Reklama

Niedziela Podlaska

By pamięć przetrwała

18 sierpnia 1945 r. w Miodusach Pokrzywnych oddział por. Zygmunta Błażejewicza, ps. Zygmunt, wsparty przez grupę ppor. Władysława Łukasiuka, ps. Młot rozbił sowiecko-polską grupę operacyjną mjr. Wasilija Gribki.

Niedziela podlaska 35/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Miodusy Pokrzywne

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Warta przy grobie poległych w bitwie

Warta przy grobie poległych w bitwie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Było to jedno z największych w powojennej Polsce zwycięstw zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Wg przekazów historycznych, w bitwie zginęło co najmniej 18. żołnierzy NKWD, 11. żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego i 3. funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Po stronie polskiej poległo 8. żołnierzy, a 10. zostało rannych. 17 sierpnia w Perlejewie obchodzono 80. rocznicę tej bitwy.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele Przemienia Pańskiego. Proboszcz parafii ks. Krzysztof Janowic podkreślał, że żołnierze 5. Brygady Wileńskiej, którzy 18 sierpnia 1945 r. walczyli w Miodusach Pokrzywnych, walczyli o dom, któremu na imię Polska. podkreślał, że i dziś konieczna jest nasza troska – byśmy w Polsce, byli u siebie. Kapłan podkreślał, że los naszej Ojczyzny zależy od nas: – Patriotyzm, to wartość, która powinna być w sercu każdego Polaka. To wartość, która kazała bohaterom tamtych wydarzeń, nie tylko z Miodus Pokrzywnych, ale w całej naszej Ojczyźnie, walczyć za wolną i niepodległą Polskę. Jako obywatele Polski XXI wieku żyjący w wolnej Ojczyźnie, w Ojczyźnie która nieustannie pragnie byśmy byli patriotami, zechciejmy skupić się na tym czym jest patriotyzm we współczesnym wymiarze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po zakończonej Eucharystii w kościele odbyła się prelekcja prof. Krzysztofa Sychowicza z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie mieszkańcy i goście przeszli na cmentarz, gdzie złożono kwiaty na grobie Żołnierzy Wyklętych poległych w bitwie w Miodusach Pokrzywnych.

Kolejnym punktem był koncert pieśni żołnierskich i partyzanckich w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Perlejewie. Piotr Rafałko wystąpił wraz z grupą muzyków zabierając zebranych w muzyczno-patriotyczną podróż. Wystąpili: Piotr Rafałko – tenor, Bogumiła Dziel-Wawrowska – sopran, Monika Polaczek-Przestrzelska – fortepian, Maciej Przestrzelski – skrzypce.

Po muzyce przyszedł czas na film. Mieszkaniec gminy Perlejewo, Rafał Kalinowski pokazał historię Żołnierzy Wyklętych wspomagajac się podczas tworzenia sztuczną inteligencją. W efekcie powstał kilkuminutowy film pokazujący bitwę z roku 1945. Projekcja odbyła się w jej 80. rocznicę.

Ostatnim oficjalnym punktem spotkania była prezentacja koncepcji muzeum bitwy w Miodusach Pokrzywnych z 18 sierpnia 1945 r. Z pomysłem stworzenia muzeum wyszli mieszkańcy, podobne plany miał Jakub Wierzbicki wójt gminy Perlejewo. Ideę poparła Rada Gminy. Przygotowania koncepcji podjął się Jan Kabac, architekt który na swoim koncie ma m.in. projekt Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Jest koncepcja, jest chęć działania, jest zapał, a wszystko po to, by pamięć przetrwała dla kolejnych pokoleń.

Gospodarzem uroczystości był Jakub Wierzbicki wójt gminy Perlejewo. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy i goście, a wśród nich: poczty sztandarowe lokalnych OSP, przedstawiciele Wojska Polskiego, Ochotniczego Szwadronu Kawalerii z Siemiatycz, Stowarzyszenia Kocham Polskę a także uczestnicy Motocyklowej Pielgrzymki Ostrobramskiej, samorządowcy. Szczególnym gościem była Magdalena Zarzycka Redwan prezes Stowarzyszenia Dzieci Żołnierzy Wyklętych.

Obchody rocznicy bitwy trwały dwa dni. W poniedziałek, 18 sierpnia odbyła się gra terenowa „Miodusy Pokrzywne 1945”.

2025-08-26 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łaski z Serca Jezusa. Bp Sawczuk ustanowi na Podlasiu sanktuarium

2026-06-12 10:07

[ TEMATY ]

Milejczyce

Vatican Media

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa kościół w Milejczycach zostanie podniesiony do rangi sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Czczony od końca XVIII w. obraz Serca Jezusa Dobrego Pasterza od kilku lat przyciąga tysiące pielgrzymów z całej Polski. Proboszcz mówi o „lawinie łask".

„Jest ich tak dużo, że przestałem je już liczyć" - mówi ks. Jarosław Rosłon, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika, które 12 czerwca zostanie podniesione do rangi sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza. I wymienia: mamy wiele uzdrowień z chorób nowotworowych, uwolnień z nałogów, wiele małżeństw uprosiło za przyczyną Serca Jezusa potomstwo.
CZYTAJ DALEJ

Tajna akcja wydobycia z Wisły zwłok ks. Popiełuszki

2026-06-12 07:19

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Tomasz Wesołowski

Z Piotrem Laudańskim, płetwonurkiem, który wydobył zwłoki ks. Jerzego 26 października 1984 roku, cztery dni przed oficjalnym ich wyłowieniem, rozmawiają dr Milena Kindziuk i ks. prof. Józef Naumowicz.

- Laudański – to Pana prawdziwe nazwisko?
CZYTAJ DALEJ

Dykasteria ds. Ewangelizacji: AI nie zastąpi spotkania człowieka z człowiekiem w turystyce

2026-06-12 22:09

[ TEMATY ]

AI

Adobe Stock

Sztuczna inteligencja może uczynić turystykę „bardziej sprawiedliwą, bardziej dostępną i bardziej zrównoważoną”, ale nie może zastąpić jej ludzkiego i duchowego wymiaru — wskazuje Dykasteria ds. Ewangelizacji w orędziu na 47. Światowy Dzień Turystyki, obchodzony 27 września 2026 r.

Dokument z dnia 26 maja, podpisany przez pro-prefekta Dykasterii abp. Rino Fisichellę, poświęcono szansom i zagrożeniom, jakie dla turystyki niesie transformacja cyfrowa i sztuczna inteligencja. Orędzie nosi tytuł „Agenda cyfrowa i sztuczna inteligencja w służbie nowego kształtu turystyki”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję