Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pod okiem Bożej Opatrzności

W tym roku parafia Opatrzności Bożej w Rzeszowie przeżywa 40. rocznicę powstania.

Niedziela rzeszowska 41/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Rzeszów

Marian Misiakiewicz

Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie służby liturgicznej i celebransów

Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie służby liturgicznej i celebransów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Erygowana została na mocy Dekretu Kurii Biskupiej w Przemyślu z dnia 29 sierpnia 1985 r. W treści dekretu podpisanego przez bp. Ignacego Tokarczuka i ks. Zdzisława Majchera, kanclerza, wyznaczono granice parafii oraz proboszcza wspólnoty, którym został ks. Roman Marek SDB.

Niepewne losy

To było wielkie wydarzenie i radość dla mieszkańców dzielnicy Nowe Miasto, którzy już od 7 października 1984 r. gromadzili się na modlitwie w bardzo skromnych warunkach adaptowanego baraku i jego otoczenia. Radość z ustanowienia parafii zakłócała jednak obawa o dalsze jej losy. W tym czasie wciąż toczyły się rozprawy sądowe i wydawano wyroki nakazujące zaniechanie kultu i rozbiórkę kaplicy. Dlatego każda Msza św. kończyła się słowami pieśni My chcemy Boga. Dopiero w listopadzie 1987 r. urzędy wydały decyzję o nie zgłaszaniu zastrzeżeń w sprawie utworzenia parafii zakonnej Opatrzności Bożej, z równoczesnym zatwierdzeniem ks. Romana Marka SDB jako proboszcza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Budowa

Reklama

Budowa kościoła materialnego rozpoczęła się w 1990 r. ale od początku największą troską pracujących tu Księży Salezjanów było tworzenie kościoła duchowego. Powstawały lokalne stowarzyszenia, parafialne zespoły i grupy, w których działalność chętnie włączali się dorośli. Jednak zgodnie z charyzmatem salezjańskim kapłani specjalną troską otaczali dzieci i młodzież. Było ich dużo, bo do nowych bloków na osiedlu Nowe Miasto wprowadzały się głównie młode rodziny z dziećmi. Dla kapłanów był to ogrom pracy katechetycznej, organizacyjnej i formacyjnej wykonywanej z entuzjazmem, mimo trudnych warunków bytowych i lokalowych. Do nowego kościoła weszliśmy 24 grudnia 1999 r. – w dniu otwarcia Wielkiego Jubileuszu roku 2000. Warunki były bardzo skromne, ale radość wiernych, których około 4000 zgromadziło się na Pasterce, była wielka. Po 16 latach modlitwy i pracy, zmagań z licznymi przeciwnościami – weszliśmy do nowo wybudowanej świątyni i rozpoczął się kolejny rozdział w życiu parafii.

Ze św. Janem Bosko

W niedzielę 7 września br. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Jan Wątroba, a koncelebransami byli: inspektor prowincji krakowskiej ks. dr Marcin Kaznowski SDB, pełniący wcześniej posługę proboszcza: ks. Jan Cienkosz SDB (2001-2010), ks. Kazimierz Drozd SDB (2014-2018), obecny proboszcz parafii i przełożony domu zakonnego ks. Jacek Gęca SDB oraz wspierający od początku tworzenie tej parafii ks. prał. Stanisław Potera; dziekan dekanatu Rzeszów-katedra ks. Krzysztof Gołąbek i proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie ks. Tomasz Bać.

W homilii ksiądz biskup zaakcentował wielką intuicję abp. Ignacego Tokarczuka, który 40 lat temu tę parafię na budującym się osiedlu Nowe Miasto powierzył Księżom Salezjanom, duchowym synom św. Jana Bosko. W ciągu 40 lat posługę duszpasterską i wychowawczą pełniło tu 56 kapłanów, z których sześciu pełniło godność proboszcza. Jako parafianie jesteśmy świadkami, ile przez te lata budowania wspólnoty parafialnej było i jest tu kapłańskiej i wychowawczej pracy, ile wyrzeczeń, trudu, talentów i pasji, ile inicjatyw, przedsięwzięć budowlanych i upiększających świątynię prac, którymi kapłani ubogacali życie naszej wspólnoty i czynią to nadal.

Reklama

W minionych latach były też z parafii powołania kapłańskie i zakonne. W inspektorii krakowskiej pracuje sześciu salezjanów, w Zakonie Świętego Pawła Pustelnika w Częstochowie jeden paulin, z parafii pochodzą dwie siostry zakonne.

Dziękczynienie Bogu i ludziom

Liturgię jubileuszowej Mszy św. ubogacili śpiewem schola młodzieżowa pod kierownictwem organisty pana Jakuba Kiwały i chór męski z panem organistą Kazimierzem Gunią. Bezpośrednio po obrzędzie Komunii świętej ksiądz inspektor podziękował księdzu biskupowi za życzliwość wobec tej parafii i posługujących w niej salezjanów. Wdzięczność za dar wspólnej modlitwy i skierowane słowo wyraził także ks. Jacek Gęca, który poprosił bp. Jana Wątrobę o poświęcenie obrazu bł. Rodziny Ulmów, pamiątki świętowania tej rocznicy. Ksiądz proboszcz skierował też słowa wdzięczności za 25 lat posługi do pana organisty Kazimierza Guni.

Modlitwą Litanii do Opatrzności Bożej przed wystawionym Najświętszym Sakramentem i odśpiewaniem dziękczynnego hymnu Te Deum zakończyliśmy uroczystość.

Chcemy iść za Chrystusem, który w wizerunku Chrystusa Króla królów i Pana panów aktualnie peregrynuje po naszej parafii i odwiedził już około 1000 rodzin. Jako wspólnota parafialna pod okiem Bożej Opatrzności, wsparci opieką Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, Świętych i Błogosławionych z Rodziny Salezjańskiej, chcemy świętować kolejne rocznice i jubileusze jako „Pielgrzymi nadziei”.

2025-10-07 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Był głosem sumienia ruchu ludowego

Niedziela rzeszowska 43/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Rzeszów

Piotr Hlebowicz

Uczestnicy konferencji

Uczestnicy konferencji

W Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa S. Pelczara w Rzeszowie odbyła się konferencja poświęcona pamięci Adama Bienia – ministra, delegata Rządu Emigracyjnego, skazanego w procesie szesnastu w Moskwie i więzionego przez 5 lat na Łubiance.

W wydarzeniu udział wzięli: abp dr Adam Szal, metropolita przemyski; bp Kazimierz Górny; ks. Franciszek Kołodziej; ks. prał. Stanisław Słowik; dr inż. Karol Ożóg, wicemarszałek województwa podkarpackiego; dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie; kombatanci, działacze OKOR, SL OJCOWIZNA RP, Solidarności Walczącej i młodzież z rzeszowskich szkół.
CZYTAJ DALEJ

Dyspensa 5 grudnia? W archidiecezji katowickiej już zdecydowano

2025-12-02 10:38

[ TEMATY ]

dyspensa

decyzja

archidiecezja katowicka

abp Andrzej Przybylski

5 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

W związku z uroczystościami związanymi ze wspomnieniem św. Barbary, patronki górników i archidiecezji katowickiej, które przypada w czwartek 4 grudnia, abp Andrzej Przybylski, metropolita katowicki, udzielił wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym na terenie archidiecezji katowickiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 5 grudnia 2025 roku.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV ujawnił, dokąd pragnie pojechać w następną podróż apostolską

2025-12-03 10:18

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Na pokładzie samolotu z Bejrutu do Rzymu, po zakończeniu swej pierwszej podróży apostolskiej – do Turcji i Libanu - Papież Leon XIV ujawnił, dokąd chciałby się wybrać w kolejne podróże apostolskie. Mówił m.in. o Afryce.

Podczas konferencji prasowej w samolocie z Bejrutu do Rzymu dziennikarka argentyńskiej „La Nación” Elisabetta Piqué zapytała Leona XIV, dokąd zamierza się wybrać w następną podróż apostolską i czy będzie to Ameryka Południowa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję