Reklama

Watykan

Rzym: relikwie św. Teresy z Lisieux i jej rodziców towarzyszą Synodowi

Szklane trumny z relikwiami św. Teresy z Lisieux i jej rodziców, bł. Ludwika i bł. Zelii Martin, których kanonizacja odbędzie się 18 października, wystawiono w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Będzie można się przed nimi modlić przez cały czas trwania XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów w zwykłych godzinach otwarcia tej ulubionej świątyni papieża Franciszka - od siódmej rano do siódmej wieczorem.

[ TEMATY ]

synod

Rzym

Synod o rodzinie

MARGITA KOTAS

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Relikwie znajdują się w kaplicy Borghese, przed słynną ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego).

Wicepostulator procesu kanonizacyjnego Ludwika i Zelii Martin, ks. Antonio Sangalli powiedział, że swoim życiem ukazali oni, iż „miłość małżeńska jest narzędziem świętości, drogą do świętości przebywaną wspólnie przez dwie osoby”. Jego zdaniem właśnie ten wymiar rodziny wymaga dowartościowania, gdyż „istnieje ogromna potrzeba prostej duchowości przeżywanej w codziennym życiu”.

Obecnie we Francji trwa proces beatyfikacyjny kolejnej córki państwa Martin, Leonii - s. Franciszki Teresy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-10-04 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Rozkręć Wiarę”. Rowerem do Rzymu

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rzym

BOŻENA SZTAJNER

Po porannej Mszy św. w żywieckiej konkatedrze 26 lipca wyruszyła do Rzymu pierwsza z dwóch grup pielgrzymki rowerowej pod hasłem „Rozkręć Wiarę”. Sześcioro osób – kapłan, studenci i uczniowie szkoły średniej – mają do pokonania około 3 tys. kilometrów przez Słowację, Węgry, Serbię, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Czarnogórę, Albanię. Za 8 dni wyruszy kolejna grupa rowerzystów, a 8 sierpnia wyjadą pasażerowie „PrayBusa”, specjalnego samochodu, który będzie pełnił funkcję modlitewną, techniczną i medialną przedsięwzięcia.

Jeden z pomysłodawców wyprawy ks. Grzegorz Kierpiec, który kieruje pierwszą grupą rowerzystów, przypomina, że podstawową intencją pielgrzymki jest nie tyle modlitwa o wiarę, lecz o jej pomnożenie. „Szczególnie dziś, w takim trudnym świecie, w jakim żyjemy, wiara ta jest zagrożona. Wierzymy, że takie doświadczenie trudu, zmagania się z sobą, doświadczenie Opatrzności Bożej, tę wiarę w nas pomnoży” – podkreśla duchowny i dodaje, że zabiera ze sobą „całą grubą księgę intencji powierzonych im przez parafian”. „Oczywiście każdy z nas wiezie ze sobą także osobiste intencje” – zaznacza i podkreśla, że od pewnego czasu uczestnicy pielgrzymki spotykali się razem na adoracjach przed Najświętszym Sakramentem. „Ćwiczyliśmy też formę fizyczną. Przejechaliśmy na treningach wiele kilometrów górskich tras” – zapewnia wikariusz żywieckiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i uczestnik ubiegłorocznej wyprawy rowerowej z młodzieżą do Istambułu.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Józefa

[ TEMATY ]

nowenna

św. Józef

Bożena Sztajner/Niedziela

Kaliski wizerunek św. Józefa

Kaliski wizerunek św. Józefa

Wielkimi krokami zbliża się uroczystość św. Józefa, przypadająca na 19 marca. Z tej okazji warto pomyśleć o dołączeniu się do modlitwy nowenną do wyżej wspomnianego świętego, która rozpoczyna się 10 marca.

Dlaczego warto prosić św. Józefa o wstawiennictwo przed Bogiem i pomoc? Odpowiedzi na to pytanie udziela m.in. św. Bernard z Clairvaux (1153 r.): „Od niektórych świętych otrzymujemy pomoc w szczególnych sprawach, ale od św. Józefa pomoc jest udzielana we wszystkich, a poza tym broni on tych wszystkich, którzy z pokorą zwracają się do niego”. Inny św. Bernard, ten ze Sieny (1444 r.), pisał: „Nie ulega wątpliwości, że Chrystus wynagradza św. Józefa teraz nawet więcej, kiedy jest on w niebie, aniżeli był on na ziemi. Nasz Pan, który w życiu ziemskim miał Józefa jako swego ojca, z pewnością nie odmówi mu niczego, o co prosi on w niebie”.
CZYTAJ DALEJ

„Święty Jan Paweł II. Prorok nadziei” - hasłem XXV Dnia Papieskiego

Najbliższy, 25. Dzień Papieski obchodzony będzie 12 października pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Prorok nadziei” - ogłosił dziś abp Adrian Galbas, metropolita warszawski i przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Podczas ubiegłorocznej zbiórki na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży zebrano blisko 11,5 mln zł - poinformowano na konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Prezentując hasło tegorocznego Dnia Papieskiego wskazywano, że biblijni prorocy zapowiadali przyjście Chrystusa, współcześni prorocy pokazują, że jest On wciąż jedyną drogą do pełnego życiowego szczęścia i zbawienia i wskazują drogę, którą trzeba iść, żeby nie tylko być zbawionym, ale naprawdę szczęśliwym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję