicjum Małgorzata Czapla oraz architekt Agnieszka Sępoch-Ożyńska. Medale otrzymali również Andrzej Chowis, bp Jan Wątroba i wieluńskie siostry bernardynki.
Uroczystości zakończyła niedzielna Msza św. w kościele św. Barbary, koncert Sosnowieckiej Orkiestry Dętej i posadzenie drzewa pamięci, a także festyn rodzinny i bieg śladami Matki Teresy Janiny Kierocińskiej.