Reklama

III Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Toruńskiej

Parafialny Dzień Modlitwy

Jedną z propozycji, która została wypowiedziana w czasie trwającego w dniach 30 i 31 maja Kongresu, była wizja zorganizowania w naszych parafiach dnia modlitwy. Poniżej przedstawiamy kilka sugestii, które naszym zdaniem mogą pomóc w organizowaniu takiego wydarzenia.

Niedziela toruńska 34/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bardzo trudno jest zaproponować jeden modelowy program Parafialnego Dnia Modlitwy. Jego przebieg i organizacja zależą od wielu czynników: liczby grup i ruchów, możliwości czasowych i lokalowych, liczby oraz stopnia zaawansowania formacyjnego jego organizatorów itd. Nigdy jednak nie powinno być tak, że napotkane trudności zniechęcą nas do zorganizowania wspólnego święta modlitewnego.
Otwartym zagadnieniem jest jego termin. Na pewno w naszych wspólnotach istnieją już jakieś tradycje wspólnego spotkania na modlitwie, np. różańcowej. Można je więc tylko rozbudować i zatroszczyć się o większą frekwencję uczestników poprzez ogłoszenia, plakaty i indywidualne zaproszenia. Dobrymi dniami mogą być wigilie ważniejszych świąt, np. Zesłania Ducha Świętego czy odpustów parafialnych.
Głównym koordynatorem i odpowiedzialnym za przeżywanie Parafialnego Dnia Modlitwy powinien być ksiądz proboszcz. Pomocą w jego organizowaniu i prowadzeniu służą mu inni duszpasterze oraz wskazani świeccy. Poniżej wymieniamy kilka elementów, które naszym zdaniem mogłyby wypełnić to spotkanie.

Liturgia Słowa lub Liturgia Godzin (Jutrznia lub Nieszpory)

Reklama

Wymaga wcześniejszego przygotowania czytań i komentarzy. W przypadku Liturgii Godzin trzeba postarać się o teksty dla wszystkich uczestników. W trakcie tego spotkania nie może zabraknąć czasu na tzw. echo słowa, czyli danie możliwości podzielenia się osobistym odbiorem przeczytanego Słowa Bożego. Czas ten nie powinien być także pozbawiony katechezy wygłoszonej przez prezbitera.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Adoracja Najświętszego Sakramentu - modlitwa osobista

Podczs spotkania nie powinno zabraknąć czasu na modlitwę osobistą. Można do niej przygotować osobne wprowadzenie: podać wskazówki, aby pomóc uporządkować jej przebieg oraz ukierunkować. Modlitwa może mieć miejsce przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Należy unikać w trakcie jej trwania wspólnej głośnej modlitwy.

Agapa

Wspólne przebywanie nie powinno być pozbawione spotkania przy posiłku. Z doświadczenia wiemy, że jest to bardzo ważny moment, który integruje wspólnotę.

Koronka do Miłosierdzia Bożego lub Różaniec

Wspólna celebracja tych znanych modlitw pozwoli wielu osobom, nawet nieobecnym w grupach i wspólnotach, na aktywne uczestnictwo w spotkaniu i poczucie jedności.

Nauczanie

Nie wstydźmy się uznać, że wszyscy jesteśmy w szkole Chrystusa. Z tego prostego stwierdzenia wynika jednoznacznie, że w czasie spotkania nie powinno zabraknąć katechezy. W pierwszej kolejności powinien ją wygłosić proboszcz parafii. Oprócz niego nauczanie mogą poprowadzić także inni duszpasterze oraz wyznaczeni świeccy.

Podsumowanie i diagnoza życia modlitewnego w parafii

Jest to nieodzowny element spotkania. Powinniśmy umieć spojrzeć z dystansu na swoją wspólnotę parafialną oraz dokonać oceny jej kondycji modlitewnej. Owocem mogą być plany dotyczące ożywienia życia modlitewnego oraz wstępne zaplanowanie kolejnego Parafialnego Dnia Modlitwy. Być może owocem tego spotkania będzie także podjęcie decyzji o powołaniu w parafii regularnej szkoły modlitwy.

Eucharystia

Wspólne przeżywanie Mszy św. może wieńczyć nasze spotkanie. Niech w jej wspólnym celebrowaniu nie zabraknie naszej aktywności. Na zakończenie Eucharystii możemy zawierzyć Bogu wszystkie nasze działania zmierzające do ożywienia życia modlitewnego w parafii. Poza tym ksiądz proboszcz jako pasterz parafii może dokonać uroczystego rozesłania wszystkich obecnych do dalszej posługi.

Modlitwa w intencji ożywienia życia modlitewnego w parafii

Stajemy dziś, Boże, wobec Ciebie, aby wyrazić naszą wdzięczność za wszystkie wspólnoty parafialne naszej diecezji. Dziękujemy za to, że powołałeś je do istnienia, wyznaczyłeś dla nich pasterzy i nas do nich wezwałeś.
Wdzięczni jesteśmy za przepowiadane w nich Słowo Boże i za ciągłe udzielanie sakramentów. Dziękujemy za codzienną Eucharystię, która jest źródłem życia.
Miłosierny Boże, prosimy Cię, aby w naszych parafiach pogłębiało się życie modlitewne. Niech nigdy nie zabraknie w nich modlitwy w rodzinach, modlitwy we wspólnotach i grupach oraz wspólnej modlitwy w naszych kościołach.
Dobry Boże, spraw, aby nasze indywidualne i wspólnotowe doświadczenie spotkania z Twoim Synem nieustannie ożywiało i budowało nasze wspólnoty parafialne. Niech Twój Święty Duch pobudza w nas także pragnienie zorganizowania Parafialnego Dnia Modlitwy.
Maryjo, Patronko naszej diecezji, wstawiaj się za nami. Amen.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jałmużnik papieski: Prawdziwa ekologia rodzi się z nawróconego serca

2026-07-11 17:36

[ TEMATY ]

Jałmużnik Papieski

prawdziwa ekologia

nawrócone serce

Vatican Media

Jałmużnik papieski mówił o prawdziwej ekologii

Jałmużnik papieski mówił o prawdziwej ekologii

Kto kocha Boga, kocha również to, co Bóg stworzył, i kocha każdą osobę, którą Bóg mu powierza. Dla św. Augustyna troska o stworzenie jest zasadniczo aktem miłości i kontemplacji. Wszechświat odzwierciedla piękno swojego Stwórcy - wskazał prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia abp Luis Marín de San Martín OSA w homilii podczas Mszy św. w intencji troski o stworzenie w Borgo Laudato si’ w Castel Gandolfo.

W sobotę 11 lipca Leon XIV zasiądzie w Castel Gandolfo do stołu z około 200 ubogimi, uchodźcami i innymi osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej z diecezji rzymskiej. Pierwszym wydarzeniem programu była Eucharystia - informuje Vatican News.
CZYTAJ DALEJ

Caritas Jerozolima: Potrzeby w Gazie ogromne, pomoc nie wystarcza

2026-07-11 19:49

Vatican Media

Potrzeby w Gazie są ogromne

Potrzeby w Gazie są ogromne

Ludzie stracili wszystko i potrzebują wszystkiego – wskazał Ramez Razzouk z Caritas Jerozolima, przy okazji konferencji Caritas Internationalis w Castel Gandolfo. W Gazie nadal odczuwalne są poważne braki leków, wody pitnej i paliwa. Ceny podstawowych artykułów stanowią duże obciążenie dla rodzin. System opieki zdrowotnej jest zrujnowany, a liczba zachorowań rośnie.

Caritas co miesiąc pomaga ok. 20 tys. pacjentów poprzez zapewnienie im opieki medycznej, leków oraz wsparcia psychologicznego i artykułów pierwszej potrzeby. Ramez Razzouk w rozmowie z agencją SIR podkreślił, że to właśnie opieka zdrowotna, leki i wsparcie psychologiczne są priorytetem.
CZYTAJ DALEJ

Na trasie pielgrzymki doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego

2026-07-12 16:40

[ TEMATY ]

Częstochowa

pielgrzymka

Zielona Góra

Karolina Krasowska

43. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników

43. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników

W ostatni dzień 43. Pieszej Pielgrzymki Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę doszło do przykrego zdarzenia.

Podziel się cytatem – wyjaśnia kierownik pielgrzymki i duszpasterz rolników w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. Paweł Mydłowski. Według relacji świadków, kobieta upadła na jezdnię i doznała jakiegoś uszczerbku, na pewno potłuczenia. Na miejsce natychmiast wezwano służby ratunkowe. Poszkodowanej pierwszej pomocy udzieliły pielęgniarki zabezpieczające pielgrzymkę, a następnie została ona przekazana zespołowi ratownictwa medycznego i przewieziona do szpitala, a następnie poddana odpowiednim badaniom. Jak wynika z informacji przekazanych przez organizatorów, jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Szczegółowe okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję