Ceremonia odbyła się w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Paliusz to element stroju liturgicznego, który jest symbolem władzy arcybiskupiej, a przede wszystkim wyrazem jedności metropolitów na całym świecie z następcą św. Piotra. Paliusz ma formę białego pasa narzucanego na ramiona, z dwoma końcami opadającymi na plecy i piersi, który papież i metropolici zakładają podczas ważnych uroczystości, ale jedynie w granicach swoich diecezji.
– Historia Piotra i Pawła uczy nas, że wspólnota, do której wzywa nas Pan jest harmonią głosów i twarzy, i nie przekreśla wolności każdego z nas – wskazał w homilii w czasie Mszy św. Leon XIV.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ojciec Święty podkreślił potrzebę braterstwa „w Kościele, relacjach między świeckimi a kapłanami, między kapłanami a biskupami, między biskupami a papieżem, tak samo jak potrzebuje go życie duszpasterskie, dialog ekumeniczny i relacje przyjaźni, które Kościół pragnie utrzymywać ze światem”.
– Starajmy się uczynić z naszej różnorodności laboratorium jedności i wspólnoty, braterstwa i pojednania – zachęcał papież.
Abp Galbas po raz pierwszy otrzymał paliusz w 2023 r. jako metropolita katowicki. Teraz – jako metropolita warszawski – znalazł się w gronie 54 nowych metropolitów (w tym 3 z Polski), którym uroczyście nałożył paliusze Leon XIV. /ŁK