W tym roku Diecezjalna Piesza Pielgrzymka z Drohiczyna do Loretto wyruszyła po raz dziesiąty. Z jej kierownikiem ks. kan. Zenonem Czumajem rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.
Ks. Marcin Gołębiewski: – W jaki sposób zrodził się pomysł na tego rodzaju pielgrzymkę?
Ks. Zenon Czumaj: – Myśl o pieszej pielgrzymce z Drohiczyna do Loretto rysowała się stopniowo i zrodziła się w wyniku rozmów z loretankami, pracującymi w Drohiczynie, zwłaszcza z s. Bogumiłą Kaczorek, pracującą w Muzeum Diecezjalnym. Odkąd zostało mi ono powierzone, zabierałem s. Bogumiłę na jednodniową pieszą pielgrzymkę do „serca” jej rodziny zakonnej w Loretto, organizowaną od 2006 r. przez parafie w Ostrówku i Kamionnie. Pierwszy raz taki pomysł przemknął w drodze powrotnej z takiej pielgrzymki w 2015 r. Właśnie zbliżała się okrągła – 150. rocznica urodzin i chrztu bł. Ignacego Kłopotowskiego – założyciela Zgromadzenia Loretanek i samego Loretto, który był ochrzczony w naszej katedrze. Pomysł podchwyciła pracująca wtedy w Drohiczynie s. Elwira Bilska, a za nią inne loretanki. W efekcie, gdy wiosną 2016 r. ówczesna przełożona generalna Zgromadzenia – s. Stefania Korbuszewska – zwróciła się z prośbą do bp. Tadeusza Pikusa, aby przewodniczył uroczystościom odpustowym i jubileuszowym w Loretto, wspomniała także o pieszej pielgrzymce.
W przypadające dziś wspomnienie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego diecezja warszawsko-praska oraz Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej zapraszają do bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Mszę św. o godz. 18.00. Eucharystii będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk
Opiekun ubogich, apostoł prasy katolickiej, niestrudzony duszpasterz i założyciel Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej znany jest z wypraszania licznych łask. W sanktuarium w Loretto przed jego sarkofagiem i słynącą łaskami figurą Matki Bożej Loretańskiej małżeństwa wymadlają dar potomstwa i zgodę w rodzinie. Uzależnieni doświadczają uwolnienia z nałogów, chorzy uzdrowienia, bezrobotni znajdują pracę.
Dzisiaj w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe „Tak dla religii i etyki w szkole”. Projekt, pod którym podpisało się ponad pół miliona obywateli, trafił do prac parlamentarnych.
Zgodnie z procedurą, w trakcie debaty przewidziano pięciominutowe wystąpienia przedstawicieli klubów parlamentarnych, trzyminutowe prezentacje kół poselskich, a także odpowiedzi na pytania i wątpliwości, których udzielać będą reprezentanci Komitetu Obywatelskiego. Lewica otwarcie przeciwna, Pl 2050 bez dyscypliny partyjnej, PO- przeciwna, PiS, Republikanie- za.
Od 2008 roku na skrzyżowaniach miast i ulic na świecie rozbrzmiewa Koronka do Miłosierdzia Bożego. Podobnie będzie w najbliższą niedzielę 28 września o 15:00, gdy wierni znów staną razem w rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, aby modlić się o pokój i miłosierdzie dla świata. „Co roku udaje się nam gromadzić sporą rzeszę wiernych na całym świecie” – powiedział Radiu Watykańskiemu-Vatican News Tomasz Talaga, współorganizator akcji „Koronka na ulicach miast świata”.
Inicjatywa publicznej modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego zapoczątkowano w 2008 roku w Łodzi. Impulsem stał się 28 września 2008 roku i beatyfikacja ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. siostry Faustyny Kowalskiej. Jak podkreślił Tomasz Talaga, choć sama modlitwa trwa zaledwie kilkanaście minut, jej znaczenie jest duże, ponieważ odbywa się w przestrzeni publicznej. Wierni wychodzą na ulice, by prosić Boga o miłosierdzie dla rodzin, wspólnot i całych miejscowości.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.