Reklama

Europa

Przewodniczący episkopatów Europy przyjechali do Ziemi Świętej

Po raz pierwszy w historii przewodniczący episkopatów krajów naszego kontynentu zebrali się na swym dorocznym zgromadzeniu plenarnym poza Europą. Na zaproszenie łacińskiego patriarchy Jerozolimy abp. Fuada Twala od 11 do 16 obradują oni w Galilei i Jerozolimie oraz pielgrzymują po Ziemi Świętej. Jest wśród nich przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Spotkanie organizuje Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

biskupi

Przemysław Fenrych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W odczytanym na rozpoczęcie obrad w Domus Galilaeae w Korazim przesłaniu papież Franciszek poprosił biskupów o modlitwę w intencji zbliżającego się zgromadzenia Synodu Biskupów nt. rodziny, "aby Kościół mógł odpowiedzieć z coraz większym pośpiechem i wielkodusznością" na jej potrzeby. Wyraził pragnienie, by spotkanie ożywiło w nich "świeżość Ewangelii", która sprawia, że "pojawiają się nowe drogi, twórcze metody, inne formy wyrazu, bardziej wymowne znaki, słowa zawierające nowy sens dla dzisiejszego świata".

Zgromadzenie plenarne CCEE jest tym razem także pielgrzymką do świętych miejsc chrześcijaństwa, która ma być znakiem solidarności z chrześcijanami Ziemi Świętej. Oprócz dzielenia się problemami swych Kościołów lokalnych, hierarchowie modlić się więc będą w sanktuarium św. Piotra w Kafarnaum, w bazylice Zwiastowania w Nazarecie, w sanktuarium "Duc in altum" w Magdali, przy Grobie Pańskim w Jerozolimie i w bazylice św. Katarzyny w Betlejem. Kilkakrotnie spotkają z chrześcijanami - w arabsko-chrześcijańskiej wiosce Mi'ilja przy granicy z Libanem, podczas kolacji w Nazarecie, podczas odwiedzin w dziełach charytatywnych prowadzonych przez Kościół w Betlejem...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet przypomniał, że zgromadzenie odbywa się w bardzo trudnym i delikatnym momencie historycznym. Z dnia na dzień zwiększa się bowiem napływ migrantów z państw basenu Morza Śródziemnego, głównie z Afryki i Bliskiego Wschodu do państw Unii Europejskiej. - Głód, wojny, ubóstwo, brak praw, prześladowania religijne są przyczynami, które skłaniają wielu do migracji w nieludzkich warunkach - stwierdził purpurat. Stwierdził, że wspólnoty kościelne w Europie nie mogą pozostać "niemymi widzami tego epokowego zjawiska". Dlatego papież Franciszek zwrócił się "bezpośrednio do biskupów Europy", aby każda parafia, wspólnota zakonna, klasztor i sanktuarium przyjęły jedną rodzinę uchodźców. Kardynał wezwał biskupów, by wspólnie zastanowili się, jak konkretnie odpowiedzieć na papieski apel ws. uchodźców, którzy pukają do drzwi Europy.

Reklama

Odnosząc się do miejsca obrad, zauważył, że o Ziemi Świętej możemy powiedzieć z Psalmistą: "tu się wszyscy narodziliśmy". - Każdy chrześcijanin tu się urodził! Tu mamy swoje korzenie, bo na tej ziemi Syn Boży stał się człowiekiem, aby nas zbawić i na zawsze zostać z nami - zaznaczył kard. Ouellet.

Dodał, że choć chrześcijanie są tu mniejszością i współistnieją z wyznawcami dwóch innych religii monoteistycznych, to są cześcią składową tutejszego społeczeństwa, współtworząc - jak mówił Benedykt XVI - "mikrokosmos naszego zglobalizowanego świata". Kontekst ich heroicznej postawy, a niekiedy wręcz męczeństwa będzie "zabwiennym ćwiczeniem z komunii", które pozwoli stawiać czoła dzisiejszym wyzwaniom "z jedyną siłą, jaką mamy: siłą jedności". - Wszyscy jesteśmy w jednej łodzi - przypomiał prefekt Kongregacji ds. Biskupów.

Witając biskupów w Ziemi Świętej abp Twal z wyrzutem zauważył, że Europa nie wie jeszcze, jakie stanowisko zająć wobec przybywających do niej uchodźców. Chce ochronić się przed nimi barierami z drutów kolczastych, "dzieląc w ten sposób zjednoczoną Europę". Podał przykład Jordanii, która została zalana uchodźcami z Iraku i Syrii. Kościół oddał do ich dyspozycji szkoły i inne pomieszczenia możliwe do zamieszkania.

Cytując komunikat ze spotkania osób odpowiedzialnych w episkopatach Europy za sprawy migrantów, jakie odbyło się w Wilnie, abp Twal zaznaczył, że "na globalizację zjawiska migracji trzeba odpowiedzieć globalizacją solidarności z wyobraźnią miłosierdzia". Imigrant nie jest bowiem "problemem do rozwiązania, wrogiem, którego trzeba zwalczać, najeźdźcą, przed którym trzeba się chronić". Migrant jest przede wszystkim "konkretną osobą", mającą swoją godność, którą należy uszanować i chronić.

Reklama

Poinformował, że w Izraelu trwa dramat wielu Azjatów, którzy szukają tu pracy, często nielegalnej. Trwa też dramat chrześcijan, którzy opuszczają kraj w poszukiwaniu godnego i naprawdę wolnego życia.

Patriarcha poprosił biskupów, by po powrocie do domu mówili o tym swoim wiernym i rodakom, zasiewając w ich sercach silniejszą miłość do Ziemi Świętej.

- Spotkanie biskupów w Ziemi Świętej zostało sprowokowane przez patriarchę Twala, który zaprosił nas do źródeł chrześcijaństwa. Oddychamy tu powietrzem Ziemi Świętej, a jak powiadali starożytni rabini: powietrze Ziemi Świętej rodzi mędrców. Spodziewamy się, że i tym razem nie będzie inaczej - powiedział KAI abp Gądecki przed rozpoczęciem obrad.

Podczas Mszy św., jaką przewodniczący episkopatów Europy odprawili wieczorem w kaplicy Domu Galilaeae prefekt Kongregacji ds. Biskupów przypomniał im, że jako następcy Apostołów otrzymali łaskę bycia "wiernymi świadkami" Chrystusa. - Drodzy bracia w biskupstwie, naprawdę uczeń nie jest większy od swego pana - przekonywał kard. Ouellet słowami Jezusa. Wskazał, że powinni przyjąć światło Chrystusa, aby ich oświeciło i oczyściło, aby z kolei oni mogli świecić tym światłem przed ludźmi. - Konieczne jest, abyśmy wszyscy, najpierw jako ochrzczeni, potem jako święci szafarze w kapłaństwie Nowego Przymierza wyjęli belkę ze swoich oczu uznając się za grzeszników i potrzebujących miłosierdzia Bożego - zachęcił biskupów kanadyjski purpurat, dodając, że tylko wtedy będą mogli dobrze widzieć i zachęcać swych braci w wierze do wyciągnięcia drzazgi z oczu innych.

Zauważył, że exodus setek tysięcy uchodźców, wyrzuconych z własnych domów i ojczyzn tylko z powodu ich wiary w Chrystusa jest wyzwaniem dla wszystkich: pasterzy i wiernych, by mówić prawdę o tym, co się wydarzyło, a następnie ulżyć doli uchodźców.

Jutro przewodniczący episkopatów Europy odwiedzą Kafarnaum i Nazaret, gdzie m.in. modlić się będą w intencji zgromadzenia Synodu Biskupów nt. rodziny, jakie odbędzie się w październiku br. w Watykanie.

2015-09-12 07:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ziemia Święta: smutne święta Bożego Narodzenia

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Bożena Sztajner

W tym roku z powodu eskalacji konfliktu palestyńsko-izraelskiego na obchody świąt Bożego Narodzenia do Ziemi Świętej w porównaniu z ubiegłymi latami przybyło o wiele mniej pielgrzymów z zagranicy. Oczekuje się, że w rozpoczynających się dzisiaj uroczystościach do Betlejem, miasta narodzenia Jezusa przybędzie ok. 30 tys. wiernych, głownie miejscowych chrześcijan oraz z Izraela. W tym roku na okres Bożego Narodzenia miasto wybrało sobie hasło: „Jest na Ziemi coś, co jest warte pokoju”.

Jak poinformowało izraelskie ministerstwo turystyki ułatwiono dostęp do w dużej mierze zamkniętego miasta Betlejem i złagodzono kontrolę na punktach granicznych. Dzisiaj przez całe popołudnie i wieczór między Jerozolimą a checkpointem w kierunku Betlejem uruchomiono bezpłatną linię autobusową.

CZYTAJ DALEJ

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

[ TEMATY ]

Matka Boża

świadectwo

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

To była środa, 15 sierpnia 1951 roku. Wielka uroczystość – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tam, dziękując za wszystkie łaski, żegnając się z Matką Bożą i własnym życiem, kobieta, nie prosząc o nic, otrzymała uzdrowienie. Do domu wróciła jak nowo narodzona. Gdy zgłosiła się do kliniki, lekarze oniemieli. „Kto cię leczył, gdzie ty byłaś?” „Na Jasnej Górze, u Matki Bożej”. Lekarze do karty leczenia wpisali: „Pacjentka ozdrowiała w niewytłumaczalny sposób”.

CZYTAJ DALEJ

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję