Reklama

Zachód nie powstał sam

Jaki jest fundament cywilizacji Zachodu? Czy to, co wiemy o naszym świecie, jest zgodne z prawdą historyczną?

Niedziela Ogólnopolska 48/2025, str. 23

Materiał prasowy

Okładka książki Jak świat stworzył Zachód. Cztery tysiące lat historii

Okładka książki Jak świat stworzył Zachód. Cztery tysiące lat historii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowatorskie i odkrywcze spojrzenie na powstanie i rozwój cywilizacji Zachodu proponuje Josephine Quinn, profesor historii starożytnej na Uniwersytecie Oksfordzkim i autorka poczytnych książek historycznych. Jej publikacja Jak świat stworzył Zachód. Cztery tysiące lat historii to monumentalna próba przewartościowania klasycznego obrazu Zachodu. Autorka ukazuje jego kształtowanie się nie jako wyjątku, opartego na grecko-rzymskich fundamentach, lecz jako efektu tysięcy lat wymiany kulturowej, technologicznej i ekonomicznej z całym światem. Quinn rozpoczyna swą opowieść od tego, co działo się ok. 2600 r. przed Chr. w Mezopotamii i Egipcie, by przez kolejne cztery tysiąclecia prześledzić, jak idee, techniki i instytucje, które dziś uznajemy za „zachodnie”, rodziły się w kontakcie z innymi cywilizacjami.

Quinn w swojej książce sprawnie łączy skrupulatność profesora historii z pisarską narracją. Podając liczne intrygujące przykłady i anegdoty, puszcza literackie oko do czytelnika, by pobudzić jego wyobraźnię. Choć książka jest solidnym opracowaniem historycznym, to czyta się ją jak wciągającą powieść, której fabuła rozgrywa się na przestrzeni tysiącleci.

Dla niejednego czytelnika podejście Quinn może być szokujące, gdyż dość krytycznie podchodzi ona do greckich i rzymskich korzeni naszej cywilizacji. Ukazując je w zbytnim uproszczeniu, uwypukla zarazem wymienność kultur jako główny motor rozwoju cywilizacji Zachodu. Jest to ciekawe podejście, ale dla osób przyzwyczajonych do klasycznej, linearnej historii Zachodu książka może się okazać szokująca. Jeśli jednak akceptujemy, że historia jest siecią powiązań – skrzyżowaniem światów – to sięgając po publikację Quinn, otrzymujemy fascynującą lekturę, otwierającą nas na alternatywną wizję historii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-11-25 15:23

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV: zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej odmieniło losy Polski i Europy

2026-08-12 11:17

[ TEMATY ]

Europa

Bitwa Warszawska

Leon XIV

zwycięstwo

losy

Polski

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Do pamięci o Bitwie Warszawskiej i świadectwa św. Maksymiliana Marii Kolbego nawiązał Leon XIV podczas środowej audiencji generalnej. Zwracając się do Polaków, Ojciec Święty zachęcił, aby sierpniowe rocznice prowadziły do budowania pokoju i umacniały zaufanie do wstawiennictwa Maryi - relacjonuje Vatican News.

Pozdrawiając polskich pielgrzymów, Leon XIV przypomniał, że sierpień zajmuje szczególne miejsce w historii i duchowości Polski. Ojciec Święty wskazał na zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej z 15 sierpnia 1920 roku oraz heroiczne świadectwo św. Maksymiliana Marii Kolbego, który oddał życie za współwięźnia w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz. Papież podkreślił, że pamięć o tych wydarzeniach powinna prowadzić wiernych drogą pokoju wskazywaną przez Niepokalaną.
CZYTAJ DALEJ

Niemcy: Uczeń zostanie ukarany grzywną za nieuczestniczenie w warsztatach LGBT

2026-08-12 08:47

[ TEMATY ]

Niemcy

LGBT

Adobe Stock

W publicznym liceum niedaleko Monachium rodzice odkryli, że są bezsilni wobec promowania ideologii queer. Jeśli odmówią swoim dzieciom udziału w jakimkolwiek wydarzeniu LGBT, zostaną ukarani, ponieważ te tematy są zawarte w programie nauczania w publicznej szkole - informuje infocatolica.com, powołując się na dane portalu Apollo News.

Rodzice nie chcieli, aby ich syn uczestniczył w warsztatach, podejrzewając, że jest to sesja indoktrynacji ideologicznej dotyczącej płci, i poinformowali szkołę, że ich syn nie weźmie w nich udziału. W szczególności jesteśmy przekonani, że [...] przekracza to granicę odpowiedzialności szkoły lub państwa – napisali w liście, do którego dotarł portal Apollo News.
CZYTAJ DALEJ

„Od Matki Gietrzwałdzkiej do Matki Jasnogórskiej” – Warmia już na Jasnej Górze

2026-08-12 17:59

[ TEMATY ]

pielgrzymki

Julia Czernik

Pielgrzymka była dla nich powrotem do korzeni, w drodze ponawiali przyrzeczenia chrztu świętego w 1060 rocznicę Chrztu Polski. Pątnicy Warmińskiej Pielgrzymki Pieszej dotarli na Jasną Górę. Rekolekcje w drodze były dla nich przygotowaniem do jubileuszu 150 lat objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, który obchodzić będą w przyszłym roku. Prosili w intencjach Ojczyzny i rodzin.

Pątnicy 43. Warmińskiej Pielgrzymki Pieszej dotarli w dwóch grupach: św. Andrzeja, który jest patronem małżeństw i wypraszających potomstwo, a także w grupie św. Wojciecha, która charakteryzuje się pokutnym charakterem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję