Reklama

Niedziela Legnicka

Służyć Bogu, kochając człowieka

[ TEMATY ]

seminarium

Ks. Waldemar Wesołowski

Uroczyste "Gaudeamus" zabrzmiało w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego diecezji legnickiej, tym samym oficjalnie rozpoczęto kolejny rok nauki i formacji przyszłych kapłanów. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9 w kaplicy seminaryjnej, gdzie Mszy św. przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec. Obecni byli biskupi legniccy, liczne grono księży oraz przedstawiciele środowiska akademickiego, parlamentarzystów, a także rodzice alumnów rozpoczynających 1. rok formacji i zaproszeni goście.

W homilii Biskup Świdnicki podkreślił, że zadaniem każdego chrześcijanina, zwłaszcza duchownego jest podawanie samarytańskiej dłoni, szczególnie ludziom biednym, samotnym, wykluczonym. „Wrażliwość jest dzisiaj osłabiona. Często słyszymy - co mnie to obchodzi, albo - ja się w to nie mieszam. Dzisiejszy świat woła o prawdziwe człowieczeństwo, o wrażliwość na drugiego człowieka” - mówił kaznodzieja. Na zakończenie zachęcił wszystkich zgromadzonych, by dołączyli do grona ludzi miłości, do grona tych, którzy są bohaterami miłości i dobroci.

Reklama

Dalsza część spotkania odbyła się w auli seminaryjnej, gdzie przybyłych gości powitał rektor ks. Piotr Kot. Natomiast ks. Paweł Wołczański przedstawił sprawozdanie z działalności naukowo-dydaktycznej Seminarium za rok 2014-2015.

W tym roku akademickim studia na 1 roku rozpoczęło 6 kandydatów do kapłaństwa. Ważnym momentem inauguracji była immatrykulacja kleryków 1 roku, czyli uroczyste zaprzysiężenie i zobowiązanie do wytrwałej pracy nad sobą. Indeksy studenckie wręczył klerykom rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. Włodzimierz Wołyniec.

Natomiast wykład inauguracyjny wygłosił biskup świdnicki Ignacy Dec. Mówił o źródłach naukowych i duchowych pontyfikatu św. Jana Pawła II.

Inauguracja roku akademickiego to również okazja do podsumowania dorobku naukowego kleryków. Alumni, którzy w minionym roku nauki i formacji osiągnęli najlepsze wyniki, zostali nagrodzeni przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

Na zakończenie spotkania ks. Piotr Kot wręczył też odznaki honorowego Przyjaciela Wyższego Seminarium Duchownego senator Dorocie Czudowskiej oraz mecenasowi Stanisławowi Andrzejowi Potyczowi, prezesowi Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90. Było to uznanie dla dobrej współpracy uczelni teologicznej ze środowiskiem legnickim. Inauguracja zakończyła się odśpiewaniem „Gaudeamus” i błogosławieństwem Księży Biskupów.

2015-10-05 17:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włocławek: uroczystości 450-lecia Wyższego Seminarium Duchownego

[ TEMATY ]

seminarium

seminarium duchowne

diecezja.wloclawek.pl

Msza św. pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce i uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego, to główne punkty obchodów jubileuszu 450-lecia Wyższego Seminarium Duchownego, jakie odbyły się 12 października we Włocławku. Wszystkich powitał biskup włocławski Wiesław Mering. Na jubileusz specjalne błogosławieństwo przekazał papież Franciszek.

„Dziękując Bogu Wszechmogącemu za 450 lat istnienia i posługi Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku za opiekę i dary Ducha Świętego, którymi wspiera pokolenia Moderatorów, Profesorów i powołanych do kapłaństwa Seminarzystów, zawierzam Bożej Opatrzności teraźniejszość i przyszłość Seminarium oraz Wszystkich, którzy go stanowią, i z serca udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa” – napisał Ojciec Święty. Papieskie błogosławieństwo, na zakończenie Mszy św. w katedrze włocławskiej, na ręce biskupa włocławskiego Wiesława Meringa i rektora uczelni ks. prał. Jacka Szymańskiego przekazał abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

2021-06-15 09:51

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako/Niedziela

Uroczyste obchody 100. rocznicy objawień fatimskich przeżywaliśmy w 2017 r. 15 czerwca 2021 r. mija 100 lat od mało znanego, tzw. siódmego objawienia Matki Bożej w Fatimie. O szczegółach opowiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr ks. dr Krzysztof Czapla SAC - Dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem.

Siódme objawienie Matki Bożej w Fatimie, choć mniej znane niż sześć poprzednich, zostało zapowiedziane przez Maryję już na początku objawień.

CZYTAJ DALEJ

Irak: irytacja z powodu książki o Biblii obrażającej chrześcijaństwo

2021-06-17 18:13

[ TEMATY ]

książka

Irak

Javier C. Acosta/fotolia.com

W Ibrilu, stolicy regionu kurdyjskiego w Iraku, ukazała się książka na temat Nowego Testamentu, która wywołała krytykę ze strony chrześcijan. „Należy ubolewać, że od czasu do czasu ktoś, komu brakuje metodyki naukowej, publikuje artykuł, książkę lub oświadczenie, w sposób jednoznaczny obrażające religię chrześcijańską i jej symbole”, napisał cytowany przez niemiecką agencją katolicką KNA patriarcha chaldejski, kard. Louis Sako, w opublikowanej 17 czerwca reakcji na książkę.

Jej autor, Riber Mohammed Khalil, nie jest ani ekspertem w dziedzinie teologii, ani nie dysponuje głęboką znajomością nauk biblijnych, napisał patriarcha Sako, posiadający dwa doktoraty: z zakresu teologii Ojców Kościoła oraz historii starożytnego Iraku, jest także magistrem prawa islamskiego. Zdaniem patriarchy, odnosi się wrażenie, że swoim dziełem autor miał na celu obrazę religii chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję