Reklama

Niedziela Częstochowska

Święto myśliwych i leśników

[ TEMATY ]

leśnictwo

Zofia Białas

Minął rok i znów przyszedł dzień, pamiątka poświęcenia relikwii Św. Huberta w dniu 3 listopada 743 r., patronalne święto myśliwych i leśników, także tych z ziemi wieluńskiej. W ich intencji została odprawiona doroczna Msza św. w kościele p.w. św. Mikołaja u wieluńskich Bernardynek. Wspólnie z myśliwymi i leśnikami modlili się członkowie rodzin myśliwych i leśników, sympatycy łowiectwa i przedstawiciele władz samorządowych. Mszy św. przewodniczył kapelan kół łowieckich ziemi wieluńskiej, ks. Jarosław Boral, współcelebransem był ks. Zygmunt Wróbel, kapelan sióstr Bernardynek. Ksiądz Jarosław modlił się o błogosławieństwo Boże dla wszystkich ludzi lasu, i dziękował Bogu za 70 lat istnienia koła Łowieckiego „Daniel”. Ks. Zygmunt, z racji trwającej oktawy Wszystkich Świętych, polecał Bogu zmarłych myśliwych i wszystkich innych polecanych w wypominkach, w poprzedzającym Eucharystię różańcu.

Uroczystego charakteru nadała Eucharystii obecność Burmistrza Miasta Wielunia Pawła Okrasy, Starosty Andrzeja Stępnia, wicestarosty Marka Kielera, Sekretarza Powiatu Andrzeja Chowisa, Nadleśniczego Andrzeja Pychyńskiego, Wójtów Gminy Mokrsko i Pątnów, Prezesa Sieradzkiego Okręgu Łowieckiego, Aleksandra Rawskiego oraz liczne poczty sztandarowe kół łowieckich: „ Kania”, „Bór”, „Odyniec”, ”Dzik”, ”Daniel”, „Kormoran”, „Cyranka”, „Sarna”, „Sokół’, „Przepiórka”, „Knieja”, „Tur” i sztandar Okręgowego Związku Łowieckiego w Sieradzu, sygnaliści Koła Łowieckiego „Daniel”. Charakter myśliwskiej Mszy podkreślił wystrój kościoła, gra hejnalistów i śpiew sióstr.

Reklama

Wszystkich przybyłych na tę niezwykłą Mszę św., odprawianą w scenerii jesiennej kniei, przywitał ks. Jarosław Boral, on też wygłosił homilię, a homilia to jeden wielki zachwyt nad pięknem polskiej przyrody, nad urodą polskich lasów, nad wspaniałością polskiej tradycji łowieckiej. Szacunku do przyrody, mówił, uczył patron myśliwych św. Hubert, ale szczególne słowa padły z ust św. Franciszka z Asyżu, który za całe to piękno dziękował Bogu Stwórcy słowami: „Pochwalony bądź, Panie, / Z wszystkimi Twoimi stworzeniami, /A przede wszystkim z naszym bratem słońcem, /Które dzień daje, a Ty przez nie świecisz, / Ono jest piękne i promieniste, / A przez swój blask/ Jest Twoim wyobrażeniem, o Najwyższy….

Bóg stworzył słońce, księżyc, ziemię, wodę, drzewa, małe kwiatki, orły i wróble oraz człowieka, szczyt dzieła stworzenia, oddzielając jednak jego stworzenie od stworzenia innych istot. Dając człowiekowi rozum, Bóg nauczył go odkrywać piękno otaczającego świata. Z pięknem przyrody, kontynuował, w szczególny sposób obcuje myśliwy na łowisku, który za otaczające piękno, inne wieczorem, inne o świcie, dziękuje Stwórcy swoim zachwytem, i jest to modlitwa miła Bogu. Inną modlitwą jest Eucharystia, przeżywana wspólnie z kolegami myśliwymi, w środku lasu…

Piękno polskiej przyrody musi być zachowane dla przyszłych pokoleń Polaków, a zachowają je tacy myśliwi, dla których wzorem są święci- Hubert i Franciszek oraz przestrzeganie „dekalogu” polskiego myśliwego, w którym m. in. napisano: nie zabijaj dla samego zabijania, nie zazdrość kolegom sukcesów łowieckich i zdobytych trofeów, nie poluj w niedziele i święta…( zapisz 1914 roku).

Reklama

W czasie Eucharystii dane było wiernym przeżyć: złożenie daru ołtarza w postaci upolowanych zwierząt, ceremonię wbicia gwoździa w drzewce sztandaru koła „Daniel” oraz uhonorowanie myśliwych złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami za zasługi dla polskiego łowiectwa.

Szczególnym momentem były życzenia skierowane przez siostry Bernardynki dla świętującego jubileusz koła „Daniel”. W imieniu sióstr życzenia składały siostry: Beata, Elżbieta i Weronika.

Prezes koła „Daniel”, Jan Pychyński, podziękował siostrom za wspólne 20 lat przeżywania Mszy św. w intencji myśliwych, za zawsze pięknie przystrojony na okoliczność „Hubertówki” kościół, za życzliwość i modlitwę, dzięki której, tak wiele pocztów sztandarowych na tę piękną Mszę św. z roku na rok przybywa więcej i dziś jest ich 13, podziękował także władzom, którym losy łowiectwa na ziemi wieluńskiej nie są obojętne, księżom za piękne słowa i wszystkim, którzy wspólnie w ich intencji się modlili… Szczególnym dowodem wdzięczności dla sióstr było przekazanie na ręce siostry przełożonej pierwszego egzemplarza publikacji powstałej na okoliczność 70. lat istnienia koła „Daniel”.

2015-11-06 10:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lasy i ich bogactwo w obrazie Boga

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

leśnictwo

Małgorzata Godzisz

Puszcze, bory i knieje okrywają tereny Lubelszczyzny, tworząc niezwykły krajobraz. W dziele stworzenia las zajmuje szczególne miejsce. W czym wyraża się jego bogactwo? Jaką rolę odgrywają w tym leśnicy i dlaczego tak wiele w ich pracy zależy od Boga? O tym w rozmowie Małgorzaty Godzisz z ks. Wiesławem Oleszkiem, duszpasterzem leśników przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie

MAŁGORZATA GODZISZ: – Gall Anonim we wstępie „Kroniki Polskiej” tak napisał o naszej ojczyźnie: „Kraj to wprawdzie bardzo lesisty, ale nie mało przecież obfituje w złoto i srebro, chleb i mięso, w ryby i miód”. Nasz kraj, możemy potwierdzić, jest szczególnie zasobny w lasy. Co nam dają i dlaczego są tak potrzebne?

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się 21. Przystanek Jezus

2021-08-02 19:58

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

Przystanek Jezus/Facebook

Zakończył się Przystanek Jezus. Jego 21. edycja trwała od poniedziałku 26 lipca do niedzieli 1 sierpnia w Płotach, gdzie odbywał się tegoroczny festiwal Pol’and’Rock.

W czasie przedpołudniowej Mszy św. 1 sierpnia „przystankowicze” dziękowali Bogu za mieszkańców Płotów, za ich otwarte serca i domy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję