Reklama

Niedziela Legnicka

Służyć Bogu, kochając człowieka

[ TEMATY ]

seminarium

Ks. Waldemar Wesołowski

Uroczyste "Gaudeamus" zabrzmiało w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego diecezji legnickiej, tym samym oficjalnie rozpoczęto kolejny rok nauki i formacji przyszłych kapłanów. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9 w kaplicy seminaryjnej, gdzie Mszy św. przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec. Obecni byli biskupi legniccy, liczne grono księży oraz przedstawiciele środowiska akademickiego, parlamentarzystów, a także rodzice alumnów rozpoczynających 1. rok formacji i zaproszeni goście.

W homilii Biskup Świdnicki podkreślił, że zadaniem każdego chrześcijanina, zwłaszcza duchownego jest podawanie samarytańskiej dłoni, szczególnie ludziom biednym, samotnym, wykluczonym. „Wrażliwość jest dzisiaj osłabiona. Często słyszymy - co mnie to obchodzi, albo - ja się w to nie mieszam. Dzisiejszy świat woła o prawdziwe człowieczeństwo, o wrażliwość na drugiego człowieka” - mówił kaznodzieja. Na zakończenie zachęcił wszystkich zgromadzonych, by dołączyli do grona ludzi miłości, do grona tych, którzy są bohaterami miłości i dobroci.

Reklama

Dalsza część spotkania odbyła się w auli seminaryjnej, gdzie przybyłych gości powitał rektor ks. Piotr Kot. Natomiast ks. Paweł Wołczański przedstawił sprawozdanie z działalności naukowo-dydaktycznej Seminarium za rok 2014-2015.

W tym roku akademickim studia na 1 roku rozpoczęło 6 kandydatów do kapłaństwa. Ważnym momentem inauguracji była immatrykulacja kleryków 1 roku, czyli uroczyste zaprzysiężenie i zobowiązanie do wytrwałej pracy nad sobą. Indeksy studenckie wręczył klerykom rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. Włodzimierz Wołyniec.

Natomiast wykład inauguracyjny wygłosił biskup świdnicki Ignacy Dec. Mówił o źródłach naukowych i duchowych pontyfikatu św. Jana Pawła II.

Inauguracja roku akademickiego to również okazja do podsumowania dorobku naukowego kleryków. Alumni, którzy w minionym roku nauki i formacji osiągnęli najlepsze wyniki, zostali nagrodzeni przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

Na zakończenie spotkania ks. Piotr Kot wręczył też odznaki honorowego Przyjaciela Wyższego Seminarium Duchownego senator Dorocie Czudowskiej oraz mecenasowi Stanisławowi Andrzejowi Potyczowi, prezesowi Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90. Było to uznanie dla dobrej współpracy uczelni teologicznej ze środowiskiem legnickim. Inauguracja zakończyła się odśpiewaniem „Gaudeamus” i błogosławieństwem Księży Biskupów.

2015-10-05 17:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyszli alumni już w Seminarium

2020-09-23 09:47

Niedziela kielecka 39/2020, str. I

[ TEMATY ]

seminarium

seminarzyści

Arch.

Poznawali się także na górskim szlaku

Poznawali się także na górskim szlaku

Od siódmego września uczestniczą w kursie przygotowawczym, który pomaga im w poznaniu uczelni i wykładowców i czekają na immatrykulację.

Klerycy wraz z ks. Kamilem Banasikiem i ks. Michałem Olejarczykiem – opiekunem pierwszego rocznika uczestniczyli w wyjeździe do Rabki. Ten pobyt służył integracji. – Chcieliśmy, aby klerycy poznali się. Zaplanowaliśmy wędrówki po górach i codzienną Eucharystię. Odwiedziliśmy sanktuarium w Łagiewnikach, a w drodze powrotnej do Kielc wstąpiliśmy do sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie – mówił ks. Kamil.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

W rocznicę powstania PPP

2020-09-26 10:22

plakat/ organizatorzy

Na najbliższą niedzielę - 27 września, w 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego (PPP), zostały zaplanowane wydarzenia upamiętniające żołnierzy i cywilów tworzących tajne struktury państwa polskiego podczas II wojny światowej.

Uroczystości – organizowane przez wojewodę małopolskiego Łukasz Kmitę, dyrektora krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr. hab. Filipa Musiała oraz Wojewódzką Radę Kombatancką rozpoczną się o godz. 10.00 Mszą św. w katedrze na Wawelu. Na godz. 11. 15 zaplanowano wręczenie odznaczeń: Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Odznak Honorowych ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” i medali „Pro Patria” dla kombatantów w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie (ul. Basztowa 22, sala 201). Oficjalne zakończenie uroczystości rozpocznie się o godz. 12. 00 przy Grobie Nieznanego Żołnierza (na placu Matejki), gdzie wystąpią przedstawicieli władz państwowych i organizatorów. W tym miejscu również – tradycyjnie - będzie miał miejsce apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów przez delegacje organizacji uczestniczących w wydarzeniu.

Warto wybrać się na patriotyczne wydarzenie, zwłaszcza z dziećmi ( szczególnie takimi w wieku szkolnym), dla których będzie to cenna lekcja historii Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję