Reklama

Polska

Abp Zimowski ukoronował obraz Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce

[ TEMATY ]

koronacja

Bożena Sztajner/Niedziela

Z udziałem blisko 10. tys. wiernych z archidiecezji częstochowskiej i z Polski, m. in. Opola, Łodzi, Krakowa, Szczecina, Łowicza, Lipnika, Kęt, Częstochowy, Radomska, Wielunia, odbyły się 12 września uroczystości koronacji koronami papieskimi obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce, w archidiecezji częstochowskiej.

Uroczystości rozpoczęły się procesją z obrazem Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia do ołtarza koronacyjnego na szczycie Kalwarii. Procesji przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

Mszy św. przewodniczył abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. Mszę św. koncelebrowało 147 kapłanów, a także abp Wacław Depo metropolita częstochowski, abp senior Stanisław Nowak, bp Jan Wątroba z Rzeszowa, bp Henryk Tomasik z Radomia, bp senior Jan Wieczorek z Gliwic, bp Ireneusz Pękalski z Łodzi i bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, o. Marian Waligóra, przeor z Jasnej Góry, o. Azariasz Hess, kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, ks. prał. Teofil Siudy przewodniczący Komitetu Koronacji Obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce, ks. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W sumie w uroczystościach uczestniczyło 238 kapłanów.

Na Mszy św. obecni byli członkowie kapituł archidiecezji częstochowskiej, alumni Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Niższego Seminarium Duchownego oraz przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszenia i bractwa m. in. bractwa kalwaryjskie, bractwo kurkowe z Krakowa, Zakon Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, liczne poczty sztandarowe. Na uroczystości przybył Adam Kwiatkowski sekretarz stanu i szef gabinetu Prezydenta RP, który odczytał list od Andrzeja Dudy prezydenta RP, w którym Prezydent RP podziękował za „pielęgnowanie maryjnej tradycji i wsłuchiwanie się w słowa modlitwy zawierzenia Jana Pawła II” i wskazał na konieczność budowania ufności oraz poprosił o modlitwę w intencji Rzeczpospolitej Polskiej.

Reklama

Uroczystości ubogaciły swoim śpiewem połączone chóry: „Cantilena” z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie, „Basilica Cantans” z bazyliki archikatedralnej w Częstochowie, chór z parafii kolegiackiej Nawiedzenia NMP w Wieluniu, schola liturgiczna „Domine Jesu” z Wręczycy Wielkiej, chór parafii św. Jana Kantego z Częstochowy, chór „Schola Cantorum” z parafii NMP Królowej Polski w Częstochowie oraz Orkiestra Dęta OSP w Wieruszowie. Asystę liturgiczną stanowili klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Komentarz liturgiczny poprowadził ks. prof. dr hab. Kazimierz Szymonik.

„Potwierdzamy z wiarą, że otrzymaliśmy od Chrystusa dar Matki Maryi. Ona jest Matką naszych życiowych dróg. Ten obraz Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia pobłogosławiony w sierpniu 2002 r. ręką św. Jana Pawła II jest znakiem nadziei” – mówił na początku uroczystości abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

„Sanktuaria maryjne kształtują religijną tożsamość i moralne oblicze na polskiej ziemi”. – kontynuował abp Depo i przypomniał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane 16 sierpnia 1964 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej: „Jesteśmy szczęśliwi i błogosławieni, że Polska ma tyle ośrodków czci Maryi. Jeszcze Polska nie zginęła. Jest Bóg w narodzie”. – mówił wówczas Prymas Tysiąclecia.

Rozpoczynając Mszę św. abp Zygmunt Zimowski podziękował wszystkim za modlitwy w czasie jego choroby. - Mogłoby mnie tutaj nie być, ale dziękuję za modlitwy o moje zdrowie na Jasnej Górze, na Kalwarii w Praszce. Bóg zapłać za szturm do nieba przez ręce Maryi. - mówił abp Zimowski.

Natomiast w homilii abp Zimowski odnosząc się do wrześniowych rocznic wybuchu II wojny światowej i napaści ZSRR na Polskę podkreślił, że „pierwsze bomby padły na wieluńskiej ziemi, na Wieluń”. - Padły na miejsce szczególne, na szpital Wszystkich Świętych. Jak mówią historycy, zginęły wtedy 32 osoby, ludzie chorzy i cierpiący, jak również siostry szarytki.- mówił abp Zimowski i dodał:. „Te dwie ideologie, z zachodu i wschodu wypowiedziały walkę Bogu i człowiekowi”.

2015-09-12 18:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jarosław: Matka Boża Śnieżna Królowa Rodzin ukoronowana koronami papieskimi

[ TEMATY ]

koronacja

Kroton / pl.wikipedia.org

Kolegiata Bożego Ciała w Jarosławiu

Kolegiata Bożego Ciała w Jarosławiu

Na Rynku w Jarosławiu w obecności kilkunastu biskupów oraz wielu kapłanów i wiernych świeckich, abp Józef Michalik dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin z miejscowej kolegiaty pw. Bożego Ciała. Korony poświęcił w maju br. papież Franciszek. "Nie możemy się ugiąć przed zakusami szatana i ludzi złej woli, którzy w dzisiejszych czasach próbują zburzyć Bożą wizję rodziny" - mówił podczas uroczystości abp Józef Michalik.

W homilii abp Michalik przypomniał, że ta koronacja podkreśla rodzinną funkcję Matki Najświętszej. Przywołując słowa papieża Pawła VI, powiedział, że od Świętej Rodziny z Nazaretu płynął trzy lekcje. Pierwszą jest lekcja milczenia, umiejętność słuchania drugiego człowieka i przemilczenia bólu oraz cierpliwości, a także tworzenia atmosfery życzliwości.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Polska pokazała, że można być żywą Ewangelią dla Ukrainy.

2023-01-30 21:43

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Leon Dubrawski

Biskup Leon Dubrawski

Od prawie roku Ukraina dzielnie broni się przed inwazją rosyjską. Od samego początku Polacy dzielnie wspierają naród ukraiński. O pomocy Ukrainie, wdzięczności Polakom i trudzie wojny opowiada biskup Leon Dubawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej oraz wiceprzewodniczący Episkopatu Ukrainy.

Od początku wojny Polacy otworzyli swoje serca i domy, aby pomagać mieszkańcom Ukrainy w ciężkim dla nich czasie wojny. Czy prawie rok od rozpoczęcia wojny ta pomoc nadal jest udzielana?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję