Reklama

Niedziela w Warszawie

Pytanie o nasze chrześcijaństwo

Inauguracja nowego roku akademickiego na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie

[ TEMATY ]

klerycy

seminarium

Wojciech Łączyński

- Dzisiaj trzeba, aby uczelnia katolicka i każda inna uczelnia formowały apostołów miłosierdzia Bożego, co przekłada się na nasze miłosierdzie wobec ludzi, których mamy zobaczyć i jakoś im pomóc – powiedział kard. Nycz. Wielki Kanclerz Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie przewodniczył Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki na PWTW. Razem z metropolitą warszawskim Eucharystię koncelebrowało ponad 70 kapłanów, w tym biskupi: Kazimierz Gurda, Józef Guzdek i Tadeusz Pikus.

W homilii kard. Nycz podkreślił, że katolicka uczelnia wyższa powinna być miejscem, gdzie trzeba stawiać pytania najważniejsze. - Kto, jak nie jak uczelnia kościelna, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, ma prawo, powinność i obowiązek stawiać takie pytania sobie w aspekcie dydaktyki, kształcenia, wychowania, formacji integralnej człowieka. Stawiać te pytania także Panu Bogu – mówił kaznodzieja.

Reklama

Innym zadaniem, z którego nie może zrezygnować kościelna uczelnia, jest prowadzenie debat cywilizacyjnych o współczesnych wyzwaniach. - To pierwszy wymiar uczestnictwa naszego środowiska w rozwiązywaniu niezwykle trudnych problemów, wobec których staje Polska i Europa – stwierdził Wielki Kanclerz PWTW.

Jednym z najżywiej dzisiaj dyskutowanych problemów na Stary Kontynencie, jest sprawa uchodźców. - Jako chrześcijanie musimy być niespokojni, gdy pada pytanie o to, czy pomagać uchodźcom a odpowiedź brzmi: żadną miarą. To jest pytanie o nasze chrześcijaństwo, naszą miłość bliźniego, o miłosierną miłość wobec innych – powiedział kard. Nycz i podkreślił, że potrzeba nam apostołów miłosierdzia Bożego. – Takich, którzy miłosierdzie Boże nie tyko głoszą i wypraszają, ale również czynią, czyli świadków Bożego miłosierdzia – stwierdził.

We Mszy św. sprawowanej w kościele seminaryjnym udział wzięli studenci i wykładowcy PWTW. A także przedstawiciele wyższych uczelni, władz samorządowych oraz Ministrostwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reklama

Po Liturgii studenci zaczynający naukę na PWTW złożyli przysięgę oraz odebrali indeksy z rąk rektora uczelni ks. prof. Krzysztofa Pawliny oraz ks. prof. Zbigniewa Kubackiego – prorektora PWTW. Zgromadzeni na inauguracji wysłuchali też wykładu prof. Alojzego Nowaka z Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Kryzys wartości, wartość w kryzysie”.

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie powstał w 1962 r. jako Akademickie Studium Teologii Katolickiej. Pod dzisiejszą nazwą uczelnia istnieje od 1988 r. Obecnie w dwóch sekcjach uczelni – św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Boboli – studiuje ponad tysiąc osób. Wśród nich są klerycy z 9 seminariów.

2015-10-06 15:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seminarium latem

Student tylko w teorii ma trzy miesiące wakacji, bo zwykle albo pracuje, albo przygotowuje się do poprawek, albo ma praktyki. Ale chyba tylko studenci seminariów duchownych spędzają część lata na terenie swojej uczelni. Oto wakacje w Paradyżu

W seminarium jest tak, że klerycy mają półtora miesiąca różnych praktyk, a pozostały czas dla siebie. Po pierwszym roku najczęściej pracują w hospicjach albo w ośrodku sióstr zakonnych w Szorczu. Później dochodzą wyjazdy wakacyjne z osobami upośledzonymi, następnie Oazy Dzieci Bożych, rekolekcje z młodzieżą, z rodzinami i wreszcie praktyki diakońskie. Ale to nie wszystko. Ponieważ seminarium nie jest zamykane na lato (odbywają się tu m.in. rekolekcje i Festiwal „Muzyka w Raju”), ktoś musi zająć się całym domem. Robią to klerycy, którzy zostają na grupie. Każdy pełni swój dyżur przez dwa tygodnie.

CZYTAJ DALEJ

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

2021-06-15 09:51

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako/Niedziela

Uroczyste obchody 100. rocznicy objawień fatimskich przeżywaliśmy w 2017 r. 15 czerwca 2021 r. mija 100 lat od mało znanego, tzw. siódmego objawienia Matki Bożej w Fatimie. O szczegółach opowiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr ks. dr Krzysztof Czapla SAC - Dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem.

Siódme objawienie Matki Bożej w Fatimie, choć mniej znane niż sześć poprzednich, zostało zapowiedziane przez Maryję już na początku objawień.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa inna niż wszystkie

2021-06-17 17:45

Anna Bandura

Historia Bożego Grobu w fascynującym filmie

Historia Bożego Grobu w fascynującym filmie

„Śladami Jezusa” to niezwykła multimedialna wystawa, która przenosi widza do Jerozolimy z 33 roku. Ekspozycja została właśnie otwarta w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie.

Kilkadziesiąt osób przez rok pracowało nad tym, aby widzowie mogli udać się w wyjątkową podróż do Ziemi Świętej. „Wystawa, którą się przeżywa”’ – niemal wszystkimi zmysłami – pomaga jeszcze lepiej zrozumieć głębię męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Ekspozycję otworzył 17 czerwca metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski – patron honorowy inicjatywy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję