W kościele św. Piotra Apostoła metropolita krakowski przewodniczył Sumie odpustowej, w ramach której zebrani dziękowali za 40 lat istnienia parafii. Z tej okazji wspólnota ufundowała organy – jubileuszowy dar ofiarowany Panu Bogu.
Zebranych na Eucharystii powitał dziekan Dekanatu Wadowice-Południe, proboszcz parafii ks. Jan Dziubek, który poinformował, że parafianie przygotowywali się do jubileuszu przez nowennę miesięcy, udział w misjach świetych, a w rodzinach odmawiali akt zawierzenia parafii św. Piotrowi. – Prosimy w tym uroczystym dniu o poświęcenie organów, by służyły naszej wspólnocie parafialnej, by Bóg był uwielbiony, a my wszyscy uświęceni Bożą łaską – poprosił metropolitę ks. Dziubek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Znaczący punkt
Przewodniczący Komisji Muzycznej AK, ks. dr Grzegorz Lenart, informując na portalu społecznościowym o uroczystości, napisał m.in.: „Instrument ma 46 głosów (w tym 43 realne), mechaniczną trakturę gry, elektryczną trakturę rejestrów oraz wiatrownice klapowo-zasuwowe, natomiast jego dyspozycja nawiązuje do romantyzmu niemieckiego. Organy te są niewątpliwie znaczącym punktem na mapie instrumentarium Archidiecezji Krakowskiej...”. Warto dodać, że wydano publikację poświęconą organom autorstwa Konrada Zacharskiego.
Reklama
Przed poświęceniem instrumentu abp Jędraszewski przypomniał: – Wykonywanie muzyki podczas świętych czynności zmierza przede wszystkim do uwielbienia Boga i uświęcenia ludzi. Dźwięk organów staje się wspaniałym znakiem owej pieśni nowej, jaką winniśmy śpiewać Bogu. Zgodnie z nauką św. Augustyna, wtedy szczerze śpiewamy pieśń nową, kiedy dobrze żyjemy, z radością przyjmujemy nakazy woli Bożej i przez wzajemną miłość wypełniamy nowe przykazania.
Przed udaniem się na chór metropolita prosił o Boże błogosławieństwo dla tych, którzy przyczynili się do powstania instrumentu, dla organistów i wszystkich, którym dźwięki organów będą pomagały śpiewać na cześć Chrystusa Króla Wszechświata. Modlił się: – Prosimy Cię, pobłogosław te organy, aby rozbrzmiewały na Twoją chwałę, aby nasze serca unosiły się do Ciebie. Tak jak wiele piszczałek jednoczy się w jeden dźwięk, pozwól również nam, jako członkom Kościoła, złączyć się we wzajemnej miłości i braterstwie, abyśmy wraz ze wszystkimi aniołami i świętymi zgodnie śpiewali hymn wiecznej chwały ku Twojej czci.
Jubileusz
W homilii abp Marek Jędraszewski przypomniał zebranym postać patrona parafii, św. Piotra, w tym m.in. jego kolejne wyznania wiary i podkreślił szczególną rolę Apostoła w budowaniu Kościoła. Metropolita nawiązał także do poświęcenia instrumentu i życzył parafianom, by organy wzmacniały ich wiarę i miłość do Stwórcy.
Reklama
– Dziękujemy za to, że ksiądz arcybiskup zechciał przyjąć nasze zaproszenie i przewodniczył dzisiejszej Eucharystii, a także za poświęcenie nowych organów, które będą służyć pięknu liturgii i wznoszeniu naszych serc ku Bogu – w imieniu parafii Barbara i Zbigniew Nogalowie podziękowali metropolicie krakowskiemu. Nawiązali także do jubileuszu: – Z wdzięcznością patrzymy na minione dekady, wspominając tych, którzy zakładali tę parafię, którzy ją budowali duchowo i materialnie i którzy dziś przekazują to dziedzictwo kolejnym pokoleniom. Podkreślili rolę patrona, św. Piotra Apostoła i wyznali: – Chcemy i my, jako wspólnota parafialna, wzrastać w wierze, w miłości do Chrystusa i w odwadze głoszenia Ewangelii, tak jak on. Złożyli także życzenia z okazji świętowanej przez hierarchę rocznicy sakry biskupiej i zapewnili o wdzięczności za posługę i modlitwie w intencji metropolity.
Jubileuszową uroczystość kontynuowano najpierw przy stole, gdzie goście i parafianie zgromadzili się na agapie, a następnie na pikniku rodzinnym pod hasłem: „Razem tworzymy wspólnotę”. Wieczorem zainteresowani uczestniczyli w koncercie organowym w wykonaniu organistów Korneliusza Drzazgi i Pawła Kuchnickiego.
– To było bardzo ciekawe wydarzenie – przyznaje Piotr Morzyniec, który przyjechał do Wadowic z Jabłonki. – Szczególnie jestem pod wrażeniem uroczystości poświęcenia instrumentu. Po raz pierwszy uczestniczyłem w obrzędzie wybudzania organów. Kolejne etapy, towarzyszące temu wezwania arcybiskupa i odpowiadające na nie dźwięki muzyki organowej, to piękny, choć niecodzienny dialog.
Fundament
W gronie licznych kapłanów uczestniczących w uroczystości spotkałam ks. inf. Jakuba Gila, wieloletniego proboszcza parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. W rozmowie z Niedzielą ksiądz infułat wspominał m.in. początki parafii św. Piotra Apostoła, która powstała jako wotum wdzięczności wadowiczan za wybór i ocalenie Ojca Świętego. – Do budowy kościoła, do powstania nowej parafii został skierowany ks. Michał Piosek, który był wikarym w pierwszej wadowickiej parafii, a gdy kapłan nagle zmarł, jego dzieło kontynuował ks. Tadeusz Kasperek – opowiadał ks. Jakub Gil, podkreślając zasługi tych kapłanów. A nawiązując do obecnego proboszcza, ks. Jana Dziubka zaznaczył: – Ksiądz Jan potrafi podkreślić rolę swoich poprzedników, na fundamencie ich dokonań buduje wspólnotę parafialną, stara się o jej rozwój, dba o powierzoną mu świątynię. Kapłan przypomina, że nowy kościół to było dzieło całych Wadowic: – W jego powstanie angażowali się parafianie i z pierwszej parafii, i z tej drugiej, nowej. A ks. Piosek otrzymywał wsparcie duchowe i materialne m.in. z Rzymu, od obecnego kard. Stanisława Dziwisza.
Gdy dopytuję proboszcza, czym uroczystość, ale też przygotowanie do niej były dla parafian, ks. Jan Dziubek stwierdza: – To, co przeżyliśmy, jest dla naszej parafii powodem do wielkiej wdzięczności Panu Bogu za opiekę, za działanie w życiu wspólnoty. Te starania, podejmowane decyzje, jeszcze mocniej uświadomiły nam nieustanną obecność Chrystusa w naszej wspólnocie parafialnej, Jego bliskość w codziennych sprawach, troskach i radościach. Kapłan przyznaje, że przeżyte wydarzenia pomogły wspólnocie zrozumieć, że Chrystus jednoczy, umacnia, uświęca i pomaga w wypełnianiu powołania wszystkich parafian. Wyznaje: – Wierzę, że to, co przeżyliśmy, przyczyni się do tworzenia i umacniania wspólnoty miłości, dobroci, życzliwości i wzajemnego szacunku.